Veřejné rozloučení s dvaceti horníky, kteří zahynuli v dole Handlová při výbuchu. (20. srpna 2009)

Veřejné rozloučení s dvaceti horníky, kteří zahynuli v dole Handlová při výbuchu. (20. srpna 2009) | foto: SME

Z tragédie obviní naše mrtvé muže, bojí se vdovy z Handlové rok po výbuchu

  • 13
Přesně před rokem otřásl slovenským dolem Handlová mohutný výbuch, při kterém v podzemí zemřelo dvacet mužů. Dnes se hornické město znovu zahalilo do černého. Vzpomínku vdov a pozůstalých ale kalí fakt, že zatím nebyl nikdo potrestán a příčiny nehody se stále vyšetřují.

"Nejvíc se bojím toho, že až se nakonec určí viníci, tak to budou naši manželé, protože ti se už nemohou bránit," uvedla podle slovenského deníku Čas.sk osmatřicetiletá Miroslava Madajová, která při loňském výbuchu v hnědouhelném dole Handlová ztratila svého o čtyři roky staršího manžela Miroslava.

Společně s ostatními vdovami pravidelně navštěvuje hrob svého muže na nedalekém hřbitově. Některé ženy tam chodí zapálit svíčku i dvakrát denně a ze všeho nejvíc jim vadí, že se jim z vedení šachty dosud nikdo neomluvil.

Některé vdovy chodí zapálit svíčku na hřbitov každý den (srpen 2010)

VÝBUCH V HANDLOVÉ

Dolem otřásl výbuch ráno v pondělí 10. srpna. Předcházel mu požár, který se pokusili zlikvidovat záchranáři. Jedenáct z nich následnou explozi nepřežilo, při neštěstí zemřelo i devět havířů.

Tragédie se odehrála 330 metrů pod zemí, ve Východní šachtě, kde těžba skončila už 17. června.

"Byl to strašný rok, na všechno jsme já a moje dvě děti zůstaly samy. S tím, že nemají otce, se nedá vyrovnat," řekla podle listu jednačtyřicetiletá Jana Kubáleková, jejíž manžel Roman také patřil k dvaceti mužům, kteří nepřežili nejtragičtější důlní neštěstí v historii nejstaršího hnědouhelného dolu na Slovensku.

"Nejde nám o peníze, ale dětem slíbili sto eur na oblečení a školní pomůcky. Vloni jsme je nedostaly, protože chtěli, abychom poslaly písemnou žádost. Rozhodly jsme se, že důl o nic prosit nebudeme. Teď když je první výročí, cítí tlak médií, a tak nám poslali darovací smlouvy," dodala Kubáleková.

Jiná vdova Emília Moravčíková s vedením dolů od tragédie nekomunikovala vůbec. "Nic nám neslíbili a nic od nich nechci," řekla slovenskému deníku SME.sk.

Příčiny výbuchu vyšetřují tři komise, zatím bez výsledků

Všechny si však přejí jediné: aby se neštěstí, které stálo život devět horníků a jedenáct záchranářů, vyšetřilo co nejdříve. Po roce se však zdá, že to je běh na dlouhou trať. Ačkoli po příčinách výbuchu, který smetl jednu z šachet, pátrají tři zvláštní komise, dosud nejsou známé žádné oficiální výsledky.

Explozi ve Východní šachtě zkoumá policie, obvodní báňský úřad v Prievidzi i zvláštní komise ministerstva hospodářství a všichni mlčí. Nikdo nechce zveřejnit žádné předběžné výsledky. A podnik Hornonitranské bane Prievidza zatím ustál veškerou kritiku, aniž by vyvodil jakékoli personální důsledky.

"Čekáme na závěry vyšetřování," uvedla podle slovenského deníku SME.sk mluvčí dolů Adriana Siváková. "V těžebním úseku Handlová došlo v uplynulém období k určitým personálním výměnám, ty ale souvisely s organizačními změnami v řízení výroby."


Výbuch v uhelném dole v Handlové na Slovensku

"Dodnes jsme nemohly nahlédnout do spisů, i když jsme o to žádaly. Prý by to bylo maření vyšetřování," stěžuje si Jana Kubáleková. "Nejhorší je, že ti, kteří neštěstí zavinili, stále sedí na svých místech nepotrestaní," dodala. (více si přečtěte v v článku SME.sk)

Podle pozůstalých trvá vyšetřování moc dlouho. Mnohé vdovy se obávají, že úřady zametou případ pod koberec, nebo vinu svedou na zesnulé muže. "My, vdovy, vyzýváme novou vládu a prosíme o pomoc, aby dohlédli na vyšetřování a potrestali viníka. Nechceme peníze, ale spravedlnost," dodala podle Čas.sk Miroslava Madajová.

Desítky lidí nosili květiny k soše horníků na náměstí v Handlové.

Desítky lidí nosily květiny k soše horníků na náměstí v Handlové.

Město chystá vzpomínkovou akci

Slovenská Handlová si loňskou tragédii připomene pietní akcí, kterou pořádá městský úřad s báňským podnikem. Přesně v půl desáté se rozeznějí zvony v kostele, které připomenou okamžik, kdy horníci v podzemí naposledy komunikovali se záchranáři.

"Hlavním mottem akcí u příležitosti smutného výročí je nezapomenout na ty, kteří zahynuli v nejstarším hnědouhelném dole na Slovensku. Byla to největší tragédie za celou dobu jeho existence," uvedla mluvčí města Jana Paulínyová.

Večer se v kostele svaté Kateřiny odslouží zádušní hornická mše a po ní se průvod vypraví do centra města k památníku v ulici 29. srpna. Tam bude odhalena pamětní deska. Vzpomínkovou akci uzavře koncert na náměstí.

DOLY PO TRAGÉDII POSÍLILY OPATŘENÍ

Místa s možným nebezpečím vzniku požárů se asanují nejmodernějšími materiály. Personálně se posílila střediska, která se věnují protipožární prevenci.

Oblast loňského výbuchu je zabetonovaná a izolovaná od ostatních podzemních částí."V této části už těžit nebudeme," řekla mluvčí dolů Prievidza Adriana Siváková. Úplné ukončení těžby ve Východní šachtě se očekává za tři roky.

Hnědouhelný důl Handlová:

je nejstarší na Slovensku, havíři v něm těží od roku 1909. Je součástí podniku Hornonitrianske bane Prievidza, který vlastní také důl Nováky (1940) a Cigel (1962) a zaměstnává 4100 lidí.

Celkem se z handlovských dolů vydolovalo přes 80 milionů tun uhlí. V dobách průmyslové těžby zde také zahynulo na následky úrazů více než 250 horníků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video