Dělat si legraci z politiků, jako například ve hře Blonďatá bestie (na snímku), může být na Slovensku brzy zapovězeno.

Dělat si legraci z politiků, jako například ve hře Blonďatá bestie (na snímku), může být na Slovensku brzy zapovězeno. | foto: ČTK

Za nadávání na politiky bude Slovákům hrozit pokuta 13 tisíc korun

  • 246
Nadávání na politiky ve slovenských hospodách nebo na ulici se tamním občanům může brzy těžce nevyplatit. Návrh novely zákona o přestupcích totiž říká, že za urážku nebo pomlouvání veřejného činitele bude hrozit pokuta ve výši až 500 eur (12 800 korun). Právníci to považují za potlačování kritických hlasů veřejnosti.

Tučné pokuty prosazuje ministerstvo vnitra pod vedením Daniela Lipšice (KDH). Argumentuje přitom snahou o zamezení hrubých urážek.

Zvýšená ochrana se má vztahovat na veřejné činitele, tedy na politiky od prezidenta přes poslance a ministry, na soudce, ale i příslušníky ozbrojených sil, starosty a zaměstnance orgánů státní správy, informuje slovenský server pravda.sk.

Vysokou pokutu by podle návrhu mohl dostat každý, kdo "urazí nebo pomluví veřejného činitele při výkonu jeho pravomoci nebo kvůli výkonu jeho pravomoci". Nový zákon by takové počínání chápal jako přestupek proti veřejnému pořádku, za což by hrozila pokuta až 500 eur. Dosud činila nejvyšší pokuta za tento druh přestupku 165 eur.

Politici jsou chráněni dost, míní právnička

Podobný přestupek už slovenský zákon zná v obecnější rovině. Na jiném místě totiž hovoří o tom, že přestupku s hrozbou pokuty do 33 eur se dopouští každý, kdo "jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vystaví posměchu".

Právnička spolupracující s nevládní organizací Via Iuris Eva Kováčechová upozorňuje, že zatímco původní ustanovení hovoří o všech lidech, navrhovaná vsuvka se týká vybrané skupiny veřejných činitelů.

"Je to do jisté míry duplicitní. Nemyslím si, že je to nutné pro ochranu práv veřejných činitelů, protože ti jsou dostatečně chránění všeobecným ustanovením," řekla právnička.

Vymáhání pětiseteurových pokut by podle ní mohlo politikům sloužit i jako nástroj na umlčení negativních hlasů. Zneužít by se to dalo například proti médiím, soudí právnička.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue