Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za krádež zvonu dostali pět let

  15:37aktualizováno  15:37
Ú s t í n a d L a b e m - Ústecký soud potrestal prodej historického zvonu do sběrných surovin. Čtyři zloděje uznal vinnými z toho, že v ústecké čtvrti Krásné Březno shodili z věže třísetkilogramový zvon, rozbili ho a prodali jako slitinu za 5300 korun. Poslal je do vězení na tři až pět let. Šéf sběrných surovin, který zvon vykoupil, dostal podmíněný trest.
Město Ústí nad Labem, jako majitel, přišlo u soudu zkrátka. Senát totiž odmítl jeho žádost, aby zloději museli vzniklou škodu nahradit.

Znalci cenu zvonu odhadli na tři čtvrtě milionu korun. Oněch pět tisíc korun z prodeje si lapkové rozdělili mezi sebe. Zajímavostí už tak neobvyklého procesu byla skutečnost, že se všichni obvinění z krádeže jmenují Deméterovi, ačkoli nejsou příbuzní.

Soudci při svém rozhodování zvažovali předchozí trestnou činnost všech čtyř mužů, ti se totiž navíc zodpovídali před nimi nejen ze zničení a prodeje zvonu ale i z krádeží okapů a dalších kovových předmětů.

Vlastní krádež zvonu, který byl vyroben v roce 1601 a jehož cenu odborníci odhadli na sedm set padesát tisíc korun, se stala druhého ledna loňského roku. Zloději vylezli do věže kostela a památku shodili z okna. "Nakonec zvon ještě rozmlátili kladivem na kusy a odvezli do teplické sběrny, kde jim její majitel vyplatil pět tisíc tři sta korun," dodala žalobkyně.

Obžalovaní se před soudem hájili, že netušili o vysoké ceně památky. Uváděli také, že krádeže nyní litují. V závěrečných řečech je podpořili i jejich obhájci, kteří tvrdili, že jejich klienti nemohli kvůli svému slabému sociálnímu zázemí posoudit škodu.
"Na vině je také majitel zvonu - tedy město, které svůj majetek špatně chránilo," uvedl také jeden z obhájců.

"Policie navíc o krádeži zvonu věděla a nic neudělala," řekl po vynesení rozsudku.

Zvon patří radnici ústeckého městského obvodu Neštěmice. Ta se zdevastovaný kostel svatého Floriána, z něhož zvon pocházel, snaží již několik let opravit a investuje do něj miliony korun. "Ze zvonu se nám vrátil jen malý kousek. Opravit nejde," uvedl starosta Pavel Tošovský. Radnice chce z kostela udělat výstavní síň a zatím nepočítá s tím, že by na kostele nechala udělat zvon nový. Po obžalovaných chtěla finanční náhradu, v tomto bodě však soud nevyhověl a odkázal obec na občansko-právní spor.

"Vynesené tresty jsou mírné," komentoval verdikt Jan Kocourek, zástupce starosty radnice v Neštěmicích, která kostel v majetku města Ústí nad Labem spravuje. Náhradu za škodu podle jeho slov město bude rozhodně požadovat. "Pokud bychom to neudělali, tak dáme dalším zlodějům signál, že mohou v klidu krást," dodal.

Znalec na kulturní památky Lubomír Turčan vypověděl, že historickou hodnotu zvonu z roku 1601 však nelze vyčíslit. Připomněl, že během dvou posledních válek skončila většina zvonů jako surovina pro zbrojní výrobu. Zachovaly se jen unikáty. "Zvon z kostela svatého Floriána k těmto unikátům patřil," zdůraznil Turčan.

Zvon byl rozbitý, hájil se majitel sběrny
"Zvon byl tak rozbitý, že by ho v té podobě vykoupila každá sběrna," uvedl majitel sběrny, který rozbitý zvon vykoupil. Muž v tomto oboru podniká od roku 1992.

Nevěděli jsme, že jde o památku, tvrdili obžalovaní
Svoji vinu sběrači, kteří čelili i obžalobě z krádeže kabelů či ničení vagonů, u soudu nepopírali. Muži ve svých výpovědích tvrdili, že netušili, jak je zvon cenný. Oni sami ho podle svých slov považovali za šrot.  "Pokud bych věděl, že je to trestné, tak by zvon zůstal na místě," zaznělo ve výpovědi jednoho z nich.

"Nevěděli jsme, že jde o památku. Jinak bychom ho nechali být," tvrdil už v srpnu, kdy líčení začalo, jeden ze sběračů.

Jeden z obhájců ve svých otázkách znalci naznačil, že pokud byl zvon tak významnou památkou, měl majitel zajistit jeho ochranu před zničením. 

Čtveřice mužů obžalovaných z krádeže bronzového zvonu z věže kostela sv. Floriánka v ústecké části Krásné Březno; bronzový zvon vážil 300 kilogramů, 7. 8. 2000

Starosta ústeckého městského obvodu Neštěmice Pavel Tošovský ukazuje úlomek zvonu, který byl ukraden z kostela sv.Floriánka, 15. listopadu 2000

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Muž obviněný z vraždy spáchal i pět loupeží, usvědčilo ho porovnání DNA

(Ilustrační snímek)

Muž obviněný z loňské vraždy ve Dvoře Králové nad Labem se přiznal k pěti ozbrojeným loupežím z let 2007 až 2014....

Po srážce tří aut v centru Plzně odvezly sanitky i tři děti

Na křižovatce Korandovy a Tylovy ulice v Plzni se srazila tři auta. Záchranáři...

Tři osobní automobily se v pátek večer srazily na plzeňském Jižním Předměstí. Pět lidí, z toho tři děti, odvezly...

Zloděj bez řidičáku v Ostrově ukradl autobus, jenže s ním neuměl jezdit

(Ilustrační snímek)

Projet se po městě s autobusem se zachtělo zloději na Karlovarsku. Vůz se mu sice podařilo ukrást, ale jízdu s ním pak...

Najdete na iDNES.cz