Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za chilské pero bych si utrhl ruku, kaje se prezident Klaus

  23:05aktualizováno  23:05
Zmizení pera v prezidentském saku považuje Václav Klaus za hloupou chybu, kterou nahrál na smeč soupeřům. Uvedl to alespoň v bilančním rozhovoru svého devátého roku ve funkci. Naopak si stojí za milostí pro korupčnici Annu Benešovou či pochvalou pro Josefa Dobeše.

Václav Klaus na tiskové konferenci ke své nové knize Rok devátý | foto: Tomáš Novák, iDNES.cz

"Samozřejmě, že mě to netěší a utrhl bych si ruku a tak dále. Ale myslím, že je to přehráváno nekonečným způsobem. Prostě to, že si člověk při takových aktech (...) pero nebo propisku nechává, je standardní věc a děje se to zrovna tak při našich jednáních na Pražském hradě," řekl Klaus v televizi Nova.

"Mrzí mě to, je to škoda. Je to zbytečná věc a laciná příležitost k atakům na mě. Škoda, že se to stalo," dodal v rozhovoru, kterým pravidelně bilancuje uplynulý rok u příležitosti svého vstupu do prezidentské funkce.

Milost pro výtvarníka by byla výsměchem

Otázky směřovaly ale také na udělované milosti. Podle prezidenta je to nevděčná role, za jejíž zrušení každý jeho následovník na Hradě bude děkovat. "Na rozdíl od mého předchůdce milosti vysvětluji. Jednu dvě věty k nim přidám. Můj předchůdce jich udělil také šestkrát více," připomenul Klaus.

Vyloučil, že by si jím omilostněná korupčnice Anna Benešová volala s jeho manželkou, i to, že jeho manželka byla odposlouchávána. Média přitom upozorňovala, že právě odposlechy dokazují, že Benešová se s Klausovou již před udělením milosti znala a obě ženy si telefonovaly.

Klaus zopakoval, že při milosti pro Benešovou zohlednil velké množství dopisů, ve kterých se za ni lidé přimlouvali. Odmítl, že by se Benešová dopustila "společensky závažného chování", jak podle Novy uvedl soud. Bývalé šéfce Metropolitní univerzity soud uložil podmínku za to, že mimo jiné odpouštěla některým lidem včetně prominentů a státních úředníků školné.

K udělování milostí se prezident vrátil v otázce, zda by se jí mohl dočkat výtvarník David Hons, který vystupuje pod uměleckým jménem Roman Týc. Tomu soud vyměřil pokutu v řádech desítek tisíc za úpravu několika semaforů v Praze, u nichž vyměnil signalizační sklíčka. Týc ji ale odmítl zaplatit a musel na měsíc do vězení.

"Myšlenka, že bych mohl udělit milost tomuto člověku, který udělal takovou věc vědomě, se záměrem provokovat a ochotou nést riziko, to by bylo výsměchem v udělování milostí ve skutečně vážných případech," domnívá se prezident.

Názor na Dobeše nemám důvod měnit

Václav Klaus také dal najevo, že nemění postoje vůči některým politikům Věcí veřejných: právě souzenému Vítu Bártovi a ministru školství Josefu Dobešovi. "Zásadně jsem protestoval proti démonizování jeho osoby (Víta Bárta, pozn. red.). To jsem dělal vždycky a dělám to i tady v tom soudu, který probíhá," komentoval Bártovu osobu Klaus.

"Nedovedu o tomto spekulovat, ani nevím, zda by o to usiloval. Je to člověk s politickými ambicemi, dovedu si představit, že by o to usiloval, ale to je na voličích," odpověděl prezident na otázku, zda by si právě souzeného Víta Bártu dokázal představit zpět ve vládě. Za předpokladu, že soud ho osvobodí z podezření z úplatkářství.

