Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za 17 dnů nasbírala ČSSD přes 90 tisíc podpisů proti Nečasově vládě

  14:55aktualizováno  14:55
Sociální demokraté dokázali v listopadu za pouhých sedmnáct dnů nasbírat 90 782 podpisů na petici, kde lidé protestují proti podobě důchodové reformy a požadují odchod vlády Petra Nečase. "Byla to jedna z největších petičních akcí posledních let," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představil výsledky petiční akce proti důchodové reformě a za odchod vlády Petra Nečase. Za prvních 17 dnů v listopadu ji podepsalo přes 90 tisíc lidí. (30. 11. 2011¨) | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Je to výraz spontánní nespokojenosti s vládou, že její reformy poškodí zejména nižší a střední vrstvy. Pro nás je to pobídka, abychom se po volbách pokusili vládní reformy změnit," řekl Sobotka. Kopii petice s podpisy doručí sociální demokracie jak do Sněmovny, tak premiéru Nečasovi i do Senátu.

Při startu petiční akce na začátku listopadu Sobotka vyhlásil, že když jeho strana získá dostatečný počet podpisů na petici, vyvolá hlasování o nedůvěře Nečasově vládě. O tom už nyní Sobotka nemluví.

Za to sklidil kritiku od bývalého předsedy Jiřího Paroubka. "Pokud vedení ČSSD označilo výsledek petice za úspěch a Bohuslav Sobotka mluvil o spontánní nespokojenosti občanů s vládou Petra Nečase, měli by sociální demokraté v návaznosti na slova svého předsedy na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. A k tomu je také vyzývám," uvedl Paroubek.

Petici ČSSD využila na podporu obstrukcí ve Sněmovně

Sběr podpisů pod petici, kterou strana využila jako marketingový nástroj na podporu obstrukcí ve Sněmovně proti vládním reformám, ČSSD ukončila v den státního svátku - 17. listopadu. V té době již byly všechny vládní návrhy schváleny, sociální demokracie dokázala obstrukcemi hlasování o nich jen odsunout o šest dnů. (více o obstrukcích ve Sněmovně zde)

"Náklady takzvaných reforem jsou velmi nespravedlivě rozloženy. Účet za reformy platí střední vrstvy, důchodci, rodiny s dětmi, nemocní, invalidé a zaměstnanci veřejného sektoru. Naopak, daně firmám a lidem z nejvyšších příjmových kategorií se dále snižují. Vláda prohlubuje sociální rozdíly ve společnosti a dostává stále více lidí do chudoby a celkové existenční nejistoty," napsala ČSSD do petice.

Vládní důchodová reforma se podle ní stará jen o nejbohatší, kteří mají volné zdroje na nové soukromé spoření. "Vyvedení prostředků ze státního průběžného systému do soukromých fondů je riskantní, neboť tato změna ohrozí výplatu důchodů jak současným důchodcům, tak budoucím generacím a přivodí zvýšení daně z přidané hodnoty u základních životních potřeb," tvrdí ČSSD.

"Je to naprosto nepřipravený paskvil, který vláda prosadila," prohlásil místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach. Vyzval vládu, ať odloží účinnost důchodové reformy až na rok 2015, aby byly příští parlamentní volby referendem o tom, zda si lidé důchodovou reformu, jak ji prosadila Nečasova vláda, přejí, či nikoli.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz