Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za diamantový podvod dal soud podmínku

  15:14aktualizováno  15:14
Ústí nad Labem - Skleněné střepy v lahvičce s kaviárem vydávali za diamanty. Pomocí takového triku se před deseti lety podařilo podvodníkům z Německa ošálit v Ústí nad Labem tři své krajanky o osm set padesát tisíc marek. Pomáhali jim tehdy i dva Češi - nyní už bývalý policista Václav Výšek a jeho známý Ladislav Sendrei. Ústecký krajský soud za to oběma mužům uložil podmíněný dvaadvacetiměsíční trest.

Způsob ošálení tří postarších Němek byl velmi netradiční. Jejich krajané je v roce 1992 vylákali do Ústí nad Labem, kde jim slibovali levný nákup diamantů na černém trhu. "Po transakci německé turistky zadržel obžalovaný Výšek a společně se Sendreiem je odvezli na okresní policejní ředitelství. Zde ženám fiktivní diamanty oficiálně zabavily," uvedl žalobce.

Jako odměnu pak každý z mužů dostal od svých německých kompliců třináct tisíc marek a videorekordér.

Výšek jako bývalý policista čelil obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z podvodu. Jeho společník byl obžalován také z podvodu a navádění k trestnému činu zneužití pravomoci.

Soudci nakonec rozhodli, že oba dva potrestají jen za zneužití pravomoci. "Pro potrestání za podvod jsme neměli dostatek důkazů," vysvětlil soudce Edvin Svoboda. Kromě podmíněného trestu ale uložili soudci oběma mužům pokutu. Každý má zaplatit sto padesát tisíc korun.

Jaký trest stihl v Německu organizátory celého podvodu Svoboda nevěděl. "Německá strana s námi příliš nekomunikovala. Nevíme, jak tedy případ uzavřela. Nepodařilo se nám ani pozvat k líčení klíčové svědkyně," dodal.

Výšek i Sendrei se k účasti na ošálení turistek přiznali. Trest na místě přijal pouze Výšek. Jeho společník si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Oba muži měli štěstí, že se do jednací síně dostali až nyní. Pokud by totiž soud uzavřel kauzu už loni, putovali by oba zřejmě do vězení.

"Posuzovali jsme případ už podle novely trestního zákona, kde je za tento čin vymezen mírnější trest. Loni by se ale vynesený verdikt pohyboval v rozmezí od tří do osmi let. Oba muži by tedy šli s největší pravděpodobností za mříže," řekl Svoboda.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě má být podle anonymního udání...

Zlodějka vytrhla kabelku čtyřiadevadesátileté ženě. Nekradla poprvé

(ilustrační snímek)

Zlodějka, která před nedávnem na Sokolovsku okradla uprostřed noci spícího mladíka v jeho bytě, chtěla znovu snadno...

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Najdete na iDNES.cz