K odchodu z vlády kvůli tomu, že nafackoval na ulici neznámému mladíkovi, vyzval ve Sněmovně ministra financí Miroslava Kalouska předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. (22. září 2011)

K odchodu z vlády kvůli tomu, že nafackoval na ulici neznámému mladíkovi, vyzval ve Sněmovně ministra financí Miroslava Kalouska předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. (22. září 2011) | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Za facky musí Kalousek odejít, říká ČSSD. Nečas jí připomněl její kauzy

  • 3685
Facky, které uštědřil ministr financí Miroslav Kalousek na ulici mladíkovi, který ho vulgárně urážel, měly dohru v parlamentu. Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval Kalouska, aby kvůli tomu rezignoval, a premiéra Petra Nečase, aby Kalouska vyhodil, pokud neodejde sám. Předseda vlády reagoval, že ČSSD nemá právo kázat o etice a morálce.

"Do slušné politické kultury nepatří ministři, kteří fackují občany na chodníku," prohlásil ve Sněmovně Sobotka. Řekl, že v první chvíli ani nevěřil, že je zpráva pravdivá, a čekal, zda se neukáže, že jde o jednu z dalších mystifikací ministra financí.

"Každému premiérovi by mělo záležet na tom, jakou pověst a autoritu má jeho vláda," uvedl předseda ČSSD. Vláda, jejíž členové fackují občany, podle něj žádnou autoritu a dobrou pověst mít nemůže. Pokud má Kalousek alespoň trochu cti v těle, měl by podle Sobotky z vlády kvůli incidentu na ulici odejít.

Poslanci ČSSD zareagovali na facky Miroslava Kalouska cedulkami na svých

Poslanci sociální demokracie měli při čtvrtečním dopoledním jednání před sebou na stole cedulky s nápisem - STOP VLÁDĚ, která fackuje občany!

Kalousek profackoval na Malostranském náměstí u parlamentu neznámého mladíka, když ve středu mířil na jednání vlády o rozpočtu. "Nestalo se nic mimořádného. Šel jsem po chodníku a mladík ve věku mého syna na mě začal pokřikovat: Kalousku, ty kurvo jedna zlodějská! Tak jsem ho profackoval," řekl ministr iDNES.cz.

Ministr financí Miroslav Kalousek přichází na schůzi vlády. (10. srpna 2011)

"Jeden drzý spratek dostal pár facek, přesněji čtyři facky," doplnil po jednání vlády. Premiér Petr Nečas to glosoval slovy, že Kalousek možná aspiruje na titul ministra financí roku, ale rozhodně ne pedagoga roku. Ministr uzavřel špičkování s Nečasem slovy, že facku stále považuje za dobrý pedagogický instrument.

Nečas: Ať Sobotka začne u sebe. Má odpovědnost za nevýhodný prodej podílu státu v OKD

Premiér Petr Nečas se v reakci do Sobotky pustil, že zřejmě trpí selektivní ztrátou paměti. Připomněl kauzu prodeje menšinového podílu státu ve společnosti OKD v roce 2004, když byl Sobotka ministrem financí.

Za menšinový podíl státu (46 procent) v OKD stát od společnosti Karbon Invest dostal 4,1 miliardy korun. "Jen hodnota bytů OKD byla přitom 6,5 miliardy korun," připomněl ve Sněmovně Nečas. Zdůraznil, že Sobotkův podpis je pod prodejem podílu v OKD, za který mohl stát dostat mnohem více peněz, protože v té době na stole ležely vyšší nabídky.

Petr Nečas během jednání Poslanecké sněmovny (20. září 2011)

"Jestliže sociální demokracie káže o etice a morálce, je to, jako kdyby Dominique Strauss-Kahn hlásal o sexuální zdrženlivosti," přirovnal premiér Nečas Sobotku k bývalému šéfovi Mezinárodního měnového fondu, kterého několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. Pokojská v New Yorku dokonce z toho, že ji znásilnil. Toto obvinění se ale neprokázalo.

Nečas uvedl i další kauzy, za které - jak řekl - nesou odpovědnost vlády ČSSD: privatizaci Mostecké uhelné a Škody Holding. Zmínil, že i podíl v Mostecké uhelné společnosti byl prodán pod cenou, kupec poslal obratem pět milionů korun na účet v Gibraltaru a nakonec skončily u lidí okolo expremiéra ČSSD Stanislava Grosse.

Sobotku rozzlobilo, že se premiér nevyjádřil k tomu, zda podle něj může Kalousek ve vládě zůstat. "Kdyby se něco takového stalo v Rakousku, Německu, Francii či Itálii, tak už by ministrem vlády nebyl," míní Sobotka. Sám Kalousek se jeho kritice bránit nemohl - je totiž až do úterý na pracovní cestě v USA.

Je úplný rozklad státu, co se v této zemi děje, hřímal Zaorálek

V kritice Kalouska pokračoval místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek. "To, co pan Kalousek slyšel na Malé Straně, je nic proti tomu, kdyby přijel do Ostravy nebo do některé z malých obcí a vystoupil z auta. Je úplný rozklad státu, co se v této zemi děje," prohlásil Zaorálek.

"Facku nepovažujeme za argument," přidal se ke kritice ministra financí předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Řečnický pultík v parlamentu si pro sebe na začátku čtvrtečního jednání pronajali ale především sociální demokraté, kteří iniciovali na čtvrteční dopoledne mimořádnou schůzi Sněmovny.

Chtěli na ní řešit hned několik kauz a skandálů spojených s politiky vládní koalice. Jde o předraženou zakázku pro společnost ProMoPro během českého předsednictví v Evropské unii, v době, kdy byl nynější ministr obrany Alexandr Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka. Další kauzou, kterou chtějí sociální demokraté projednávat, je předražený nákup letounů CASA pro českou armádu.

Vládní koalice ale konání mimořádné schůze zablokovala. Většina poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných totiž neschválila její program.

Je správné, aby ministr reagoval na urážky fackami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 13. října 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 15197
NE
NE 8516

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video