Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za dva měsíce na psychiatrii dostane žena odškodné 36 tisíc korun

  18:13aktualizováno  18:13
Ministerstvo spravedlnosti má zaplatit 36 tisíc ženě, která nedobrovolně strávila dva měsíce v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2, ministerstvo se proti rozsudku odvolalo.
Žena z Prahy začala před několika lety sbírat oblečení, knížky a jiné věci, které lidé nechávali u popelnic.

Žena z Prahy začala před několika lety sbírat oblečení, knížky a jiné věci, které lidé nechávali u popelnic. | foto: Profimedia.cz

Žena z Prahy začala před několika lety sbírat oblečení, knížky a jiné věci, které lidé nechávali u popelnic. Jejím sousedům se to nelíbilo a opakovaně si na ni stěžovali. Pražská městská část se proto rozhodla proti jejímu chování zasáhnout.

Úředníci městské části vnikli za asistence policie násilím do jejího bytu, aby odstranili všechny "hygienicky závadné" věci. Na ženu zavolali záchranku, která ji odvezla do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Z jejího bytu pak úředníci vynesli všechno včetně osobních věcí, popsal incident právník Centra advokacie duševně postižených (MDAC) Maroš Matiaško. Právě MDAC ženu u soudu zastupuje.

Žena byla hospitalizována nedobrovolně. Léčebna to proto oznámila soudu, který rozhodl, že umístění na psychiatrii je v souladu se zákonem. Žena se poté odvolala k Městskému soudu v Praze. Ten usnesení obvodního soudu změnil a nedobrovolnou hospitalizaci prohlásil za nezákonnou. Za každý den v léčebně by měla dostat 600 korun odškodného.

"Je zarážející, že okresní soudy v obvodech, kde se nachází psychiatrická léčebna, posuzovaly více než čtrnáct tisíc případů za rok a pouze v jednadvaceti z nich rozhodly, že nedobrovolná hospitalizace nebyla v souladu se zákonem. Tato čísla signalizují, že v systému není něco v pořádku," je přesvědčen Maroš Matiaško.

Psychiatr a bývalý ředitel bohnické léčebny Ivan David však má na podobné případy odlišný pohled. Na lidi, kteří hromadí věci podobně jako tato žena, si často stěžují sousedé. Obtěžuje je například zápach, podle Davida to může být i nebezpečné. V bytech se množí hmyz, někdy navíc hrozí i požáry, vysvětlil již dříve iDNES.cz psychiatr.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Najdete na iDNES.cz