Náměstí Václava Havla ve třetím největším izraelském městě Haifa. Na snímku je...

Náměstí Václava Havla ve třetím největším izraelském městě Haifa. Na snímku je český ministr kultury Daniel Herman se starostou Haify Jonou Jahavem. | foto: Velvyslanectví České republiky v Izraeli

Za Havlovo náměstí stát nadaci nezaplatí, města za Havlovy lavičky ano

  • 234
Za používání jména exprezidenta Václava Havla při pojmenování ulic, náměstí či veřejných budov český stát Nadaci Dagmar a Václav Havlových Vize 97 nakonec platit nebude. Nově má stačit, když bude nadace o takovém úmyslu předem informována a nepůjde o komerční využití Havlova jména. Stát tak nezaplatí ani za náměstí Václava Havla v Haifě.

Dohodu po pondělním jednání, které trvalo zhruba hodinu a půl, potvrdili ředitel nadace Vangelis Zingopis a zástupkyně ministerstva Kristina Larischová. Nic proto nebrání tomu, aby ještě letos jméno bývalého českého prezidenta mohla nést také ulice v západní části Jeruzaléma.

„U takových případů, kdy má být nějaké náměstí, ulice, nebo nějaká veřejně prospěšná budova pojmenovány jménem Václava Havla, tak samozřejmě to musí v první řadě předsedkyně správní rady Dagmar Havlová vědět předem. My v tomto smyslu uvědomíme naše zastupitelské úřady,“ řekla po jednání Larischová, ředitelka odboru veřejné diplomacie na ministerstvu zahraničí.

„Budeme se více informovat. Pokud se jedná o bohulibou akci spojenou s uctěním památky Václava Havla, pojmenování veřejného prostranství ve světě, tak stejně jako v minulých případech nebudeme požadovat žádný poplatek,“ řekl Zingopis.

Nadace nevěděla předem o pojmenování náměstí v Izraeli

Spor mezi nadací a ministerstvem zahraničí vypukl poté, co bylo v izraelském přístavním městě Haifa za účasti ministra kultury Daniela Hermana jedno náměstí pojmenováno jménem bývalého českého prezidenta Václav Havel square.

Nadaci popudilo, že o tomto úmyslu nebyla údajně předem informována a oficiálně proto vyzvalo českou ambasádu v Izraeli, aby za použití Havlova jména zaplatila. To velvyslanectví odmítlo a ministerstvo zahraničí si nechalo udělat i právní analýzu, že nic takového není v tomto případě ani nutné.

Ke stejnému kroku jako v Haifě už dříve přistoupil také Gdaňsk, kde po Havlovi pojmenovali ulici. Jméno politika a dramatika nese i ulička a přilehlý parčík v centru polské Opole. Ve francouzském Štrasburku byla Havlovým jménem nazvána jedna z budov Evropského parlamentu a v Paříži v listopadu 2013 slavnostně otevřeli Knihovnu Václava Havla. V Česku je nejznámější stavbou pojmenovanou po Havlovi mezinárodní letiště v pražské Ruzyni.

Zpoplatněny budou i dál „lavičky Václava Havla“

Za co se naopak i nadále Nadaci Vize podle Zingopise platit bude, je umístění takzvaných „laviček Václava Havla“, které jsou už nyní v některých českých městech. Na Havlovu lavičku je i v zahraničí možné usednout třeba v Dublinu, Washingtonu, Barceloně nebo v Oxfordu.

„Co se týká laviček Václava Havla, tak to je projekt kontinuální, dlouhodobý, který byl už od počátku nastaven tak, že tam je poplatek spojený s instalací, výrobou toho samotného monumentu lavičky. Jde o projekt nákladný, se kterým jsou spojeny výdaje, administrativa a tak dále,“ prohlásil Zingopis.

Za použití Havlova jména pro lavičku se platí bez daně 30 tisíc korun, včetně daně z přidané hodnoty tedy necelých 37 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video