Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z vraždy Lindhové je podezřelý nový muž

  13:11aktualizováno  13:11
Kauza vraždy švédské ministryně zahraničí Anny Lindhové nabrala nové obrátky. Policie pustila muže, kterého přes týden držela ve vazbě, a zatkla jiného možného viníka. Propuštění se očekávalo, protože vyšetřovatelům se nedařilo najít nové důkazy nebo svědky.

K atentátu na ministryni došlo 10. září v obchodním centru NK ve stockholmské čtvrti Hamngatan, kde ji útočník pobodal. Anna Lindhová o den později zranění podlehla. - více o útoku

Jediným podezřelým byl dosud pětatřicetiletý Per Olof Svensson. "Propustili jsme ho. Zároveň byl zatčen jiný muž," uvedla na tiskové konferenci státní zástupkyně Agneta Blidbergová

Policejní mluvčí v minulých dnech vytrvale zdůrazňovali, že kromě vyšetřování Svenssona sleduje policie i další úplně jiné zajímavé stopy. Konkrétně jde podle agentury DPA o pět jiných mužů, které svědkové rovněž označili za možné pachatele.

První žádost prošla
Podle agentury TT chyběly proti Svenssonovi nové technické důkazy nebo svědecké výpovědi. Tyto materiály musela policie předložit vazebnímu soudci do pátku, aby bylo případně možné prodloužit vyšetřovací vazbu.

Státní zástupkyně už jednu podobnou žádost podala. Soudce jí před týdnem vyhověl a Svensson, zatčený 16. září - musel zůstat za mřížemi. Jeho přítomnost na místě činu zaznamenaly kontrolní kamery nákupního centra.

Klient obhájce Gunnara Falka celou dobu jakoukoli účast na vraždě popíral. Advokát při prvním prodloužení vazby prohlásil, že tento krok očekával, protože obdobný postup je obvyklý i u jiných kauz poutajících velký zájem veřejnosti.

Přes kusé informace od vyšetřovatelů bylo stále více zřejmé, že Svensson ministryni nezabil. Rozhodující pro identifikaci byla analýza vražedné zbraně od laboratoře v britském Birminghamu. Údajně na loveckém noži nalezla "nepatrné stopy" pachatelovy DNA.

KAUZA LINDHOVÁ

Z vraždy je
podezřelý neonacista

Policie má zatykač
na podezřelého

Moc bezvýznamných
(glosa)

Pobodaná ministryně
zemřela

Svět smutnil ve Stockholmu
Oficiální smuteční slavnost a rozloučení s Lindhovou hostil v pátek 19. září hlavní sál stockholmské radnice, který je využíván také při udělování Nobelových cen. Přijelo na 1300 hostů ze zahraničí.

Vlastní pohřeb Lindhové se konal v úzkém rodinném kruhu a za účasti švédské vlády v sobotu. Příbuzní o několik dní později oznámili, že ostatky Anny Lindhové budou uloženy do hrobu ve stockholmské čtvrti Södermalm, k níž měla ministryně osobní vztah.

"Za Česko se smutečního aktu zúčastnil náměstek ministra zahraničí Petr Kolář a ministryně školství Petra Buzková," řekl mluvčí české diplomacie Vít Kolář.

Tryznu přenášela nejen švédská, ale i norská, finská a dánská televize v přímém přenosu. Akci doprovázely neobvykle rozsáhlá bezpečnostní opatření. Byly zakázány jakékoli přelety nad centrem města a ulice kolem radnice blokovaly stovky policistů.

 

Muž pokládá před stockholmskou radnici růži před obraz zavražděné ministryně zahraničí Anny Lindhové. (19. září 2003)

Policisté hlídkují před stockholmskou radnici před začátkem oficiální tryzny za zavražděnou ministryni zahraničí Annu Lindhové. (19. září 2003)

Jan Karlsson, nástupce zavražděné ministryně zahraničí Anny Lindhové, během oficiální tryzny ve stockholmské radnici. (19. září 2003)

Žena píše kondolenci před nemocnicí ve Stockholmu, kde zemřela zavražděná ministryně zahraničí Anna Lindhová, v den, kdy se konala oficiální tryzna na místní radnici. (19. září 2003)

Muž sleduje ve stockholmském obchodě s televizory tryznu za zavražděnou ministryni zahraničí Annu Lindhovou. (19. září 2003)

Švédský premiér Göran Persson v hlavním sále stockholmské radnice během tryzny za zavražděnou švédskou ministryni zahraničí Annu Lindhovou. (19. září 2003)

Portrét Anny Lindhové mezi květinami v obchodním centru NK ve Stockholmu, kde byla švédská ministryně zahraničí zavražděna. (19. září 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz