Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za českými granáty ke Středohoří

  17:34aktualizováno  17:34
Praha - Jarní počasí zničehonic láme letité rekordy, takže přišel čas podniknout výlet o něco delší než obvykle, zejména když je před námi nejen víkend, ale i další státní svátek a s ním i pracovní volno. Dnešní tip nebude příliš náročný na počet ušlých kilometrů, zato zážitků bude habaděj. Vydáme se totiž do míst sopečných vyvřelin, dalekých výhledů, romantických hradů, vzácných nerostů i rozkvetlé jarní vegetace. České středohoří, které je na dohled z hlavního města, je skutečným turistickým rájem, vzdáleným odtud jen několik desítek kilometrů.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd z Masarykova nádraží v 7.36, příjezd do Lovosic v 8.52, po přestupu odjezd v 9.00, příjezd do stanice Libochovice město v 9.32 hodin. Zpět - vlakem, odjezd ze zastávky Třebenice město v 16.12 nebo 19.49, příjezd do Lovosic v 16.31 nebo ve 20.09, po přestupu odjezd v 17.00 nebo ve 20.12, příjezd do Prahy na hlavní nádraží v 18.16 nebo ve 21.32 hodin.
KILOMETRY: Libochovice zastávka 0, zámek 0,5, Házmburk 4,5, Třebenice 7, celkem 12 km, případně Košťálov a zpět 4, celkem 16 km.
MAPA: České středohoří - západ (edice KČT číslo 10, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Libochovice bufet a restaurace na náměstí, Třebenice - restaurace.
Z Masarykova nádraží nás spěšný vlak na trati Praha-Děčín dopraví přibližně za hodinu a čtvrt do Lovosic. Tam přestoupíme na osobní vlak a pojedeme půlhodinu do Libochovic. Lépe je vystoupit až na zastávce Libochovice město, kde má tento spoj konečnou stanici. Odtud je to jen několik set metrů do středu města.

Libochovický renezanční zámek rozhodně stojí za prohlídku. Z vnitřního vybavení je nejcennější Saturnův sál z 18. století. Salla terena - síň otevřená do zahrady - je zdobena reliéfy mořských oblud. K zámku, v němž se narodil slavný český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně, přiléhá francouzská zahrada a anglický park, kde je možné obdivovat pávy.

U rozcestníku turistických značek si po prohlídce zámku vybereme dálkovou červenou. Povede nás k neodmyslitelné dominantě celého kraje, téměř magické zřícenině hradu Házmburka, který odjakživa láká turisty, malíře i fotografy. K prohlídce hradu, který byl před třemi lety po dlouhé přestávce opět zpřístupněn, musíme ovšem zdolat stoupání po odbočující modré značce. Rozhled na okolní krajinu je úchvatný. Už věhlasný německý cestovatel Alexander von Humboldt o ní prohlásil, že patří mezi nejkrásnější a nejúchvatnější kouty světa.

Chráněná oblast České středohoří se rozkládá na území téměř šestnácti set čtverečních kilometrů. Bizarním sopečným kupám a kuželům vévodí Milešovka se svými 838 metry nad mořem. Mezi unikátní geologické jevy tohoto pohoří patří ledové jámy, kamenná slunce, hranolovitý rozpad čediče a obnažené sopouchy. Mnohé z těchto jevů nechybějí v žádné světové učebnici geologie.

Zůstaňme však ještě chvíli na tajemném Házmburku. Hrad, postavený kolem roku 1300 a zpustlý v 17. století, má dvě typické věže. Bílá je čtyřhranná a má pískovcové obložení, zatímco Černá, pětadvacet metrů vysoká, je postavená z čedičových kamenů. Svah pod hradem se stal v minulosti třikrát osudný pro ves Klapý, protože následkem silných dešťů se po jílovém podloží sesunul svah a zavalil několik domů. Fotografické dokumenty o katastrofě jsou vystaveny v místní hospodě.

Vrátíme se pod hrad na červeně značenou stezku, která nás po sestupu do údolí povede půvabnými sady a polními cestami přes Sedlec do Třebenic, klidného městečka s tradicí ovocnářství a těžbou granátů. Rozhodně bychom neměli vynechat prohlídku Muzea českého granátu, umístěného na severozápadním okraji města v bývalém evangelickém kostele. Před více než sto dvaceti lety ho založil místní starosta a lékař Václav Pařík. České granáty, odborně pyropy, jsou po vybroušení, kdy získají tvar šperkových kamenů, už po staletí vyhledávanou ozdobou. Z chemického hlediska jsou tyto krychlové nerosty v podstatě podvojné křemičitany dvojmocných a trojmocných kovů. U nás se těží nejen ve Středohoří, ale i v Podkrkonoší. Kromě exponátů dokládajících těžbu a zpracování granátů jsou v muzeu vystaveny klenoty a také nábytek Ulriky von Levetzow, poslední milenky německého básníka Johanna Wolfganga Goetha.

Záleží na tom, do jaké míry budeme unaveni a kdy se chceme vrátit domů - podle toho zvolíme vlak dřívější nebo pozdější. Za příznivého počasí můžeme ještě absolvovat poněkud náročný výstup na hrad Košťálov, odkud je jedinečný rozhled. Směřuje tam zelená značka, které se svěříme i při návratu, protože vede k železniční zastávce Třebenice město. Vlak tam zastavuje na znamení a jízdenky si musíme koupit u průvodčího. Motorákem jedoucím z Mostu se svezeme do Lovosic, kde přestoupíme na přímý spěšný vlak do Prahy.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME:  Na buližníkovou Vraní skálu

Libochovický zámek byl postaven v renezančním slohu. (4. května 2001)

Hrad Házmburk je dominantou celého okolí. (4. května 2001)

Muzeum českého granátu v Třebenicích je v bývalém kostele. (4. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Muž v Praze vykradl banku, odnesl si několik desítek tisíc korun

Policie pátrá po muži, který vyloupil banku.

Neznámý muž v pátek přepadl banku v ulici Jana Želivského v Praze 3. Pachatel přistoupil k přepážce a podal...

Cvičení záchranářů se změnilo v ostrý zásah, našli promrzlého muže

(Ilustrační snímek)

Členové krkonošské horské služby nacvičovali v sobotu postupy při sesuvu laviny. Cvičení se ale záhy proměnilo v...

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....Najdete na iDNES.cz