Dům v Brně, kde bydleli rodiče, kteří týrali svého syna. Poté, co vyšlo trýznění najevo, se z Brna odstěhovali do Oslavan u Brna.

Dům v Brně, kde bydleli rodiče, kteří týrali svého syna. Poté, co vyšlo trýznění najevo, se z Brna odstěhovali do Oslavan u Brna. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za mučení dítěte a připínáčky v botách je šest let málo, zlobí se odborníci

  • 114
Sedmiletý Dominik z Brna dostával několik let rány vařečkou, musel chodit po připínáčcích a mučili jej hladem. Týrali ho jeho vlastní rodiče. Soud je poslal na 6 a 6,5 roku do vězení. Trest je však podle odborníků nízký.

Šest let může ve vězení strávit dlužník, který na exekutora v únoru poštval rotvajlera. Stejný trest hrozí i muži, který si v igelitce převážel lysohlávky. Na šest a šest a půl roku poslal v pondělí soud do vězení matku s otcem, kteří několik let brutálně týrali a mučili hladem svého sedmiletého syna Dominika.

Jak chlapce týrali

Minimálně dva roky rodiče hocha trápili hladem. Denně dostával jen dva až tři krajíce chleba, proto ve svých sedmi letech při výšce 102 centimetrů vážil jen 13,5 kilogramu. Kromě toho jej otec s matkou mlátili řemenem, rukou, ale i vařečkou. Mezi nejsurovější trestání patřilo lepení připínáčků do bot. Tím chtěli rodiče syna zklidnit. V takto upravených botách musel hoch chodit i dvě hodiny. Aby mu připínáčky nerozpíchaly nohy, musel se plazit nebo chodit po špičkách.

Podle odborníků je však trest příliš nízký. "Výše trestů je směšná. Případ měl být kvalifikován jako pokus o vraždu. Jednání rodičů totiž bylo promyšlené. Každý přece ví, že člověk bez jídla zemře. Navíc se v tomto případě jedná o recidivu," uvedla Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí. Naráží na fakt, že rodiče už byli v minulosti za týrání dítěte odsouzeni k podmínce.

"V tomto případě se nejedná ani o týrání. Je totiž něco jiného, když rodiče uhodí dítě v afektu, a to, když je to promyšlený čin," popsala Vodičková.

Stejný názor má i Alice Studničková, vedoucí brněnského Klokánku, zařízení pro týrané a zanedbávané děti. "Ve vztahu k jiným případům jsou tresty opravdu nízké," říká.

S verdiktem není spokojena ani státní zástupkyně, která se v úterý odvolala. Obhájci rodičů se naopak snažili tresty snížit. Chtěli, aby bylo týrání, za které rodičům hrozilo až osm let, kvalifikováno jen jako zanedbání povinné výživy.

"Týrání jej ovlivní"

Následky dlouhodobého mučení ze strany rodičů si chlapec ponese celý život.

"Co si prožil, bude mít na něj negativní vliv. Nedá se říci, jakým směrem ho to ovlivní, ale docházelo tu k velmi silnému týrání. Vše se odehrálo ve věku, kdy mají být rodiče dítěti oporou. Hledá u nich jistotu. To však v tomto případě zcela selhalo," upozornil psycholog Jiří Brančík.

Soud vynesl verdikt v nepřítomnosti rodičů, kteří k líčení nepřišli. Při minulém jednání týrání popírali. Tvrdili, že se o hocha řádně starali a trestali ho výjimečně. Soudce však přesvědčila výpověď staršího syna. "Když měl hlad a něco si vzal, tak dostal. I do hlavy pěstí. Dostával i za úplný blbosti. Když se něco stalo, dostal jedině on," vylíčil sourozenec. Vypověděl také, že bratra mlátili oba rodiče.

Za týrání dítěte byli oba odsouzeni už před jedenácti lety. Dostali podmínku, ve zkušební době se však osvědčili, a tak se na ně hledí, jako by nikdy nebyli souzeni. V roce 2004 jim byl záznam vymazán z trestního rejstříku. V témže roce začalo týrání malého Dominika.

Kovářová: Podobné kauzy se musí medializovat

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová výši trestu hodnotit nechtěla, protože nezná polehčující či přitěžující okolnosti. Zaráží ji ale velké množství kauz týrání na Brněnsku. "Na můj vkus je jich hodně. Je tam špatné podhoubí, proto je potřeba to kompletně řešit," míní.

Exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dodala, že je důležité podobné kauzy medializovat. "Jsem ráda, že se o těchto případech mluví, že dochází k renesanci rodinného práva. Okolí se musí z těchto případů poučit," řekla.

"Kauzu znám zprostředkovaně z médií, na druhou stranu se ke mně dostaly informace o jiných rodičích týrajících dítě, kde jsou tresty nad deset let. Nejspíše máme další příklad, že trest je velmi složité porovnávat," soudí o verdiktu.

V oboru je přes 25 let a tresty se podle ní zpřísňují. "Alespoň v případech, které jsem řešila, je postižení dětí nevratné. Nesou si následky bohužel nejen z případů týrání, ale i z konfliktních rozvodů. Nejedná se jen o psychické následky, ale i o pozměněný náhled na muže a ženy," upozornila.

Reakce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila

"Zmíněnou kauzu znám pouze z médií. Ctím nezávislost soudního rozhodování, takže konkrétní rozsudek, který je navíc nepravomocný, nemohu hodnotit.

Chápu, že veřejnosti se může uložená výše trestu zdát nízká, vždyť jde o malé dítě, jehož fotografie jsou na stránkách tisku téměř denně.

Obecně lze říci, že podobná jednání jsou natolik závazná, že by se za ně podle mého názoru měly ukládat tresty v horní polovině zákonné sazby - záleží tu samozřejmě na tom, jak je trestná činnost kvalifikována orgány činnými v trestním řízení (týrání, pokus úmyslného ublížení na zdraví, pokus vraždy) a jaký úmysl byl pachatelům prokázán.

Rád bych v této souvislosti připomněl, že trestný čin týrání svěřené činnosti je oproti starému zákonu přísnější."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video