Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přes 200 propadlíků maturitu z matematiky má, Cermat změnil hodnocení

  10:15aktualizováno  20:50
U těžších maturit z matematiky původně propadlo necelých 17 procent studentů, po zmírnění hodnocení jsou neúspěšná téměř tři procenta. Náročnost testů kritizovali studenti i řada ředitelů. Za jejich obtížnost se omluvil ministr školství Petr Fiala i ředitel Cermatu.

Těžší testy z matematiky po "harmonizaci" hodnocení nezvládlo přibližně padesát maturantů. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Cermat, který maturitu organizuje, připustil, že na test bylo málo času, a hodnocení upravil. "Realizační tým se připojuje k omluvě pana ministra Fialy. Jsme si vědomi, že časová náročnost zkoušky způsobila žákům zkouškový stres a žákům i učitelům v konečném důsledku zvýšenou obavu o výsledek zkoušky," uvedl tiskový mluvčí Cermatu Petr Habáň. Podle Cermatu ale veškeré komplikace přepočet výsledků studentům plně kompenzuje.

Šéf společnosti Pavel Zelený v rádiu Impuls odmítl volání některých, že by měl svůj post opustit. "Rezignaci jsem nenabídl a nemyslím si, že by toto byl důvod k rezignaci. Pochybení tu je, bezpochyby, ale k podobným chybám dochází i v méně významných testech. Vždy jsou připravena nápravná opatření," prohlásil s tím, že by odstoupil jedině ve chvíli, kdy "by se stala událost, kterou by nešlo řešit. Kdyby selhal celý systém, kdyby z viny státu nebyla schopná odmaturovat celá škola".

Nakonec v testu neuspěla padesátka studentů

Validační komise, která test zkoumala, nenašla žádnou úlohu, v níž by byly chyby. Zároveň však zjistila, že test je výrazně obtížnější než loňské zadání. Zejména kvůli čtyřem nebo pěti těžkým úlohám maturantům chybělo 12 až 20 minut. Obtížné a neočekávaně pracné úlohy je také vystresovaly, zjistila komise. Studenti měli na zkoušku 120 minut.

Podle původního hodnocení test neudělalo 16,8 procenta žáků, po harmonizaci, jak šéf Cermatu Pavel Zelený úpravu hodnocení nazývá, neuspělo jen 2,8 procenta maturantů - tedy zhruba padesát studentů. Dvacet procent studentů dostalo čtyřku, na jedničku v původním testu uspělo necelých šest procent studentů, po takzvané harmonizaci jich bylo více než jedenáct procent.

O úpravě výsledků jako první informoval Radiožurnál, oficiálně je Cermat potvrdil až v pondělí odpoledne.

Mezitím ministerstvo Cermatu nařídilo, aby o výsledcích ředitel Zelený nemluvil. "Pan Zelený dostal zákaz se k tomu dál vyjadřovat," řekla dopoledne iDNES.cz mluvčí ministerstva Kateřina Savičová. To, že o úpravě výsledků Zelený nesměl hovořit, potvrdil i mluvčí Cermatu Petr Habáň. Ministerstvo však informaci odpoledne dementovalo.

Podle Zeleného korekce hodnocení žádného žáka nepoškodila a v 80 až 90 procentech jim naopak body přidala. Plný počet bodů v těžší variantě získalo jen pět z 1 735 studentů, kteří si obtížnější verzi zvolili.

Dodatečná úprava testu znamená, že uspěli všichni maturanti, kteří v testu původně získali alespoň deset bodů. Těm, kteří dosáhli v testu 11 až 33 bodů, Cermat připočte dalších osm. Další studenti budou zvýhodněni méně.

Za náročnost testů se v neděli omluvil ministr školství Petr Fiala (více zde), kritizoval je například ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší (více zde). Na internetu už vznikla protestní petice a stížnost hodlají Cermatu poslat i ředitelé některých škol.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz