Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z1 ruší živé vysílání o víkendech. Je čas na diktátorská rozhodnutí, říká její šéf

Doporučujeme   10:24aktualizováno  10:24
Nový šéf televize Z1 Zdeněk Šámal zavádí v Česku nevídané programové schéma. O víkendu nebude vůbec vysílat živě. "Když k Římu přišel Hannibal, také si zvolil diktátora," popsal Šámal svou pozici krizového manažera.

Generální ředitel privátní zpravodajské stanice Z1 Zdeněk Šámal. | foto: Archiv ČT

Šámal před časem náhle nahradil Martina Mrnku, který stanici rozjel a přes rok řídil. Jeho úkolem je zachránit prodělečnou privátní zpravodajskou televizi před zánikem.

Máte už náhradu za Barboru Tachecí, která odešla na Primu?
Mám, jsou to Naďa Hávová-Fořtová, Eugen Korda a Tomáš Cikrt. Ti si budou dělit moderování pěti dnů. Možná ve střednědobé perspektivě budeme hledat zase jednoho moderátora, ale jsme nuceni si počínat velmi rychle. S těmi jmény jsem ale velmi spokojen.

Zdeněk Šámal (43)

Televizi Z1 řídí od července 2009, kdy nahradil Martina Mrnku. Majitel stanice, skupina J&T, ho najala, aby ji vyvedl z červených čísel a dodal tvář. Před tím pracoval na Nově, řídil zpravodajství ČT a zakládal na Slovensku zpravodajskou TA3. V 90. letech pracoval jako zpravodaj ČT v Rusku.

Příští týden najíždíte na v Česku nevídané programové schéma. O víkendu nebudete vůbec vysílat živě, ale jen dokumenty. Jak jste k tomu dospěli?
To máte jako s Daliborem, dotlačily nás k tomu okolnosti. On se naučil hrát na housle, my jsme vytvořili schéma, které si v dané situaci můžeme dovolit. Které obsahově zaplní jistou mezeru na trhu a zároveň má programovou logiku.

Budete tento dokumentární víkend nějak propagovat?
Budeme o našem programu moci říkat: Ve všední den s námi pracujete, o víkendu odpočíváte a bavíte se. Zájem o dění na Z1 je až překvapivě velký, možná i kvůli létu. To je také komunikace. Ale žádná imageová kampaň nebude, nemáme na to rozpočet.

Kolik tím ušetříte?
Náklady budou nižší o třetinu ve srovnání s obdobím do 30. června.

Zajímáte se prý o nejrůznější vojevůdce. Použil byste pro situaci, v které se nacházíte, nějaký citát?
Když to přirovnám k Římu, možná k situaci po porážce u Kann, kdy stál Hannibal ante portas (před jeho branami - známý citát odkazující na drtivou porážku Římanů 216 př. n. l. - pozn. red.). Zareagovali tak, že si zvolili diktátora Marca Iunia Perra. Systém vlády dvou konzulů byl příliš demokratický pro silně kritickou situaci.

S ČT 24 se nevyplatí soutěžit

Pokud to chápu správně, stále sázíte na ekonomicky silného diváka a chcete se k němu ještě více přiblížit.
My sázíme na lidi, kteří mají ve všední den chuť dívat se na televizi a chtějí vidět zprávy bez okolkování a povídání. A když v ní nějaké povídání bude, tak zaměřené ekonomicky. Sázíme na lidi, kteří mají zájem o důležité informace ze světa byznysu, ekonomiky.

Nová grafika televize Z1Jak hluboko v analýzách a pohledech půjdete?
Neměřil jsem to. Ale vždy jsem tvrdil, že reportáž je dlouhá, jak si zasluhuje, a platí to i o analýze.

Vzdáváte těmito kroky souboj s ČT24? Váš předchůdce, pan Mrnka, se netajil tím, že tento kanál cítí jako konkurenci.
Já jsem se zase nikdy netajil tím, že vnímám jako neproduktivní soutěžit s ČT24 v obecném zpravodajství.

Bylo od pana Mrnky rozumné chtít konkurovat veřejnoprávnímu kolosu?
Nechci komentovat kroky předchozího vedení, ale předpokládám, že si jasně stanovili záměr a šli v jeho duchu. Já jsem v trochu jiné situaci.

Je v Česku prostor pro dvě zpravodajské televize?
Budu se o tom vás i ostatní snažit přesvědčit. Podle mě tu prostor je, samozřejmě za předpokladu, že nevysílají totéž.

Motivoval vás k přijetí nabídky řídit Z1 i fakt, že se vydáváte do bitvy s ČT24, kterou jste spoluzakládal?
Tou motivací byla změna. Návrat do televize mě také motivoval. Její provoz, myslím, znám dobře. Znám i zpravodajské a kontinuální provozy.

Budeme průzračnější pro klienty

Lze Z1 srovnávat s předchozími stanicemi, pro které jste pracoval?
Každá moje etapa má dost rozdílů oproti předchozím, vždy najdu inspiraci, o kterou se můžu opřít. Pořád je to televize a řada postupů je stále stejných, stejně se jmenují.

Ceny Týtý 2006 - Jolana Voldánová a šéf zpravodajství ČT Zdeněk ŠámalAle v pozici krizového manažera jste poprvé.
To máte pravdu. Ovšem do ČT jsem nastupoval dvakrát na vedoucí funkci a vždy v té době prožívala jakousi krizi. Poprvé v roce 1998 krizi identity a v roce 2003 byla ve finanční krizi, hospodařila v červených číslech a byla kritizovaná ze všech stran.

Jak se na vaše úsporná opatření dívají agentury, které prodávají váš reklamní čas?
Máme jen jednu - Mediamaster. Mluvil jsem s nimi jen jednou a netvářili se nějak překvapeně nebo pochybovačně. Počkají si na výsledek, který bude zřejmý nejpozději začátkem příštího roku, kdy budeme měřit peoplemetry.

Naznačili vám, že se jim budete snáz prodávat, když budete takto vyprofilovaní?
Ne, o tom jsme vůbec nemluvili. Ale předpokládám, že se to stane, že pro klienty budeme přehlednější a programově průzračnější televize.

Dotkla se úsporná opatření nákupu zahraničních dokumentů?
Ne. My naopak chceme jejich roli posilovat. Tady se akviziční knihovna kupovala jednou, loni, a teď se dojíždí. Byly samozřejmě i mimořádné akvizice, například k Srpnu 68, ale novou budeme kupovat na podzim. Na celý příští rok. Chceme se tematicky víc vymezit. Proto jsme v rozpočtu vyhradili takovou částku, o které si myslíme, že pokryje naše zájmy a potřeby.

Vy jste postavil internetové stránky televizi Nova, podílel jste se i na webu ČT24. Na webu Z1 se neděje nic, logicky mě napadá, kdy se do nich pustíte?
Neděje se na nich téměř nic a jsou i trochu finančně náročné. Takže připravíme takové stránky, které nebudou tak náročné a nebudou konkurovat jiným zpravodajským stránkám, protože na to nemáme. Bude na nich jen to, co se v této televizi vyrobí, nic jiného. Samozřejmě předpokládám, že až se stabilizujeme, pak je budeme schopni rozvíjet.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz