Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za Asanaci padlo deset trestů

  9:34aktualizováno  9:34
Obvodní soud pro Prahu 6 odsoudil deset důstojníků StB za akci Asanace. Devět z nich dostalo podmínku. Bývalý šéf východočeské StB Petr Žák dostal tři roky vězení nepodmíněně. Asanace měla v 70. letech donutit české disidenty k emigraci.

Všech deset důstojníků soudce uznal vinnými ze zneužití pravomoci. Žák dostal nejtvrdší trest proto, že se osobně podílel na šikanování chartistů.

Prostřednictvím svého obhájce se ale proti rozsudku odvolal. Odvolal se také Ladislav Tříska, který řídil StB v Českých Budějovicích. Ostatní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou nebo se odvolání vzdali. Všichni každopádně vinu jednoznačně odmítli.

Důstojníkům pomohla časová prodleva
Vysocí důstojníci bývalé Státní bezpečnosti, kteří se podíleli na akci Asanace, mají štěstí, že se před soud dostali až dlouho po pádu komunistického režimu.

Právě velký odstup od spáchání jejich trestné činnosti označila státní zástupkyně za polehčující okolnost. Proto také soudu navrhla, aby tyto pachatele neposílal do vězení a vyměřil jim pouze podmíněný trest. Vězení navrhovala pouze pro Žáka.

V rámci akce Asanace nutila komunistická tajná policie koncem 70. a počátkem 80. let vytipované signatáře Charty 77, aby si podali žádost o vystěhování do ciziny.

Žalobkyně je přesvědčena o tom, že obvinění důstojníci museli být o akci dobře informováni, neboť ji opakovaně zařazovali do ročních plánů činnosti svých pracovišť.

Nejvíce prý věděl Žák
Nejvíce o akci přitom věděl právě Žák. "Na rozdíl od ostatních se do ní zapojoval velmi aktivně a osobně se podílel na šikanování disidentů, proto si také zaslouží přísnější postih," míní žalobkyně.

Obhájci obžalovaných požadovali pro všech deset klientů osvobozující rozsudek. Argumentovali zejména tím, že obžalovaní muži zastávali na krajských správách StB vysoké funkce, takže nemuseli být do podrobností informováni o každé akci, kterou jejich podřízení prováděli.

Tvrdili, že obžalovaní jako policejní důstojníci museli plnit rozkaz, který vyšel od tehdejšího ministra vnitra Jaromíra Obziny.

Obvodní soud pro Prahu 6 odsoudil deset důstojníků StB za akci Asanace. Devět z nich dostalo podmínku. Bývalý šéf východočeské StB Petr Žák dostal tři roky vězení nepodmíněně (5. prosince 2003).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz