Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za nezákonnou opravu domu hrozí milionová pokuta

  12:49aktualizováno  12:49
- Rekonstrukce ostravského obchodního domu Ostravica, kde se v pátek zřítily stropy, byla nezákonná. Firma neměla stavební povolení a hrozí jí až milionová pokuta. Podnikatel Kamil Kolek, který dům řídil, se hájí tím, že má tzv. stavební ohlášení. To však starosta Evžen Tošenovský popírá: "Na žádném úřadu tento dokument není, ale i kdyby byl, tak prováděné práce neodpovídají ohlášení a je třeba stavebního povolení."

Pracovníci města chtěli podle primátora stavbu zkontrolovat, ale zaměstnanci obchodního domu jim v tom zabránili. "Jestliže je tam nevpustí majitel, podobně jako tam nechtěl vpustit policii, tak nemůžeme nařknout pracovníky z neplnění povinností," poznamenal.

Právnička ostravské radnice Eva Kavková tvrdí, že o tom, kdo porušil zákon, musí rozhodnout stavební úřad. "Pokud se prokáže opakované porušení zákona, může být podle zákona pokuta až dvojnásobná, tedy dva miliony korun," řekla novinářům. Právě za porušení stavebního zákona Kolek už jednou milionovou pokutu zaplatil. Tehdy opavskému magistrátu v souvislosti s úpravami obchodního domu Breda.

Kromě sankcí bude Kolek muset uhradit i náklady ostravského dopravního podniku a hasičů, kteří se o víkendu podíleli na zajištění budovy. "Celkem se tyto náklady budou pohybovat v řádech tisíců korun," upřesnil zástupce ředitele ostravských hasičů Vladimír Vlček.

Kolek před novináři utekl. Na otázky opakoval: "Nemám k tomu co dodat." Ještě ve svém ranním prohlášení však tvrdil, že stavební práce zřícení tří podlaží nezapříčinily.

"Havárie zdaleka nemá tak dramatické rozměry, jak jsou v některých médiích prezentovány. Její bezprostřední příčina dosud nebyla objektivně objasněna. Vzhledem k různým dezinformacím v této souvislosti podotýkáme, že interiérové stavební práce prováděné na základě stavebního ohlášení dle našich stávajících poznatků vznik a průběh havárie přímo nezapříčinily. Havárie samotná bohužel odhalila nečekané skryté vady námi nedávno zakoupeného objektu starého 110 let," napsal Kotek v prohlášení, které zaslal redakci iDNES.

Doprava se vrací do centra Ostravy (7. dubna 2000)
Kolem obchodního domu Ostravica v centru města byla v neděli obnovena tramvajová doprava v obou směrech. Automobilová doprava bude na tomto úseku obnovena pouze v jednom směru. Při zřícení stropů totiž bylo vážně narušeno obvodové zdivo a hrozilo zřícení budovy.

V sobotu v noci byla dokončena stabilizace objektu obchodního domu. "Ráno se měřila zátěž zdiva prostřednictvím senzorů umístěných po obvodu obchodního domu," uvedla Pilařová. Další měření se uskuteční v pondělí ráno.

Přestavba obchodního domu nebyla povolena
Na stavební práce v obchodním domě Ostravica neměli stavitelé stavební povolení a neuvědomili o nich ani místní stavební úřad. Mluvčí krizové a havarijní komise Petr Vaněk oznámil, že policie vyšetřuje, zda tak nebyl spáchán trestný čin.

Při stavebních pracích byla podle Vaňka narušena statická konstrukce zdí a stropů. "V důsledku zřícení tří stropů hrozilo akutní nebezpečí zřícení části štítové stěny do Nádražní ulice. Z tohoto důvodu byla ihned celá okolní oblast uzavřena pro veškerou dopravu," sdělil Vaněk.

Krizová komise v pátek na základě odborných návrhů a posudků zpracovala technická řešení základního statického zajištění budovy obchodního domu, které eliminují zřícení obvodových zdí a umožňují okamžité zahájení prací na umístění výstuží v přízemí a prvním poschodí.

"V pozdních večerních hodinách se dostavili zástupci vlastníka objektu, kteří trvali na zajištění stavby vlastními silami," uvedl Vaněk. Doplnil, že po seznámení se situací zástupci vlastníka konstatovali, že není v jejich silách práce v daném rozsahu a čase realizovat.

Nikdo nebyl při pádu stropů zraněn (7.  dubna 2000)
Páteční pohodu v centru Ostravy narušila mimořádná situace. Silná, ale tlumená rána se krátce po jedenácté hodině dopoledne ozvala nad hlavami prodavačů a nakupujících v ostravském módním domě Ostravica-Textilia. Hned vzápětí rozhlas uvnitř vyzval všechny k urychlenému odchodu.

Při rekonstrukci se totiž  zřítily tři stropy v nejvyšších  v tu chvíli uzavřených patrech budovy. Hrozilo, že se sutiny proboří i do přízemí, kde klokotal život obchodního domu. Policie a hasiči se o neštěstí dozvěděli až o hodinu později.

Nový majitel obchodního domu Kamil Kolek a jeho výkonná ředitelka chtěli celou nehodu utajit patrně proto, že na stavbě pracovali převážně zahraniční dělníci.

"Majitelé nechtěli dovnitř pustit nás ani hasiče. Zamkli se a my jsme museli dveře násilím vypáčit," líčil situaci na místě jeden z kriminalistů. Ředitelka domu, která se na místě objevila odmítala reagovat na otázky novinářů. 

Kolem třetí hodiny odpoledne policie preventivně ze všech stran zatarasila prostor před budovou. Kolem se začaly shromažďovat stovky zvědavých lidí. Každý se vyptával, co se vlastně přihodilo.

"Sutiny v budově byly vyklizeny a hasiči zjišťovali, jestli není někdo z dělníků stavební firmy zavalen. Zatím se však zdá, že ne," hlásil  mluvčí ostravské policie Milan Klézl při návratu z prohlídky polorozpadlého domu.

Tyto prvotní informace byly však definitivně potvrzeny až o dvě hodiny později. "Do budovy poslali hasiči dva psovody s německými ovčáky a skutečně zjistili, že uvnitř není nikdo zraněn," potvrdila Šárka Honová z tiskového odboru ostravského magistrátu.

"Jediné, co psi vyčuchali, byl hasič, který tam v tu chvíli mapoval situaci," dodala s úlevou.

Kvůli nebezpečí dalšího řícení boční části budovy směrem k Nádražní ulici se ustavila krizová havarijní komise, ve které kromě policie, hasičů a záchranářů zasedl také ostravský primátor Evžen Tošenovský. "Komise pověřila firmu Hutní montáže, ať přes noc zajistí budovu tak, aby nenastaly další nehody. Teď se také šetří, jaký podíl měly na nehodě stavební úpravy. Nevylučuji porušení pracovních předpisů," dodal mluvčí policie Klézl.

Policisté zajišťují prostranství před obchodním domem Ostravica v Ostravě, kde se při rekonstrukci zřítily části stropů, 7. 4. 2000

Hasiči před obchodním domem Ostravica, kde se při rekonstrukci zřítily stropy, 7. 4. 2000

Policisté uzavřeli i křižovatku před obchodním domem Ostravica, 7. 4. 2000

Policista čeká až odjede tramvaj, aby mohl uzavřít křižovatku před obchodním domem Ostravica, 7. 4. 2000

Na zabezpečovací práce obchodního domu Ostravica, kde se v pátek zřítily části stropů, dohlíží i předseda krizové a havarijní komise a zároveň primátor Ostravy Evžen Tošenovský, 8. 4. 2000

Na zabezpečovací práce obchodního domu Ostravica, kde se v pátek zřítily části stropů, dohlíží i předseda krizové a havarijní komise a zároveň primátor Ostravy Evžen Tošenovský, 8. 4. 2000

Hasič řídící vysokozdvižnou plošinu, 8. 4. 2000

Hasiči pracují na zajištění budovy ostravského obchodního domu Ostravica, kde v se v pátek zřítily části stropů, 8. 4. 2000

Hasiči vykukují z oken budovy obchodního domu Ostravica v Ostravě, kde se v pátek zřítily části stropů, 8. 4. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz