Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za českými granáty ke Středohoří

  17:34aktualizováno  17:34
Praha - Jarní počasí zničehonic láme letité rekordy, takže přišel čas podniknout výlet o něco delší než obvykle, zejména když je před námi nejen víkend, ale i další státní svátek a s ním i pracovní volno. Dnešní tip nebude příliš náročný na počet ušlých kilometrů, zato zážitků bude habaděj. Vydáme se totiž do míst sopečných vyvřelin, dalekých výhledů, romantických hradů, vzácných nerostů i rozkvetlé jarní vegetace. České středohoří, které je na dohled z hlavního města, je skutečným turistickým rájem, vzdáleným odtud jen několik desítek kilometrů.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd z Masarykova nádraží v 7.36, příjezd do Lovosic v 8.52, po přestupu odjezd v 9.00, příjezd do stanice Libochovice město v 9.32 hodin. Zpět - vlakem, odjezd ze zastávky Třebenice město v 16.12 nebo 19.49, příjezd do Lovosic v 16.31 nebo ve 20.09, po přestupu odjezd v 17.00 nebo ve 20.12, příjezd do Prahy na hlavní nádraží v 18.16 nebo ve 21.32 hodin.
KILOMETRY: Libochovice zastávka 0, zámek 0,5, Házmburk 4,5, Třebenice 7, celkem 12 km, případně Košťálov a zpět 4, celkem 16 km.
MAPA: České středohoří - západ (edice KČT číslo 10, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Libochovice bufet a restaurace na náměstí, Třebenice - restaurace.
Z Masarykova nádraží nás spěšný vlak na trati Praha-Děčín dopraví přibližně za hodinu a čtvrt do Lovosic. Tam přestoupíme na osobní vlak a pojedeme půlhodinu do Libochovic. Lépe je vystoupit až na zastávce Libochovice město, kde má tento spoj konečnou stanici. Odtud je to jen několik set metrů do středu města.

Libochovický renezanční zámek rozhodně stojí za prohlídku. Z vnitřního vybavení je nejcennější Saturnův sál z 18. století. Salla terena - síň otevřená do zahrady - je zdobena reliéfy mořských oblud. K zámku, v němž se narodil slavný český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně, přiléhá francouzská zahrada a anglický park, kde je možné obdivovat pávy.

U rozcestníku turistických značek si po prohlídce zámku vybereme dálkovou červenou. Povede nás k neodmyslitelné dominantě celého kraje, téměř magické zřícenině hradu Házmburka, který odjakživa láká turisty, malíře i fotografy. K prohlídce hradu, který byl před třemi lety po dlouhé přestávce opět zpřístupněn, musíme ovšem zdolat stoupání po odbočující modré značce. Rozhled na okolní krajinu je úchvatný. Už věhlasný německý cestovatel Alexander von Humboldt o ní prohlásil, že patří mezi nejkrásnější a nejúchvatnější kouty světa.

Chráněná oblast České středohoří se rozkládá na území téměř šestnácti set čtverečních kilometrů. Bizarním sopečným kupám a kuželům vévodí Milešovka se svými 838 metry nad mořem. Mezi unikátní geologické jevy tohoto pohoří patří ledové jámy, kamenná slunce, hranolovitý rozpad čediče a obnažené sopouchy. Mnohé z těchto jevů nechybějí v žádné světové učebnici geologie.

Zůstaňme však ještě chvíli na tajemném Házmburku. Hrad, postavený kolem roku 1300 a zpustlý v 17. století, má dvě typické věže. Bílá je čtyřhranná a má pískovcové obložení, zatímco Černá, pětadvacet metrů vysoká, je postavená z čedičových kamenů. Svah pod hradem se stal v minulosti třikrát osudný pro ves Klapý, protože následkem silných dešťů se po jílovém podloží sesunul svah a zavalil několik domů. Fotografické dokumenty o katastrofě jsou vystaveny v místní hospodě.

Vrátíme se pod hrad na červeně značenou stezku, která nás po sestupu do údolí povede půvabnými sady a polními cestami přes Sedlec do Třebenic, klidného městečka s tradicí ovocnářství a těžbou granátů. Rozhodně bychom neměli vynechat prohlídku Muzea českého granátu, umístěného na severozápadním okraji města v bývalém evangelickém kostele. Před více než sto dvaceti lety ho založil místní starosta a lékař Václav Pařík. České granáty, odborně pyropy, jsou po vybroušení, kdy získají tvar šperkových kamenů, už po staletí vyhledávanou ozdobou. Z chemického hlediska jsou tyto krychlové nerosty v podstatě podvojné křemičitany dvojmocných a trojmocných kovů. U nás se těží nejen ve Středohoří, ale i v Podkrkonoší. Kromě exponátů dokládajících těžbu a zpracování granátů jsou v muzeu vystaveny klenoty a také nábytek Ulriky von Levetzow, poslední milenky německého básníka Johanna Wolfganga Goetha.

Záleží na tom, do jaké míry budeme unaveni a kdy se chceme vrátit domů - podle toho zvolíme vlak dřívější nebo pozdější. Za příznivého počasí můžeme ještě absolvovat poněkud náročný výstup na hrad Košťálov, odkud je jedinečný rozhled. Směřuje tam zelená značka, které se svěříme i při návratu, protože vede k železniční zastávce Třebenice město. Vlak tam zastavuje na znamení a jízdenky si musíme koupit u průvodčího. Motorákem jedoucím z Mostu se svezeme do Lovosic, kde přestoupíme na přímý spěšný vlak do Prahy.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME:  Na buližníkovou Vraní skálu

Libochovický zámek byl postaven v renezančním slohu. (4. května 2001)

Hrad Házmburk je dominantou celého okolí. (4. května 2001)

Muzeum českého granátu v Třebenicích je v bývalém kostele. (4. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Krnáčová prosadila změny pro další zástavbu Penty u Masaryková nádraží

Noční „letecký“ vizuál. Pro orientaci: V pravém dolním rohu je ústí ulice V...

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) prosadila na radě města změnu územního plánu, která umožňuje další zástavbu...

Radní chtějí metro D až do Vysočan, objednali si změnu územního plánu

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní dnes uložili Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájil práce na změně územního plánu, která umožní...

Hamáček by jako šéf vnitra bránil rušení matrik, což teď plánuje vláda

Předseda ČSSD Jan Hamáček slíbil, že by jako ministr vnitra přehodnotil plán...

V případě, že sociální demokracie v referendu schválí vstup do vlády s hnutím ANO, chce předseda ČSSD Jan Hamáček jako...

Najdete na iDNES.cz