Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z ústavů utíkají tisíce dětí. Většina spáchá zločin

  1:09aktualizováno  1:09
Šestnáctiletý mladík, který minulý týden utekl z ústavu ve Vidnavě na Jesenicku a znásilnil 19letou dívku, se zapsal do smutných statistik. Od roku 1995 do roku 2004 uprchlo z ústavů přes 28 tisíc dětí. Většina z nich navíc během "pobytu na svobodě" páchá i závažnou trestnou činnost.
Pětaosmdesát procent z celkem 28 051 uniklých svěřenců podle studie spáchalo na útěku z ústavu majetkový trestný čin a patnáct procent násilný.

Pětaosmdesát procent z celkem 28 051 uniklých svěřenců podle studie spáchalo na útěku z ústavu majetkový trestný čin a patnáct procent násilný. | foto: Profimedia.cz

Údaje vyplývají z analýzy, kterou zpracovala ministerstva školství a vnitra. Celkem uteklo z ústavů 28 051 svěřenců. Pětaosmdesát procent z nich spáchalo na útěku majetkový trestný čin a patnáct procent násilný.

To je podle odborníků velký problém. "Děti na útěku navíc parazitují na příbuzných, kamarádech, živí se prostitucí, berou drogy a hrají na hracích automatech," popsal ředitel odboru speciálního vzdělávání na ministerstvu školství Jiří Pilař. Velmi často se z nich stávají bezdomovci nebo oběti trestných činů.

V ústavech je navíc stále více dětí. Zatímco v roce 1999 tam bylo umístěno 6901 dětí, letos jich doposud bylo 7600. A právě za velkou obsazenost ústavů dětmi kritizovala Českou republiku i Evropská unie.

Soudci: Nemáme na vybranou
Ukazuje se však, že ne všechny děti do zařízení opravdu patří. "Ústavní a ochranná výchova je ukládána nejednotně. Soudci v některých případech rozhodují velmi formálně," píše se v analýze.

Jenomže soudci to vidí jinak. Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy nemají často na vybranou, než poslat dítě do ústavu.

"Neznám jediného soudce, který by měl radost, že pošle dítě do ústavu. Problém je jinde. Soudci nemají na výběr. Nefunguje tady už normální model rodiny a o děti se nemá kdo jiný starat," řekl. Vše by podle něj například vyřešilo, kdyby u nás fungovalo více profesionálních pěstounů, kteří by ale byli i lépe placeni.

Jednapadesát procent dětí, které z ústavů odcházejí, navíc poté začne páchat trestnou činnost. Podle Pilaře je to hlavně proto, že se buď nemají kam vrátit, nebo jdou zpět do nefunkčních rodin. Tam o ně nemají zájem, nebo je přímo zneužijí pro trestnou činnost.

"Sociální pracovníci nepracují s rodinami během pobytu dítěte v ústavu. Nefunguje u nás ani žádná následná péče, která by dětem pomohla při návratu do normálního života a pomohla by jim stát na vlastních nohou," vysvětlil Pilař.

Roztříštěná péče
Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které sociální pracovníci spadají, to nepopírá. Podle nich je ale problém hlavně v tom, že na jednoho pracovníka připadá v průměru více než 350 problémových rodin.

"Je ale pravda, že s nimi neumějí ani pořádně pracovat," řekla Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí. Podle ní navíc u nás chybí také zařízení, které by pomáhalo celým rodinám v nouzi.

"Nemůžeme dítě nechat v rodině, která žije na ulici, nebo v bytě kde neteče voda a netopí se. Kdyby tady ale byl nějaké zařízení pro rodiny, jejich situace by se vyřešila a děti by rodinám zůstaly," dodala Kotalová.

Práci s problémovými dětmi komplikuje i fakt, že je péče o ně roztříštěna mezi několik ministerstev. "Chtěli jsme, aby tato problematika spadala jen pod nás, ale to nikdo nechce," upřesnila Kristýna Kotalová.

Jedním z řešení celé situace by podle ministerstva školství mohl být vznik pracovní skupiny. Ta by zajistila spolupráci všech rezortů zodpovědných za tuto problematiku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz