Jiří Paroubek z ČSSD a Petr Gandalovič z ODS při debatě v Ústí nad Labem

Jiří Paroubek z ČSSD a Petr Gandalovič z ODS při debatě v Ústí nad Labem | foto: Jan Adamec, MF DNES

Za dobrou cenu od těžařů bych se vystěhoval, rozbučel Paroubek diváky

  • 1170
Předvolební debata lídrů nejsilnějších stran v Ústeckém kraji začala hned nejožehavějším tématem. Pod Horním Jiřetínem leží miliony tun uhlí, které by bylo možné vytěžit. Vesnice by ale padla. Jsou lídři pro? Nejsilnější emoce v publiku vyvolal šéf ČSSD Jiří Paroubek. Naznačil, že za dobrou cenu by se osobně vystěhoval.

Levicové strany, KSČM a ČSSD, prolomení ochranných limitů proti těžbě připouštějí. Tvrdí, že by o nich mělo rozhodnout krajské referendum. Pravicové strany ho ale odmítají už z principu.

"Referendum nemůže rozhodnout o soukromém vlastnictví někoho jiného, to snad nedělají ani ve Švýcarsku," míní místopředseda ODS Petr Gandalovič. Podle něj lze přesměrovat do tepláren uhlí z elektráren a víc proudu vyrábět třeba z jádra.

Lidé z jiných míst v kraji nemohou rozhodovat o Jiřetínu, přidal se místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.

preference na ústecku

ČSSD 32,5 %

ODS 19,5 %

KSČM 15 %

Věci veřejné 9,5 %

TOP 09 7,5 %

Zdroj: SC&C a STEM pro Českou televizi

Předseda ČSSD Jiří Paroubek to ale považuje za jednostranný příliš úzký pohled. "Rozhodnout musí lidé, 80 procent z nich by referendum uvítalo," opáčil.

A co on, nevadilo by mu, kdyby ho po desítkách let strávených v jednom domově chtěl někdo vystěhovat kvůli těžbě uhlí?

"Vystěhování by mi možná vadilo, záleželo by ale na nabídce těžařů. Když bych si mohl vybudovat existenci někde jinde a možná v lepším, ... tak možná se lidé budou rozhodovat i pod vlivem této záležitosti. Těžaři to musejí umět nabídnout. Když to nebudou umět, limity se neprolomí," odpověděl Paroubek a vysloužil si několikasekundové bučení a pískání z publika.

V něm byly výrazné dva tábory - modrých příznivců ODS a možná ještě o něco početnější skupina oranžových fanoušků ČSSD. Mezi nimi seděla i Paroubkova manželka Petra.

V publiku ale seděli také přívrženci prolomení limitů, před vysíláním dokonce obklopili vchod do kulturního domu s transparenty. Stálo na nich například "Lepší černí od uhlí, než zelení vzteky."

Oč se hraje v h. jiřetíně

- zásoby hnědého uhlí odhadované na 280 milionů tun

- při zachování limitů a utlumování těžby postupně minus 8 000 pracovních míst

- při prolomení limitů maximálně stovky pracovních míst navíc

Argumenty pro prolomení:

+ bude uhlí pro teplárny

+ zůstanou pracovní místa

Argumenty proti:

- stěhování 2 000 lidí

- zdravotní aspekty, ekologie

- nepřibude mnoho pracovních míst

Výrazově ale byli v menšině, podobně jako je zatím podle dostupných dat zhruba 40:60 poměr těch, kteří jsou ochotni se z Horního Jiřetína vystěhovat. Podle Paroubka už je to ale půl na půl a tři čtvrtiny obyvatel jsou ochotny vyjednávat a mohla by je přesvědčit právě výše kompenzací.

Názor šéfa sociální demokracie byl blízký také zástupci KSČM Josefu Šenfeldovi. "Zabezpečení energie je vyšší státní zájem než soukromé vlastnictví," prohlásil a rovněž se dočkal negativní reakce diváků v sále kulturního domu.

Zástupce Věcí veřejných Milan Šťovíček, někdejší starosta Litvínova, připomněl ještě jeden aspekt prolomení těžebních limitů. Zhoršilo by se podle něj už tak špatné zdraví obyvatel v regionu, přitom by to nepřineslo žádný zásadní pozitivní efekt, například výrazně vyšší zaměstnanost.

Ve druhé části debaty se bučelo také na Gandaloviče, když označil Paroubka za populistu slibujícího regulaci cen elektřiny a dalších energií. Podle pravicového názoru je potřeba na energetickém trhu větší konkurence, snaha o regulaci ČEZ a dalších molochů neobstojí.

Debata bez Zemana i biomasy zelených

Do severočeské debaty se tentokrát nedostala nová Strana práv občanů Zemanovci, kterou založil bývalý šéf ČSSD a Paroubkův rival Miloš Zeman. V průzkumu dvou agentur po Českou televizi nepřekročila v kraji hranici pěti procent pro vstup do Sněmovny a tedy i do volebního studia.

Chyběli také zelení, jejich bývalý předseda Martin Bursík seděl spolu s jiřetínskými odpůrci v publiku. Jejich nepřítomnost "mrzela" Gandaloviče z ODS, který ironickou poznámkou zalitoval, že se nebudou bavit o energii z biomasy místo uhlí. (více o trapasu zelené poslankyně Kateřiny Jacques s biomasou čtěte zde)

Paroubka nepřítomnost rivalů už počátkem týden evidentně potěšila. "Musím ale říci, že mě to nepřekvapuje. Zeman má program postavený jenom na nenávisti k ČSSD a na to mu lidi neskočili. A pokud jde o Bursíka, tak asi už jenom on sám si myslí, že je modlou zelených," řekl v pondělí iDNES.cz.

Do speciálu Otázek Václava Moravce se tentokrát na základě průzkumu nedostali ani ve Sněmovně zatím zastoupení lidovci. KDU-ČSL ovšem v tomto kraji nebodovala ani při posledních skutečných volbách v roce 2006.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video