Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za legionellu by mohlo být první odškodné

P r a h a - Takzvaná legionářská nemoc, kterou způsobuje nebezpečná vodní bakterie a která se projevuje těžkými zápaly plic, by se v zemi vůbec poprvé mohla stát důvodem pro vyplacení odškodného. Kladenští hygienici mají indicie, že šestačtyřicetiletý muž, který před několika týdny bojoval s legionellou o život v tamější nemocnici, se nakazil při práci - jako zaměstnanec soukromé firmy čistil zásobníky teplé užitkové vody.

Pokud by experti uznali, že jde o nemoc z povolání, mohl by požadovat odškodné. Případ, o němž se nyní zmínili hygienici na konferenci o legionellách v Brně, sice dosud není uzavřen, Eliška Bébrová z Okresní hygienické stanice v Kladně jej přesto označila za vůbec první pravděpodobnou nákazu z povolání. "Po dvou dnech, kdy byl pacient přijat v těžkém stavu na plicním oddělení, byl přeložen na metabolickou jednotku, protože hrozil rozvrat organismu. Pak pomohla změna antibiotik," sdělila Bébrová. "Když jsme zkontrolovali všechny údaje o pacientovi, zaujala nás skutečnost, že pracuje ve vodohospodářství - z hlediska legionelly v rizikové oblasti. Laboratorní testy diagnózu potvrdily a není známo, že by pacient trpěl jinou závažnou nemocí či poruchami imunity," dodala. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký zatím zůstal skeptický, protože podle něj nelze vyloučit, že se muž nakazil někde jinde. Kladenští hygienici nyní prověřují potřebné důkazy, jež by poté poskytli expertům z pracovního lékařství jako podklad pro odškodnění. Potvrzení profesionální nákazy by zároveň mohlo mít širší dopad, neboť legionářské nemoci by bylo nutné věnovat mnohem větší pozornost včetně prevence a automatického odškodňování. Legionářská nemoc o sobě dala naplno vědět loni v létě, kdy v pražském ústavu IKEM zemřelo několik pacientů po transplantacích. Poslední šetření ukázala, že nezemřeli čtyři lidé, jak zněly původní zprávy, ale sedm osob. V průměru jim bylo šedesát let. "Nemoc patrně postihla i personál. Jedna lékařka nefrologické kliniky si v té době stěžovala na potíže a velkou únavu," řekl Polanecký.

VYSPĚLÉ ZEMĚ JSOU ZVYKLÉ NA VÁŽNÉ PRÁVNÍ POSTIHY

V západních zemích je podle vedoucího Národní laboratoře pro legionelly ve Vyškově Vladimíra Drašara věnována této bakterii pozornost už dlouho - a jakákoli pochybení mívají dalekosáhlé právní dopady. "Když před osmnácti lety propukla epidemie v anglickém Staffordu, stáli u soudu nejen odpovědní pracovníci, ale i projektanti a dodavatelé technologií pro vodu a klimatizaci této nové nemocnice. Vzhledem ke stu onemocněním s devětadvaceti úmrtími musel britský parlament ustanovit vyšetřovací komisi, která dohlížela na řádné vyšetření epidemie včetně právních postihů. Stejně bylo právně postiženo i ústředí BBC za epidemii legionářské nemoci v jedné z jeho budov v Londýně," potvrdil Drašar. "U nás však právní povědomí zatím tolik nefunguje," připustil. Samy zákony však nejsou příliš jasné. O legionellách se v nich nikde nemluví a neexistují pro ně ani přesné normy. Teprve nyní vzniká metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, jenž stanoví maximální možné koncentrace bakterie ve vodě. "Všechny instituce si je budou muset hlídat a zdravotnická pracoviště, v nichž se léčí pacienti se sníženou imunitou, budou muset zajistit nezávadnost vody," prohlásil pražský hygienik. Podnětem pro vznik pokynu byla právě epidemie v IKEM. Bezprostředně poté vydal hlavní hygienik republiky pokyn, aby byla prověřena veškerá specializovaná pracoviště v zemi, a nemocnice se začaly starat o to, jak kvalitní vodu vlastně mají. "Někdy je lepší jedna epidemie než deset let osvěty," podotkl Drašar.

KONTROLA VODY VÁZNE

Závěry z šetření, jež nedávno skončilo, však nebyly až tak optimistické. Drašar na brněnském semináři zmiňoval následující zjištění: - Ve všech kontrolovaných nemocnicích se našly legionelly, byť jen ve třech zařízeních ve vysokých koncentracích. - V nemocnicích obvykle není určena osoba odpovědná za nezávadnost vodovodní sítě. - Technickému stavu rozvodů teplé užitkové vody se věnuje malá pozornost, a to i v nových nemocničních pavilonech. - Sprchové hlavice a perlátory bývají zaneseny, centrální rozvody vody nejsou čištěny několik let. - Až na jednu výjimku nebyly ošetřeny vodovodní koncovky v boxech kontrolovaných jednotek pro transplantaci kostní dřeně. "Ale o pacienty bylo všude postaráno, pro osobní hygienu měli vyčleněnu sterilizovanou vodu," řekl Drašar. Dodal, že od kauzy IKEM byly hlášeny tři nákazy legionellou, žádný z pacientů však nezemřel. "Nicméně je neskutečné, v jakém stavu se rozvody vody v některých institucích nacházejí," připustil Vladimír Drašar. Zdeněk Pospíchal z Vysokého učení strojnického v Brně, který se podílel na likvidaci bakterie v pražském IKEM, tvrdí, že v celé zemi - nejen v nemocnicích - by zhruba dvě třetiny systémů hromadné dodávky vody vyžadovaly zevrubnou prohlídku. "Přijdete někam, zeptáte se, jak často odkalují výměníky, a oni se optají: A to se vůbec odkaluje?" popsal Pospíchal své zkušenosti. Investice do obnovy vodovodních systémů přitom podle něho nemusí být nutně drahou záležitostí, protože s ní obvykle bývá spojeno i snížení spotřeby energie. Odborníci na brněnském semináři uvedli, že legionella se množí ve vodě, v chladicích věžích, v mycích linkách a ve fontánách. Člověka, který se obvykle nakazí tak, že mikroba vdechne do plic, však ohrožuje jen ve vysokých koncentracích. "Oběťmi nemusí být jen oslabení lidé," varoval Vladimír Drašar. Každoročně je v Evropě hlášeno 250 až 300 infekcí, které si lidé přivezou z cest, při nichž pobývali v různých hotelích. Během mistrovství světa v kopané se tímto způsobem nakazilo nejméně deset fanoušků. V republice se nyní ocitl v podezření jeden z karlovarských hotelů - mohl totiž být místem, kde se nakazil čtyřiasedmdesátiletý Dán, který díky včasné diagnóze infekci přežil. "Slyšela jsem to jen neoficiálně, na papíře nic nepřišlo. Hotel jsme prověřovali, ale zatím žádné konkrétní výsledky nejsou. Šetření si zde chce v lednu udělat přímo vyškovská laboratoř," prohlásila vedoucí karlovarské hygienické stanice Jitka Landová. I když hygienici varovali před podceňováním bakterie, upozornili, že její pouhá přítomnost ještě není důvodem k panice. Přesto tomu tak v praxi bývá. Vladimír Drašar to dokumentoval na článku z britského bulvárního listu The Sun, který počátkem prosince přinesl zprávu o tom, jak britská královna prchla z Buckinghamského paláce do sídla ve Windsoru. Důvod? Hygienici kontrolovali celý palác včetně téměř osmdesáti koupelen a několika mil potrubí a objevili legionelly i v koupelnách, které patří královskému páru.

 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...