Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za deset minut kolem světa

  0:01aktualizováno  0:01
Stavbu ve tvaru písmene S může Praze závidět celá Evropa. Skleník Fata Morgana, který šest let vyrůstal ve svazích nad Vltavou a teď začíná fungovat, je jedinečný. Podobný stojí až v anglickém Kentu. Co je na něm tak skvělého? Člověk zde během deseti minut procestuje celou zeměkouli podél rovníku.

Návštěvník se chvíli potí a dýchá stejně jako zdejší rostliny suchý horký vzduch Austrálie a o pár metrů dál se klepe zimou a obdivuje skrz vlhkou mlhu květiny z venezuelských stolových hor.

A nedívá se přitom do vitrínek, ale prochází mezi rostlinami. "Chceme, aby nad hlavami lidí navíc poletovali motýli a pod nohama se pletli brouci či ještěrky," řekl ředitel Pražské botanické zahrady v Troji Oldřich Vacek.

Skleník je výjimečný nejen svou cenou 200 milionů korun, což je desetinásobek původně plánované sumy, ale hlavně technikou. Skládá se z různých částí, které se celoročně liší teplotou a vlhkostí. Zatímco kaktusům se přitápí, o kousek dál se prostředí uměle chladí. Návštěvníci se sem na objednávku mohou dostat poprvé v sobotu 25. října.

Vodopád i mlžný prales na pár metrech
Vzduch tu voní tak zvláštně, že se to nedá k ničemu přirovnat. "Juane, spusť mlhu. Déšť ne, ten je moc silný," diriguje telefonem šéf Pražské botanické zahrady Oldřich Vacek technologa. Očima přitom hladí mechem obrostlé stromové kapradiny z Tasmánie v chladné části skleníku Fata Morgana.

Pár vteřin čekání a snáší se mlha. Zima je taková, že všem naskakuje husí kůže. Není divu. Kvůli květinám se tu chladí voda na zalévání i půda pod rostlinami. "Bude i bouřka. Příští rok, až začne provoz naplno," slibuje ředitel zahrady a obličej mu v jemné mlze září nadšením.

Ujde pár kroků do střední části skleníku a na čele se mu zaperlí kapičky potu. Tady je pro změnu vlhké teplo. Chladí jen vodní tříšť z osmimetrového burácejícího vodopádu, který rve slova od úst. Kolem jsou květiny Nové Guineje.

Stačí se otočit a kobereček rozkvetlých fialek připomene skály Afriky a skoro půlmetrový kalich masožravé láčkovky o kus dál zase představí zástupce úplně jiného světadílu.

"Máme tu vzácnosti, jaké nemá nikdo na světě. Třeba tenhle stromeček s lístky, to je vlastně jehličnan z Nové Kaledonie. Vypiplali jsme si ho z dovezené šišky," ukazuje na stromek podobný akátu, kurátorka skleníku Romana Rybková.

Pár kroků dnem jezírka, kde dřevěné podpěry ještě páchnou fermeží a člověk se ocitne v suchém horkém podnebí Austrálie a Guatemaly. Mezi skalami se ježí kaktusy a za rohem vykukuje další vzácnost: trávový strom. Za pár minut cesta kolem světa. Něco, co se dá prožít ve střední Evropě jen v Praze.

Lidé sem zatím ještě nesmějí. Poprvé se skleník otevře v poslední říjnovou sobotu a postupně tu přibudou i zvířata. Tři kajmani a vodní želvy už na napuštění jezírka čekají.

Botanické zahradě se do 130 metrů dlouhého skleníku zatím podařilo zasázet jen polovinu z plánovaných rostlin. Ty se rychle rozrůstají. Liána, která před pár týdny sahala zahradníkům do pasu, se už spokojeně houpá v jedenáctimetrové výšce.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz