Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z USA míří na Haiti pomoc po vodě i vzduchem. Zapojil se celý svět

  13:39aktualizováno  17:27
Zatímco chudé Haiti je stále v šoku a paralyzované ničivým zemětřesením, směřují do oblasti z celého světa letadla a lodě s humanitární pomocí a záchranáři. První z nich už do země dorazili. Masivní pomoc organizují Spojené státy, které do Karibiku posílají kromě civilních záchranářů i armádu.

Americký letoun se chystá na cestu se záchranáři a humanitární pomocí na Haiti (13. ledna 2010) | foto: AP

Americký prezident Barack Obama zmobilizoval pomoc Haiťanům prakticky ještě dříve, než bylo jasné, jak moc zemětřesení zemi zdecimovalo, uvedla agentura Reuters. Zareagoval tak na zahraniční neštěstí mnohem dříve než jeho předchůdce George Bush na katastrofu na americké půdě - hurikán Katrinu v roce 2005.

Pomoc ze Spojených států míří do zdevastované oblasti po vodě i vzduchem. Na zničeném letišti v Port-au-Prince přistálo několik amerických letadel s pomocí, uvedla televize BBC na svém webu. Na místě už jsou i první američtí záchranáři a další jsou na cestě.

Aktuální situace na Haiti

Zranění jsou ošetřováni přímo na ulicích Port-au-Prince. (14. ledna 2010)Postižené Haiti potřebuje pomoc co nejdříve. Situace v zemi je zoufalá. Panuje tam chaos a záchranné akce nikdo nekoordinuje. Tisíce Haiťanů spaly v noci na dnešek v parcích a na ulicích. Mnoho živých je stále uvězněno pod zřícenými budovami. Odhady počtu obětí se pohybují od desetitisíců do statisíců.

Nad poničeným územím ve středu přelétal letoun amerického letectva a snažil se najít přeživší a také zmapovat rozsah škod. Američané také opravili poničené letiště, tak aby na něm mohlo přistávat co nejvíce letadel.

K břehům ostrova už také dorazilo plavidlo americké pobřežní stráže s helikoptérou na palubě a očekává se brzy letadlová loď USS Carl Vinson. Ta veze právě několik potřebných helikoptér, které budou moci přepravovat pomoc z lodí do hlavního města.

Američtí hasiči se speciálně cvičenými psy čekají na odlet na Haiti. (14. ledna 2010)

Američtí hasiči se speciálně cvičenými psy čekají na odlet na Haiti. (14. ledna 2010)

Kromě toho míří na Haiti i americké válečné lodě, příslušníci námořní pěchoty a Obama posílá do země vojenskou polní nemocnici. Rozmístit na Haiti celý americký pomocný kontingent bude podle prezidenta trvat hodiny, možná dny.

Na místě už jsou záchranáři i odjinud

Kromě Američanů zareagovala rychle i Čína - ve čtvrtek přistálo na letišti v Port-au-Prince její letadlo s padesáti záchranáři, lékaři a humanitární pomocí. A do sousední Dominikánské republiky dorazil britský speciál, který přivezl mimo jiné sedmdesátičlenný tým na záchranu Haiťanů, uvedl deník The Washington Post na svém webu.

finanční pomoc

Světová banka slíbila Haiti 100 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč). USA a OSN už včera 10 milionů dolarů a Barack Obama dnes prohlásil, že USA Haiti poskytne dalších 100 milionů dolarů jako okamžitou pomoc. EU vyčlenila 3 miliony eur. Peníze slíbily i další státy světa a některé země EU. ČR hodlá poslat zničené zemi peníze a v případě potřeby i záchranáře. - čtěte Česko pošle na Haiti peníze a v případě potřeby i záchranáře, slíbil Fischer

V Port-au-Prince přistála také tři letadla z Francie a další z Islandu. Z Kanady dosedl na rozbitém letišti letoun C-130 s moskytiérami, kuchyňskými potřebami, stany a balíčky základní hygieny.

Španělsko na Haiti vypravilo tři letadla záchranářů se stovkou tun stanů a pokrývek. Izrael posílá skupinu elitních armádních lékařů a inženýrů.

Letadla se záchranáři a humanitární pomocí vyslala třeba Evropská unie, Rusko a latinskoamerické země. Další v tuto chvíli tolik potřebná pomoc je ještě na cestě.

Pomoc vysílají i různé organizace, například Mezinárodní výbor Červeného kříže odesílá na Haiti 40 tun léků a zdravotnického zařízení.

Lékaři bez hranic posílají vybavení včetně polní nemocnice s dvěma operačními sály a stovkou lůžek. Kromě toho poslala organizace přes sedm desítek zdravotníků, mezi nimi i českého lékaře.

"Nevíme, co dělat," říkají záchranáři

Záchranáři mají podle agentury Reuters mnohde problém dostat se tam, kam potřebují. Silnice jsou místy neprůjezdné, blokují je trosku domů a popadané stromy.

Členové mírových sborů OSN jsou v šoku z toho, jak katastrofální situace v zemi panuje a jak těžků úkol mají před sebou. "Prostě nevíme, co dělat (...) Nemohli jsme ani se dostat do všech oblastí," řekl chilský přislušník mírových sborů agentuře.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz