Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za banální trestné činy dostane viník od ledna domácí vězení

  15:00aktualizováno  15:00
Od 1. ledna začnou soudy v Česku udělovat zbrusu nový trest. Za zločin, u něhož hrozí maximálně pětileté vězení, nepůjde odsouzený do věznice ale vyslechne si rozsudek, který známe spíše z našich dětských let - domácí vězení.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Hlavní výhodou novinky je, že platí v pracovní dny od 20 hodin do 5 hodin ráno, takže odsouzený může dál chodit do zaměstnání. V sobotu a neděli se bude muset zdržovat doma, soud mu ale může povolit výjimku, například pro návštěvy bohoslužby. Maximální doba, na kterou může soud takový trest vyměřit, jsou dva roky.

Změna vyvolala zájem i kvůli způsobu, jakým se má dodržování domácího vězení kontrolovat. Počítalo se s tím, že hlídání režimu odsouzeného budou zajišťovat elektronické náramky, které by monitorovaly pohyb konkrétního člověka. Na toto zařízení si ale budeme muset počkat až do roku 2011. Stát nemá na takovou techniku peníze. 

Ale i tak si nový trest vyžádá miliony ze státního rozpočtu. Kontrolu odsouzených bude mít totiž na starosti Probační a mediační služba, která kvůli tomu nabere dalších 90 lidí. Navíc nakoupí další auta, v nichž budou její pracovníci namátkově kontrolovat, zda odsouzený opravdu sedí doma.  

Na náramky si připlatí sami odsouzení

Kdo bude elektronické náramky vyrábět, se zatím neví, ministerstvo připravuje výběrové řízení. "O cenách není možné hovořit, ty vzejdou až z výsledků výběrového řízení," řekla mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Ministerstvo ale slibuje, že nový systém dlouhodobě peníze uspoří. Při počtu 1500 odsouzených by to mělo být každý rok 750 milionů korun. Na nákladech by se měli podílet také sami odsouzení.

Trest domácího vězení můžou soudy uložit jen u přečinů, tedy u trestných činů se sazbou do pěti let. Mezi ně patří především nedbalostní trestné činy - například zavinění méně závažné dopravní nehody. Pachatel také bude muset dát předem písemný slib, že se ve stanovené době bude opravdu zdržovat na určené adrese.

Za odchod z domu nepodmíněný trest

Pokud odsouzený podmínky domácího vězení poruší, soud mu nařídí náhradní trest, tentokrát už vězení "na tvrdo." Délku stanoví soud už v rozsudku, takže odsouzený bude přesně vědět, co ho čeká, pokud podmínky poruší.

Možnost odpykání trestu doma si ale nemůže nárokovat každý. Probační a mediační služba bude ještě před vynesením rozsudku například zjišťovat, zda dotyčný vůbec má trvalé bydliště, není drogově závislý nebo nejde o násilníka. Když bude například bydlet na ubytovně, nelze mu domácího vězení uložit. Narkoman nebo násilník by zase mohl ohrožovat svojí rodinu.

Souhlasíte, aby za méně závažné činy dostávali jejich pachatelé jen domácí vězení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 8498
Ne 3222


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz