Ulice Urumči střeží tisíce vojáků a policistů (9. července 2009)

Ulice Urumči střeží tisíce vojáků a policistů (9. července 2009) | foto: Reuters

Za nepokoji v Urumči stojí „zahraniční síly“, tvrdí mocné čínské politbyro

  • 16
K nepokojům na západě Číny se poprvé vyjádřilo čínské komunistické politbyro v čele s prezidentem Chu Ťin-tchaem. Za střety Ujgurů s etnickými Číňany, při kterých zemřelo nejméně 156 lidí, podle mocného orgánu stojí "zahraniční síly". V ulicích Urumči jsou tisíce vojáků a ve městě vládne napjatá atmosféra.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao včera opustil kvůli nepokojům v Ujgurské autonomní oblasti předčasně summit G8. Ještě ve středu zasedl v čele komunistického politbyra, které se radilo, jak dál s nepokoji, které pozorovatelé označují za největší od povstání na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Čínský prezident Chu Ťin-tchaoČínský prezident dnes v televizním projevu násilnosti označil za "vážný zločin, který naplánovaly a uskutečnily tři podvratné síly doma a v zahraničí". Dále jménem politbyra vyzval místní komunisty, aby "izolovali a rozprášili malé skupiny" výtržníků a sjednotili Ujgury.

Přísné tresty pro buřiče

Mocný devítičlenný výbor komunistů zároveň slíbil přísné tresty pro iniciátory protestů a shovívavost těm, kteří se nechali "pomýlit agitátory". Už včera místní komunistický předák Li Č' upozornil, že úřady popraví povstalce odpovědné za mrtvé při nepokojích v Urumči. - o včerejším dění v Urumči si přečtěte zde

V ulicích Urumči jsou tisíce vojáků a policistů (9. července 2009)

V ulicích Urumči jsou tisíce vojáků a policistů (9. července 2009)

V Urumči panují přísná bezpečnostní opatření a v ulicích hlídkují tisíce policistů a vojáků. Kolem obytných bloků se objevily červené nálepky s nápisy: "Nenaslouchejte šeptandě" a "Zachovávejte klid a veřejný pořádek". Nad městem létaly vrtulníky, které shazovaly letáky s výzvami ke klidu.

Atmosféra v ulicích je ale stále napjatá a lidé se bojí vycházet na ulici. Na mnoha místech nefunguje internet a lidé nesmí používat mobilní telefony. Zavřené jsou i mešity a zatím není jasné, jestli je úřady zítra otevřou. Muslimští Ujgurové by prý modlitby mohly využít k domlouvání demonstrací.

Čína nemůže oblast ztratit

ČÍNA VINÍ EXILOVÉ SKUPINY

Čínské úřady z rozdmýchávání nepokojů viní exilové ujgurské skupiny. Vůdkyně Světového ujgurského kongresu Rebija Kadírová ale tato obvinění odmítá. Naopak říká, že Peking úmyslně snižuje počet obětí - podle političky čínští policisté zastřelili či ubili 400 Ujgurů.

Exilová ujgurská podnikatelka a politička Rebija Kadírová

Čína si podle odborníků nemůže dovolit ztratit strategickou oblast, která sousedí s Ruskem, Mongolskem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Afghánistánem a je navíc bohatá na ropu a plyn. Ve městě tak ozbrojené složky zůstanou zřejmě dlouho.

Nepokoje v Sin-ťiangu vypukly v neděli během protestů muslimských Ujgurů, kteří požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé. Protest se zvrhnul v násilí, když lidé začali zapalovat a převracet auta a napadat kolemjdoucí čínské národnosti.

V odvetě se v úterý v Urumči do ulic vydaly tisíce příslušníků čínského etnika Chan. Vyzbrojeni kyji a mačetami se chtěli pomstít za nepokoje, do nichž byli v předchozích dnech zapojeni muslimští Ujguři a jež si vyžádaly 156 mrtvých. Dalších více než tisíc lidí bylo zraněno a přes 1400 obyvatel čínská policie od neděle zadržela.

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde                                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video