Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za Milana Kondra město přišlo o čtvrt miliardy korun

  16:55aktualizováno  16:55
Praha - Pražský primátor Jan Kasl podá v nejbližších dnech trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s podzemními garážemi na Palachově náměstí v centru hlavního města. Nájemní smlouva, kterou město pod vedením Milana Kondra před osmi lety uzavřelo se společností Konstruktiva ohledně pronájmu parcel pro výstavbu garáží, se záhadným způsobem ztratila. Podle jediného dokladu, který má město k dispozici, je podepsaná nájemní smlouva zásadně odlišná od té, kterou schvalovala městská rada.

Ve výši nájemného je natolik výhodná pro Konstruktivu, že nájem vyjde dokonce zhruba o dvě stě milionů pět set tisíc laciněji. Existuje podezření, že takovou verzi smlouvy rada neschválila. "Nikdo neví, jak je to možné. Je to ale velmi podivné. Navrhnu proto v úterý městským radním, aby mě pověřili podat trestní oznámení pro podezření z manipulace se smlouvami. Kopie smlouvy poskytnutá Konstruktivou a archivní paré si odporují a naše smlouva neexistuje," prohlásil primátor Jan Kasl.

Bývalý primátor Milan Kondr, který smlouvu za město podepsal, tento rozpor není schopen vysvětlit. Nevzpomíná si, kolik peněz město po Konstruktivě chtělo. "Na detaily si nevzpomínám. Byla to hektická doba a my jsme spěchali, aby při Pražském jaru nebyla na náměstí před Rudolfinem díra," prohlásil včera člen výkonné rady ODS Kondr.

V praxi nicméně platí smlouva, jejíž kopii městu poskytla Konstruktiva. Podle ní společnost nemusí městu platit nájem až do roku 2034. Kasl potvrdil, že na účet žádné peníze nechodí.

Milan Suchý, který smlouvu podepsal za Konstruktivu, jakékoliv machinace ze strany nájemce vyloučil. "Nejsem přece šílenec," reagoval na otázku, zda městu neposkytl falzum nebo nevyměnil vnitřní stránky dokumentu týkající se nájmu.

Kondr i Suchý shodně vylučují existenci dvou rozdílných uzavřených smluv. "Existuje určitě jen jediná smlouva. A to je ta, jejíž kopii jsem předal městu, když ji po mně žádali," podotkl bývalý generální ředitel Konstruktivy Suchý. Milan Kondr však bezprostředně po podpisu dokumentu mluvil na tiskové besedě s novináři o smlouvě, která je v městském archivu evidována jako schválená radou. Vyplývá to z agenturního zpravodajství Československé tiskové kanceláře z té doby.

"Jestli jsem něco říkal na tiskové besedě, tak to bezpochyby byla pravda. Je vyloučené, abych se v takto zásadní věci spletl," prohlásil Kondr. Vysvětlení však pro to nemá. "Že by mi někdo podstrčil jinou smlouvu? Tomu moc nevěřím, kontroloval to můj sekretariát a vedoucí kanceláře primátora. Nemohu to však stoprocentně vyloučit, podepisoval jsem tehdy desítky věcí denně," konstatoval.

Podle Suchého smlouvu formulovalo město. Další nesrovnalosti se vyskytují ohledně výše částky uvedené na šeku, který Suchý bezprostředně po podpisu smlouvy předal Kondrovi. Podle podepsané verze smlouvy to mělo být třicet dva milionů dvě stě padesát tisíc korun, podle smlouvy obsažené v usnesení rady to bylo o dvě stě padesát tisíc korun víc. "Na žádný šek se nepamatuji," tvrdí bývalý primátor.

"Samozřejmě, že jsem předával šek. A dokonce za účasti televizních kamer a médií," konstatoval Suchý. Na přesnou výši se však nepamatuje. Podle podepsané smlouvy tato částka byla nájemným poskytnutým na čtyřicet let dopředu, podle smlouvy schvalované radou pouze na pět let.

"Buď se rada nechala přesvědčit panem Suchým, a poškodila tak město. Anebo jde o něco, čím by se měly zabývat orgány činné v trestním řízení," prohlásil Kasl. Ten objevil nejasnosti kolem smluv ve chvíli, kdy řešil protesty veřejnosti vůči umístění sochy Dvořáka na schodišti Rudolfina. Pomník kvůli větrací šachtě garáží nemůže stát uprostřed náměstí.

Střed Palachova náměstí v Praze hyzdí již několik let větrací monstrum podzemních garáží. Do tří let chce město na své náklad zařízení vzduchotechniky schovat pod zem.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...Najdete na iDNES.cz