Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z účtů ve spořitelně zmizely miliony, zloději zfalšovali příkaz k úhradě

  • 189
Policie vyšetřuje bankovní podvod. Ivanu K., klientovi České spořitelny, na konci května z účtu zmizelo 3,5 milionu korun. Sám peníze nikomu neposílal, žádné doklady neztratil. Nejspíš kdosi vyplnil na jeho jméno příkaz k úhradě a odnesl ho na přepážku. Sumu si za použití falešného podpisu a možná padělané občanky poslal na účet v jiné bance.

Ivan K. z Prahy minulý týden zjistil, že mu záhadně zmizelo z účtu v České spořitelně 3,5 milionu korun. Když se pídil po osudu peněz, bankovní úřednice mu řekly, že kdosi jeho jménem a s jeho podpisem jednoduše vyplnil příkaz k úhradě a podal ho na přepážce. Peníze si poslal na jiný účet v Unicredit Bank.

"Co se s nimi dál dělo v druhé bance, mi samozřejmě kvůli bankovnímu tajemství nikdo neprozradil," vysvětluje Ivan K. Z banky běžel rovnou na policii.

Jak ochránit účet

Banky nabízejí nadstandardní službu: klient může požádat, aby mu chodila informační SMS při každé transakci na účtu. V případě, že klient okamžitě sdělí, že k ní nedal příkaz, převod se zastaví.

Klient si také může dojednat předkládání dvou dokladů totožnosti nebo vyřčení hesla.

Policie vyšetřuje tento závažný případ od minulého týdne jako krádež. Pachateli hrozí až osm let vězení. Ivan K. není jediný, koho tímto způsobem okradli – takových případů se v poslední době stalo několik.

Zloději zneužili službu, kterou běžně využívají stovky tisíc klientů bank. Vyplní formulář "příkaz k úhradě" s číslem účtu, kam posílají peníze. Pak ho podepíší a vhodí do schránky. Zločinci museli nějak získat osobní údaje Ivana K. a jeho podpisový vzor. Občanku nikdy neztratil, připouští však, že ji mnohokrát musel dát z ruky při jednání na úřadech.

Peníze ležely na účtu asi rok, protože Ivan K. prodal byt. "Prošetřujeme, zda nepochybil někdo v bance," uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Spořitelna připouští, že se už dříve s podobnými "pokusy" o podvod setkala. 

Policie tvrdí, že už má prvního podezřelého, ale na jeho účtu bylo jen tisíc korun. "Tyto peníze jsme zajistili," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková. O moc víc toho nechce říct ani policie, ani banka. 

Tři vyšetřovací verze

Podle dostupných informací kriminalisté pracují se třemi verzemi.

1. verze: Klientovi sebrali peníze z účtu podvodníci, kteří získali podpisový vzor Ivana K. a vyrobili i duplikát jeho občanky. Pak s ním šli na přepážku, odevzdali příkaz k úhradě a přeposlali si do jiné banky peníze, které následně vybrali. Proč právě účet Ivana K.? Před rokem utržil peníze za prodej bytu – realitní kancelář věděla, že je má, a třeba z ní mohl přijít tip. Ivan K. si zároveň vzpomněl, že v realitce i na různých úřadech dal občanku z ruky, takže ji mohl někdo okopírovat.

2. verze: Podvodníci měli komplice uvnitř banky. Ten si podpisový vzor mohl vyhledat ve smlouvě s klientem, padělaná občanka by pak ani nebyla potřeba.

3. verze: Na podvodu se mohl podílet i sám Ivan K. Ztrátu peněz nahlásil, aby se obohatil na odškodném od spořitelny. Ani tuto verzi policie dosud nevyloučila.

Chrání banky své klienty před podvodníky dostatečně? Třeba příkaz k převodu do půl milionu stačí hodit do sběrné schránky, bez občanky. "Pokud stačí k převedení peněz napodobit podpis, což jde, je to nedostatečná ochrana," míní bezpečnostní expert Michal Fábera.

Spořitelna připouští, že je tento útok na účet v bance možný. "Čas od času se setkáme s jednotlivými pokusy, ale vždy informujeme policii," říká Pavla Langová z České spořitelny. Jak a kdy odškodní Ivana K., nechtěla  banka uvést. "Tento konkrétní případ ale nyní velmi intenzivně řešíme," ujišťuje mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová.  

Peníze našli, pachatele ne

Podobnou kauzu vyšetřuje policie na Moravě. Dva zloději tam získali podpisové vzory několika desítek klientů a vhozením lístečků do sběrných boxů ve více pobočkách si poslali celkem 6,5 milionu korun. Informovala o tom už televize Nova.

Policie  nevylučuje, že jde o stejné lidi, kteří okradli později Ivana K. Tito muži však podváděli v jiných bankách a příkazy rozvezli do sběrných boxů už v dubnu.

Přerovské policii se podařilo 6,5 milionu korun najít, než si je stihli podvodníci vybrat. "Máme kamerový záznam, jak házejí lístky do boxů, ale zatím jsme je nedopadli," uvedl kriminalista Luděk Teufelt.
 
Policie zkoumá, jak se dvojice dostala k osobním údajům klientů. Jestli má podezření na komplice v bankách, nechtěl Teufelt uvést. Lidem, kteří se v Přerově obrátili na policii, ale věří, že se na podvodu nepodíleli. "Písmoznalec prokázal, že podpis na příkazech je falešný," vysvětluje Teufelt.


Video