Klaus také potvrdil, že stále platí jeho postoj k "véčkařskému" ministru školství Josefu Dobešovi, kterého v září označil za nejlepšího porevolučního ministra. (Více o Klausově pochvale Dobešovi čtěte tady.) Ten přitom později čelil kritice za střídání funkcí Ladislavy Bátory na ministerstvu, chyby v čerpání evropských peněz či vysokoškolskou reformu. "V kontextu, ve kterém se pohybujeme, nemám důvod, abych na tomto výroku něco měnil," ujistil státník.

Vlastní stranu nepřipravuje, vstup do politiky ale nevyloučil

Rozhovor se také krátce točil kolem ekonomických a evropských témat. Úvahu zmrazit důchody nebo platy státních zaměstnanců Klaus komentoval slovy: "Je naprosto jasné, že v momentu, když toho v zemi méně vyprodukujeme, nemůžeme všem zvýšit platy a penze. To je naprosto jasná věc."

Prezident dal také najevo, že je rád, že Nečasův kabinet přestál koaliční spory. "Vláda Petra Nečase existuje. Jsem rád, že se podařilo, a troufám si tvrdit, že i mou zásluhou, vládu udržet, protože několikrát stála před svým koncem. Nemůže být zájem prezidenta, aby destabilizoval vládu," uvedl politik.

Premiéra Petra Nečase poté ale nepřímo pokáral za odůvodnění nepodepsání dohody o evropské rozpočtové unii. "Bylo to jeho autonomní rozhodnutí a bude i do budoucna. Ale samozřejmě si myslím, že ten pakt je nerozumný a hloupý a strašně nevýhodný pro jednotlivé evropské země. Ale přesto jsem nevěřil svým očím, když zaznělo prohlášení Petra Nečase, že prvním důvodem jsem já. To je nesmysl," komentoval odmítnutí podpisu Česka Klaus.

Prezident kromě nepředtočeného rozhovoru ve středu pokřtil knihu Rok devátý, která rekapituluje jeho rok 2011. Podobnou publikaci vydá ještě příští rok. Bude ale poslední, protože Klausovi přesně za rok vyprší jeho funkce.

V rozhovoru pro TV Nova uvedl, že po odchodu z Hradu nechystá žádný politický projekt ani návrat do ODS. Pak ale moderátorku Markétu Fialovou proškolil, že kdyby se zeptala rafinovaněji, tak by ho dostala do úzkých. "Kdybyste mi tu otázku položila nepříjemněji: Považujete za vyloučené, že byste se někdy něčeho takového zúčastnil? Tak je to těžší otázka. Dneska nic takového nechystám, ale kdoví, co se může do 7. března 2013 stát," dodal Klaus.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Kdo je Poche, kvůli němuž může padnout vláda, která ještě ani nevznikla

Miroslav Poche na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)

Jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš mají i osobní důvod, proč nechtít, aby se novým ministrem zahraničí...

Další z rubriky

Neodešla jsem s pláčem, řekla Malá po setkání s prezidentem Zemanem

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Taťána Malá po přijetí prezidentem...

Myslím, že bych si zasloužila šanci, abych ukázala, že něco umím, řekla kandidátka na ministryni spravedlnosti Taťána...

Ostrovy z PET lahví plují po hladině Lipna, mají ho oživit i čistit

Hydrobiologové testují v Hůrce na Lipně nové způsoby zakládání plovoucích...

Hydrobiologové testují v Hůrce na Lipně nové způsoby zakládání plovoucích ostrovů. Jejich hlavní součástí jsou PET...

Z Discolandu Sylvie mohou být sklady, měsíční pronájem stojí třicet tisíc

Ivan Jonák, odsouzený na 18 let za objednávku vraždy své ženy, si po propuštění...

Bývalý Discoland Sylvie, který patřil někdejšímu bossovi pražského podsvětí Ivanu Jonákovi, změnil na konci loňského...

4 statečné: Stihnou ještě zhubnout do plavek?
4 statečné: Stihnou ještě zhubnout do plavek?

Čtyři maminky se ve svém těle necítily dobře, proto si předsevzaly shodit přebytečná kila a nastartovat nový životní styl. Podaří se jim to?Najdete na iDNES.cz