Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za kapry letos lidé zaplatí více peněz

  15:33aktualizováno  15:33
Zlínský kraj - Výlovy rybníků ve Zlínském kraji jsou zhruba v polovině. Podle dosavadních výnosů to vypadá, že lidé budou muset o Vánocích za kapra zaplatit o něco víc než v loňském roce. Oblíbené ryby se totiž letos vylovilo méně než dříve, a to především kvůli poměrně chladnému počasí na jaře a na konci léta.

"Stejně jako zemědělci budou mít letos o něco slabší výnosy i rybáři. Proto bude letos kilo kapra v průměru o pět korun dražší než loni," potvrzuje vedoucí Rybářství Hulín Antonín Pálka.

Jestliže tedy minulý rok stálo kilo prvotřídního kapra zhruba 65 až 70 korun, letošní Vánoce to bude nejméně 75 korun. Rybáři si však myslí, že mírný nárůst ceny odbyt ryby neovlivní.

Jediným větším problémem rybářů nebyl pouze menší počet kaprů, ale i mnoho podmírových kusů. Také tento fakt způsobilo chladné počasí, které bylo především začátkem podzimu. "V září ryby ještě rostou a protože letos byl tento měsíc poměrně chladný, jsou kapři menší než obvykle," vysvětluje Pálka.

V některých rybářských revírech regionu jako třeba na Kunovicku výnosy z výlovů negativně ovlivnily volavky. "V několika rybnících jsme vylovili jen asi čtvrtinu předpokládaného množství kaprů. Tuto katastrofu nám způsobila volavka," zlobí se na chráněného ptáka Jaroslav Ondrašík z kunovického rybářského svazu, který výlovy svých rybníků ukončil už minulý týden.

"Budeme mít značné finanční potíže, takže nám zřejmě nezbude nic jiného, než začít pořádně šetřit a zvednout cenu povolenek k chytání, aby se nám ztracené peníze vrátily," uvádí Ondrašík.

Kromě kaprů, kterých však bude i přes chladné počasí a řádění volavek na trhu dostatek, rybáři letos vylovili také méně dravců, než bývá zvykem. Důvod tohoto výkyvu si však nedokáží vysvětlit. "Opravdu lze jen velmi těžko říci, co menší výskyt dravců způsobilo," láme si hlavu Pálka.

Nicméně i tak jen v Pláňavském rybníku vylovili na deset tun štik, candátů, amurů a tolstolobiků. Nejdražší z těchto druhů ryb je candát, kilo jeho masa bude na trhu stát více než dvě stě korun. Výlovy rybníků potrvají zhruba do poloviny listopadu.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Městská hromadná sauna. V tramvaji naměřili 36 stupňů, u řidiče i padesát

Největší horko bylo v jedné ze starších tramvají, skoro 36 stupňů. Rekordních...

Letošní léto zažíváme rekordně dlouhou vlnu veder. Znatelně pociťují nezmary počasí zejména cestující a řidiči v MHD....

Ať se děti v Česku učí, co chtějí. Volnomyšlenkáři otevřeli novou základnu

Základna sebeřízeného vzdělávání v Jindřichovicích pod Smrkem, která vychází ze...

Iniciativa Svoboda učení, která hlásá rovnocennost mezi dětmi a dospělými i absolutní dobrovolnost ve vzdělávání,...

Kvůli spolužákům se chtěl Štěpán zabít. Teď chce pomáhat šikanovaným

Štěpán Uhlík

Štěpán Uhlík musel na konci osmé třídy změnit základní školu, protože se jeho rodina přestěhovala do jiné obce. Tím...Najdete na iDNES.cz