Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za falešnou rakovinu si lékař odsedí rok a půl, deset let nesmí léčit

  11:03aktualizováno  11:46
Soud poslal lékaře Zbyňka Veselského na rok a půl do vězení za to, že podváděl své pacienty. Zároveň nesmí deset let vykonávat lékařskou praxi. Veselský obvinění od počátku odmítá, tvrdí, že jsou vymyšlená.

Lékaře Zbyňka Veselského poslal soud za podvody na rok a půl za mříže. | foto: Michal Šula, MF DNES

Rozsudek je pravomocný, lékař už se může pouze dovolat k Nejvyššímu soudu, což podle svého advokáta nejspíš i udělá.

Veselský stanovil pacientům špatnou diagnózu a vylákal od nich peníze na údajnou nadstandardní léčbu. Podařilo se mu tak získat přes tři sta tisíc. Jednomu z pacientů například tvrdil, že má rakovinu, přestože ji neměl.

Obvodní soud pro Prahu 2 mu původně vyměřil dva roky za mřížemi za podvod a porušení cizích práv a zakázal mu samostatně léčit po dobu pěti let. Pražský městský soud trest zmírnil na rok a půl, naopak muži prodloužil zákaz lékařské praxe na deset let, tedy na maximum, co povoluje zákon.

Soudce Jan Kareš to zdůvodnil tím, že Veselský jako lékař chyboval už dříve, když kvůli jeho nedbalosti byla pacientovi před šesti roky odoperována zdravá ledvina. "Navíc se pak pan Veselský snažil celou věc zakamuflovat a shodit vinu na kolegy," nechal se slyšet soudce. Lékaři pak soud uložil osmiměsíční podmínku.

Veselský pracoval jako urolog v Praze. Prvním podvedeným pacientem byl kulturista Jindřich Popelář, kterému Veselský diagnostikoval nádor v močovém měchýři. Pak mu tvrdil, že rakovinu musí vyléčit speciálními injekcemi za 30 tisíc korun. Po čtyřech dávkách kulturistovi lékař oznámil, že je nádor pryč.

"Je to hyena, patří mu to"

Sportovec pak před kulturistickou soutěží navštívil jiného lékaře, který zjistil, že Popelář nikdy rakovinu neměl. Když se pak kauza dostala do médií, ozvali se další lidé, kteří měli s Veselským podobné zkušenosti.

Sám Popelář si nový verdikt soudu pochvaloval. "Na tom, jestli pan Veselský stráví ve vězení 18 měsíců nebo dva roky, nezáleží. Zásadní je to, že nesmí deset let pracovat jako lékař, což pro něj v podstatě znamená konec kariéry. Pro mě je to hyena," svěřil se Popelář a Veselskému vzkázal, že se s ním ještě hodlá soudit o náhradu škody.

Dalších 150 tisíc si lékař nechal zaplatit od pacienta s poruchami erekce za neúčinné injekce a stejnou částku si vzal od partnera své klientky za to, že jí zajistí nadstandardní vyšetření kvůli podezření na neléčitelnou sklerodermii. To však neučinil, navíc je tato choroba mimo jeho odbornost. Veselský se bránil tím, že obvinění jeho bývalých pacientů jsou vymyšlená.

Kromě zpackané operace ledvin Veselský také na podzim 2003 vykázal falešnou operaci. Přišel kvůli tomu o místo v královéhradecké fakultní nemocnici, kde do té doby působil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Najdete na iDNES.cz