Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z vlády odchází jediný nestraník

  15:50aktualizováno  15:50
Ministr spravedlnosti Otakar Motejl, jediný nestraník ve vládě premiéra Zemana, právě na tiskové konferenci potvrdil, že v pátek podal demisi. Své odstoupení zdůvodnil neúspěchem jím prosazované reformy justice. "Odcházím jedině kvůli neúspěchu reformy," řekl. Popřel přitom, že jeho rezignace má cokoliv společného s úmyslem ČSSD navrhnout jej na ombudsmana.
Vláda Miloše Zemana tak zaznamená od svého jmenování 22. července 1998 už osmou výměnu ministrů.

JUDr. Otakar Motejl se narodil 10. září 1932 v Praze. Pochází z právnické rodiny.
Po studiu práv krátce působil jako advokát na Slovensku, od roku 1960 pak v Kladně a v Praze. Později se stal vědeckým pracovníkem Právnického ústavu ministerstva spravedlnosti. Od května 1968 byl soudcem Nejvyššího soudu v Praze, odkud musel v roce 1970 při reorganizaci justice odejít. V následujících dvaceti letech jako advokát obhajoval v soudních procesech disidenty a další režimu nepohodlné osoby. Jako zástupce Občanského fóra byl v prosinci 1989 jmenován
členem společné parlamentní komise pro dohled nad vyšetřováním událostí ze 17. listopadu 1989.
V lednu 1990 se stal předsedou Nejvyššího soudu ČSFR. Do čela Nejvyššího soudu byl jmenován i po rozpadu federace.
Funkce ministra spravedlnosti se ujal v srpnu 1998 jako jediný nestraník v Zemanově vládě. O radikální reformu soudnictví se pokusil jako první polistopadový ministr spravedlnosti.

Osmašedesátiletý Motejl uvedl, že souhlasí s tím, aby byl kandidátem na funkci veřejného ochránce práv, tedy ombudsmana. Na tuto novou funkci ho navrhuje ČSSD.

V souvislosti se svým odchodem z vlády Motejl poznamenal, že tento krok učinil svobodně a že nemá pocit, že by byl v nynějším kabinetu nežádoucí osobou.

Motejl přiznal, že ho mrzí, že se z vlády rozhodl odejít bez konzultace s jinými ministry. "Svým rozhodnutím jsem vyvolal překvapení na všech stranách," přiznal. Ke svému rozhodnutí opustit vládu poznamenal, že "konstrukce", s níž do vlády před dvěma roky vstupoval, "zůstala nehotova".

Za otevřenou považuje Motejl otázku svých nástupců. Dal nicméně najevo, že by uvítal, kdyby se jeho nástupcem stal jeho současný první náměstek Josef Baxa. Ten ale přímo na Motejlově tiskové konferenci prohlásil, že se vládní funkci převzít nechystá. Nemyslí si totiž, že právě on by byl ten, kdo by dokázal to, co se nepodařilo Motejlovi.

Premiér Miloš Zeman zvažuje, že pověří řízením ministerstva spravedlnosti jiného člena vlády. Připomněl, že podobný postup zvolil i při výměně ministra zdravotnictví. Nevyloučil však ani to, že jmenuje přímo nového ministra.

Místopředsedkyně sociální demokracie a  šéfka ústavně-právního výboru sněmovny Jitka Kupčová se ministryní spravedlnosti nestane. Potvrdil to premiér Miloš Zeman, jenž jí sice v minulých dnech tuto funkci nabídl, ale ona odmítla. Kupčová neupřesnila proč. Pouze uvedla, že důvodů měla celou řadu.

Rychetský je ochoten vést resort pouze dočasně
Místopředseda vlády a předseda Legislativní rady vlády Pavel Rychetský připustil, že by byl ochoten dočasně převzít řízení ministerstva spravedlnosti. "Rozhodně ne natrvalo. Jedině na přechodné období, jako byl vicepremiér Vladimír Špidla v čele zdravotnictví, než se někdo za tehdy odstupujícího ministra zdravotnictví Ivana Davida našel," řekl Rychetský.

Havel Motejlovu demisi přijme
Prezident Václav Havel je připraven Motejlovu demisi přijmout. "O motivech Motejlova váhání, zda setrvat ve vládě po neúspěších jeho justiční reformy, prezident s ministrem spravedlnosti už několikrát hovořil," řekl mluvčí prezidenta Ladislav Špaček.

Havel ale podle něj ještě není rozhodnut, jak naloží se svým právem navrhnout poslancům kandidáta na ombudsmana, a prozatím se nebude vyjadřovat k Motejlově kandidatuře. "Jakkoli prezident považuje Motejla za slušného člověka, odborníka v právní oblasti a obhájce lidských práv, nemůže komentovat jeho nominaci na ombudsmana klubem ČSSD," řekl Špaček k úvahám, že by měl Havel podpořit Motejlovu kandidaturu.

V posledním půlroce pravice v Poslanecké sněmovně zamítla několik zákonů, které ministr Motejl předložil - například zásadní novelu trestního řádu.

Havel by měl rád Motejla ombudsmanem

Důvody Motejlova odchodu podle poslanců
Jitka Kupčová (ČSSD) je přesvědčena, že ministr podal demisi skutečně kvůli neúspěchům při prosazování reformy soudnictví. Je si přitom jistá, že odvolání vrchního státního zástupce Karla Brücklera, které Motejlovi vyčítá ODS, s tím nemá nic společného. Je přesvědčena, že sociální demokraté ministra ve sněmovně vždy podporovali.
Pavel Němec z Unie svobody soudí, že tyto dvě věci spolu souviset mohou. Osobně si Motejla velmi váží, domnívá se však, že se mu někdy nedařilo vyjednávání s jednotlivými poslaneckými kluby a jednoznačnou podporu neměl pro své návrhy občas ani mezi poslanci ČSSD.
Místopředseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) soudí, že Motejl se příliš nechal ovlivnit sociálnědemokratickými představami o justiční reformě a příliš podléhal i tlaku části soudců. To byly podle něj hlavní příčiny, proč většinu svých návrhů v parlamentu neprosadil. Samotný fakt, že je nestraník, v tom velkou roli nehrál, soudí poslanec. Spojování Motejlovy demise a Brücklerova odvolání Benda odmítl.
Předseda sněmovního klubu KSČM Vojtěch Filip si myslí, že za odchodem ministra spravedlnosti nebyly odborné, ale politické tlaky. Podle něj část pravice těžce nesla, že Motejl byl po
odborné stránce lepší ministr než jeho předchůdci. Na tom, že Motejl je ve svém oboru odborník, se shodli všichni opoziční poslanci.
Předsednictvo ČSSD už minulý týden oznámilo, že Motejl je jejich kandidátem na funkci veřejného ochránce lidských práv. Ombudsman přitom nemůže být zároveň členem vlády.

Plán ČSSD podpořil i prezident Václav Havel. "Motejl je pro něj nesmírně důvěryhodnou osobou v právní oblasti a v oblasti lidských práv," potvrdil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Podle něj je pravděpodobné, že prezident podpoří případný návrh Senátu na Motejlovu kandidaturu na ombudsmana a sněmovně předloží jediný, společný návrh.

S Motejlem a s premiérem Milošem Zemanem se proto Havel sejde podle svého mluvčího Ladislava Špačka začátkem týdne.

ODS je proti
Občanské demokratiská strana se ale jako smluvní opoziční strana k případné Motejlově kandidatuře na ombudsmana staví skepticky a chce navrhnout do tohoto úřadu svého člověka. Šéf ODS Václav Klaus ani místopředsedové Ivan Langer a Libuše Benešová v sobotu před novináři v Prostějově nechtěli mluvit o tom, kdo by měl být Motejlovým nástupcem. "My jsme zatím vždy, kdy probíhala volba ombudsmana, nominovali své kandidáty. Myslím, že než řekneme slovo, koho budeme podporovat z kandidátů navržených někým jiným, se velmi pečlivě podíváme do vlastních řad," řekl Langer.

Z vystoupení špiček strany nevyplynulo, že by příznivě přijaly Motejlovu kandidaturu, jak o tom v neděli odpoledne informoval místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD). "Pro nás informace o činu, který ministr Motejl udělal tento týden (odvolání vrchního státního zástupce Karla Brücklera), je velmi významná pro naše další uvažování o osobě ombudsmana a určitě má znaménko mínus," podotkl předseda Klaus.

Klaus, Langer ani Benešová se nechtěli vyjadřovat k hlasům zaznívajícím z ČSSD, že by na Motejlovo místo mohl nastoupit právě místopředseda kabinetu Rychetský nebo náměstek ministra spravedlnosti, nestraník Josef Baxa. "My tuto vládu nesestavujeme, nejmenujeme do ní žádné členy, nemáme žádný vyhraněný vztah, zda má být ministr straník nebo nestraník," podotkla Benešová.

O tom, koho navrhne prezidentu republiky, na sobotní tiskové konfereci nechtěl hovořit ani premiér Zeman. "Koho navrhnu prezidentu republiky jako nástupce ministra spravedlnosti, o tom se nejdříve poradím se zainteresovanými osobami," řekl k tomu Zeman. Podotkl, že není jeho přáním, aby ministr Motejl z vlády odešel a že návrh předsednictva na ombudsmana je projevem solidarity.

"Ministr spravedlnosti, kterému pravicová opozice zamítla v poslední době tři zákony, je pod velmi silným politickým tlakem a jedním z možných způsobů, jak mu vyjádřit solidaritu, je tento návrh," oznámil v pátek premiér Miloš Zeman.

Ačkoliv sociální demokraté tvrdí, že tento krok s ministrem konzultovali, a dokonce někteří říkají, že si to tak sám přál, Motejl byl oznámením zaskočen: "Dozvídám se to v těchto hodinách a zatím se k tomu nechci vyjadřovat." Pokud kandidaturu přijme, je pravděpodobné, že jej Poslanecká sněmovna ombudsmanem zvolí. Zástupci ostatních stran říkají, že Motejl je pro ně prototypem pro tuto novou funkci. O jejím zřízení poslanci rozhodli už před časem, ale dosud nebyli schopni se shodnout, kdo ji má zastávat.

O svém odchodu ze Zemanova kabinetu Motejl uvažoval už několikrát, například když na jaře neprosadil ve sněmovně nový trestní řád. Od té doby neuspěl s několika dalšími předlohami. Sám si to vysvětloval tím, že ho handicapuje jeho nestranickost. Uvědomoval si, že opakované prohry poškozují jeho prestiž v oboru.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz