Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za marihuanu dal soud dva roky „natvrdo“

  22:51aktualizováno  22:51
Plzeňský soud poslal na dva roky do vězení muže, který společně se svou družkou pěstoval obrovské množství rostlin marihuany. Během soudního procesu si on i jeho přítelkyně, která vyvázla s podmínkou, vysloužili ještě jedno trestní oznámení od samotné soudkyně případu.

Plzeňský soud poslal na dva roky do vězení muže za pěstování marihuany. | foto: Daniel BeranMF DNES

Ve vesničce Lipno na severním Plzeňsku měl vzniknout v areálu bývalého kravína kemp pro Nizozemce, kteří si oblíbili nedalekou přehradu Hracholusky. Alespoň tak to před soudem prezentoval padesátiletý Nizozemec Bessel Johannes van Stuijvenberg.

Když policisté předloni v listopadu do bývalého kravína přijeli, nenašli tam jediného turistu. Zato bývalá přípravna krmiva ve sklepě rok skrývala profesionální pěstírnu marihuany.

Další dva tisíce nařízkovaných rostlinek policisté našli ještě v pronajatém bytě, v Plzni, kde žil Nizozemec s přítelkyní původem z Turkmenistánu a jejím synem.

V úterý soudkyně Drahomíra Regnerová vynesla tresty. Stuijvenberg by měl jít do vězení na dva roky, jeho o čtyři roky mladší přítelkyně Marina Banomová vyvázla s podmínkou.

Pokud v následujících třech letech nespáchá trestný čin a bude dodržovat podmínky stanovené úředníky probační a mediační služby, nebude muset odsouzená žena nastoupit do vězení. "Proti verdiktu podávám odvolání," nesouhlasí s trestem Banomová.

Když kriminalisté přijeli patnáctého listopadu 2004 do bývalého kravína, našli v jeho sklepě funkční hydroponní pěstírnu marihuany. První na Plzeňsku. Ze sklepa vynosili do aut necelou stovku různě velkých rostlin. Bezmála dva tisíce dalších objevili v bydlišti Banomové a jejího přítele.

Po zatčení obviněná dvojice ani jejich syn nevypovídali. Při jednom z výslechů van Stuijvenberg tvrdil, že v Nizozemsku má plantáž, na které legálně pěstuje konopí. Ve vazbě zůstal třináct měsíců a dva týdny. Prodavačka Banomová tvrdila, že rostlinky marihuany ani věci k jejich pěstování nejsou její.

Když loni začal případ projednávat soudce Ladislav Mrzena, Marina Banomová neovládla své emoce.

"Všechno je fraška. Jsem tady z bývalého Sovětského svazu. Co je výroba, co je produkce podle vašich zákonů? Co je marihuana? Je to jako ve středověku. Spalovali jste čarodějnice a upálili jste i Husa, i když měl pravdu! Přivažte mi kámen na nohy a hoďte mě do vody. Buď vyplavu, nebo nevyplavu, vrátíme se do středověku. Já jsem ovšem nic neudělala," pokračovala Banomová.

Když obžalovaní obvinili soudce z manipulování s důkazy a obvinili ho z několika trestných činů, soudci došla trpělivost. Na obžalované podal trestní oznámení a případ dostala soudkyně Drahomíra Regnerová.

Advokáti se snažili zpochybnit legálnost policejních domovních prohlídek i množství drogy, které bylo v zabavených rostlinách. Soudkyně vyslechla kriminalisty i znalce z kriminalistického ústavu. Dospěla k závěru, že vše se uskutečnilo v souladu se zákony.

Při vyhlašování rozsudku soudkyně dodala, že obžalovaní přijdou o věci, které využívali k pěstování rostlin, a také o 161 tisíc korun, které u nich policisté při prohlídkách zajistili. Spokojený s rozsudkem tak mohl být hlavně Roman Banom, syn odsouzené ženy. Soudkyně ho zprostila obžaloby.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž napadl exmanželku ve vaně. Nutil ji, aby mu řekla, s kým chodí

(Ilustrační snímek)

Peklo zažívá po rozvodu žena z Karlovarska, která musí bydlet ve společném bytě s bývalým manželem. Ten ji...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Najdete na iDNES.cz