Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za mnou toho moc nezůstane, říká Málek

  17:57aktualizováno  17:57
Havlíčkův Brod - Místa přednosty okresního úřadu v Havlíčkově Brodě se ujal Milan Málek. Na rozdíl od svých předchůdců přichází do čela instituce již s poněkud okleštěnými kompetencemi. Zákon už dříve omezil existenci okresních úřadů posledním prosincem příštího roku. "Pro mě se toho jmenováním do funkce ze strany vlády mnoho nemění, v čele úřadu stojím jako pověřený jeho řízením od června letošního roku," říká nově jmenovaný přednosta havlíčkobrodského okresního úřadu Milan Málek.
Přečtěte si rozhovor s Milanem Málkem.

Nový přednosta si zřejmě už spočítal, jak dlouho se ve funkci zdrží. "Ze zákona o okresních úřadech je jasné, že tyto instituce zaniknou na konci roku 2002, tím je dán i horizont mého působení ve funkci přednosty. Je ale velice pravděpodobné, že po zániku okresního úřadu tady zůstane likvidační skupina, ale jak dlouho ta bude řešit úkoly, které jí po okresním úřadu zůstanou, v tom zatím příliš jasno není," řekl Málek.

Vy sám jste člověkem určitě ambiciózním. Není v současném období nástup do funkce přednosty okresního úřadu krokem, který může vašim ambicím spíše uškodit?
Takhle to já osobně nevidím. Když jsem se hlásil do výběrového řízení, tak jsem považoval za podstatné to hledisko, že by bylo vhodné, aby nástupce po Jaroslavě Přibylové byl "v obraze". Nový člověk by se musel s celou šíří problémů seznamovat, já o této problematice za šest let svého působení tady na okresním úřadě něco vím. A právě své znalosti a zkušenosti chci uplatnit, aby tato instituce dospěla ke zdárnému ukončení své činnosti. Zatím jsem až tak nějak hluboce neuvažoval o tom okresní úřad opustit a věnovat se něčemu jinému.

Schopní a ambiciózní lidé už okresní úřady začali opouštět, v Havlíčkově Brodě tomu určitě nebude jinak. Dá se v takových podmínkách vůbec ještě nějak koncepčně a smysluplně pracovat?
Je pravda, že v minulosti okresní úřad působil jako zřizovatel různých organizací, například okresní nemocnice nebo domovů důchodců, měl vliv na některé investice na území okresu a za lidmi v jeho čele zůstávala spousta hmatatelných výsledků. Když vidím, co zůstalo za mojí předchůdkyní, tak si dobře uvědomuji, že za mnou toho v tomto směru už moc nezůstane. Na druhé straně si myslím, že i v reformě veřejné správy je možno najít smysluplnost práce. Úspěšnost převodu výkonu státní správy na obce s pověřením třetího stupně není samozřejmostí, i tady se dá věcem pomoci, nebo na druhé straně naopak uškodit. Domnívám se, že prostor pro vlastní realizaci budu moci najít i v současných podmínkách.

Některé městské úřady se už v těchto dnech ozývají, že ne všechny úředníky z rušených okresních úřadů zaměstnají. Neobáváte se, že se některé etapy reformy změní v pouhý boj o místa?
Jsem si vědom, že ze strany úřadů nebude asi zájem o všechny naše zaměstnance. Je jasné, že úřady budou mít zájem pouze o některé lidi, svůj vliv bude hrát i skutečnost, že ne všichni budou moci zůstat v okresním městě, pro určitou skupinu úředníků bude nezbytné počítat s dojížděním. Ministerští úředníci ale předpokládají, že řádově zhruba sedmdesát procent zaměstnanců okresních úřadů by mohlo přejít na pověřené úřady městské, ani u nás se konkrétní čísla nebudou zřejmě příliš lišit, nečekám žádné dramatické střety. Opakuji, že mým osobním zájmem je se starosty a tajemníky městských řadů jednat a pro zaměstnance okresního úřadu odpovídající uplatnění v budoucí podobě veřejné správy hledat. Na druhé straně si uvědomuji, že o nejschopnější zaměstnance svedou městské úřady určitý boj. Nové úřady budou muset zajistit kvalitní výkon státní správy a už začínají přicházet na to, že na okresním úřadě jsou lidé této problematiky znalí, odborně fundovaní, odborně způsobilí.

Máte představu, co po prvním lednu roku 2003 budete dělat vy?
Myslím si, že budu jedním z členů likvidační skupiny v té době už bývalého okresního úřadu, o níž jsem hovořil v úvodu.

Plné znění tohoto rozhovoru najdete v zítřejším vydání přílohy MF DNES - Vysočina.

Milan Málek převzal jmenovací dekret do funkce přednosty okresního úřadu Havlíčkův Brod

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz