Za akci Asanace padly podmínky

  • 23
Tři bývalí vysocí důstojníci ministerstva vnitra a Státní bezpečnosti dostali tříleté podmínečné tresty za to, že během akce Asanace týrali disidenty a nutili je emigrovat. Čtvrtého obžalovaného Obvodní soud pro Prahu 6 osvobodil. Spolu s nimi byl původně souzen i komunistický ministr vnitra Jaromír Obzina. Jeho případ se však posuzuje samostatně.

Podmínečný trest se čtyřletým odkladem dostal bývalý náčelník 10. správy ministerstva vnitra Vladimír Stárek, Zdeněk Wiederlechner, který Stárka v čele oddělení v roce 1982 vystřídal, a šéf pražské StB Zdeněk Němec.

Dalšího vedoucího pražské StB Oldřicha Mézla soudci osvobodili, protože se neobjevily žádné dokumenty, které by Mézl osobně podepsal.

10. správa ministerstva vnitra sledovala odpůrce komunismu a také úkolovala krajské pobočky StB.

Na vyhlášení rozsudku přišel jen Vladimír Stárek, ostatní obžalovaní nepřišli. Obhájci i státní zástupci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají.

Státní zástupkyně Jana Hercegová po skončení líčení řekla, že se v případě Mézla pravděpodobně odvolá.

"Jinak jsem s podmíněnými tresty spokojena," řekla žalobkyně. Už ve své závěrečné řeči navrhla, aby soud uložil pouze podmíněné tresty vzhledem k jejich věku a zdravotnímu stavu. Věk obžalovaných se pohybuje mezi 72 a 78 lety.

Do února 2002 Úřad dokumentace a vyšetřování
zločinů komunismu stíhal celkem 170 lidí v 82 případech.

Případ Obziny je samostatný
Soudkyně při minulém přelíčení zjistila, že Jaromír Obzina byl v 70. a 80. letech poslancem. Řízení s ním proto přerušila, než bude jasné, zda stíhání nebrání jeho bývalá poslanecká imunita.

Komunistická Státní bezpečnosti (StB) se v rámci akce Asanace v letech 1977 až 1985 zaměřila na vytipované signatáře Charty 77, které šikanováním i fyzickým násilím nutila, abyopustili Československo. Podle obžaloby vydal příkaz ke spuštění této akce právě Obzina. 

V rámci Asanace donutila StB 15 chartistů, aby sami podali žádost o vystěhování. Z Československa odešli na přelomu 70. a 80. let například písničkáři Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák a evangelický farář Svatopluk Karásek. 

Státní zastupitelství podalo loni koncem roku v souvislostí s Asanací k soudu šestého pražského obvodu obžalobu na dalších jedenáct předlistopadových funkcionářů resortu vnitra. Vesměs jde o bývalé náčelníky krajských správ StB.

Metody StB: nátlak a šikanování

• výslechy pod různými záminkami, některé přímo na pracovišti 
• zadržení v restauraci a převezení na záchytku 
• opakované obesílání doporučenou zásilkou, kterou si adresát neobjednal, a kterou musel chodit vyzvedávat 
• opakované kontroly vyvložkování komína 
• zabavování technického či řidičského průkazu 
• pohovory s blízkými a příbuznými (například rozšíření informace, že dotyčný chce emigrovat) 
• opakované předvolávání na policejní služebnu 

 

Bývalý komunistický ministr vnitra Jaromír Obzina a jeho čtyři podřízení se zodpovídají z akce Asanace, při níž StB podle obžaloby v letech 1978 až 1984 nutila signatáře Charty 77 k vystěhování ze země (11. prosince 2001).

Bývalý důstojník ministerstva vnitra a StB Vladimír Stárek přichází k soudu, který jej uznal vinným, že týral disidenty během akce Asanace. (12.2.2002)

Disidenti Vlastimil Třešňák a Jan Ruml čekají na rozsudek nad bývalými důstojníky ministerstva vnitra a StB za akci Asanace, která měla přinutit odpůrce komunismu k emigraci. (12.2.2002)

Bývalý důstojník ministerstva vnitra a StB Vladimír Stárek v soudní síni poslouchá rozsudek, který jej uznal vinným, že týral disidenty během akce Asanace. (12.2.2002)

Bývalý důstojník ministerstva vnitra a StB Vladimír Stárek přichází k soudu, který jej uznal vinným, že týral disidenty během akce Asanace. (12.2.2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue