Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z ruzyňské věznice uprchl mladý vězeň

  11:05aktualizováno  11:05
Ruzyně - Dvaadvacetiletý Petr Šindelář v úterý uprchl z věznice v Praze-Ruzyni, kde si odpykával trest odnětí svobody v délce tři a půl roku. Muž, který byl odsouzen mimo jiné za zpronevěru a krádež, pracoval na nestřeženém pracovišti mimo věznici. "V úterý před polednem se odsouzený nedostavil k pravidelné kontrole," uvedl mluvčí vězeňské služby Eduard Vacek. Dodal, že útěkem se zabývá policie a na vyšetřování se podílejí i orgány věznice.

Generální ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová redaktorovi agentury TVD řekla, že to je letošní šestý útěk vězně z nápravného zařízení. "Je zaměstnaných celkem dva tisíce vězňů, uprchlý muž z Ruzyně pracoval u jedné stavební firmy na nehlídaném pracovišti," řekla Meclová.

Petr Šindelář nastoupil k výkonu trestu loni v červenci a na svobodu měl být propuštěn v srpnu roku 2002. Minulý měsíc dokonce pobýval za odměnu čtyři dny doma, do věznice v Ruzyni se včas vrátil.

"Odborná rada složená například z psychologů, pedagogů, může řediteli věznice navrhnout, že by mohl některý z vězňů pracovat i mimo vesnici, třeba vzhledem k spáchané trestné činnosti, délce trestu, charakteru trestné činnosti či osobnosti vězně. Pokud jako ředitel jejich argumenty schválí, dostane vězeň zvláštní legitimaci, díky které se dostane přes vrátnici věznice," uvedl šéf ruzyňské věznice František Zedek.

Většina z vězňů pak podle něj pracuje na střežených pracovištích. "U nás pracuje asi devadesát vězňů přímo ve věznici - například v kuchyni, v kotelně, truhlářské či truhlářské dílně, nebo uklízí. Ti se mohou v areálu věznice pohybovat volně. Jen někteří z nich mohou volně ven i za hranice věznice. Tam třeba uklízejí zahradu, okolí areálu nebo udržují náš bytový dům," řekl Zedek. V tomto domě právě Šindelář pracoval.

O omezení udělování povolení k volnému pobytu v Ruzyni neuvažují. "Bylo by to totiž jakési kolektivní opatření, jež by se dotklo ostatních lidí, kteří jsou spolehliví a snaží se třeba o podmíněné propuštění," dodal Zedek

Podle slov Maclové mladí vězni utíkají zejména proto, že se jim stýská po domově, rodičích a kamarádech. Policie je doma také často objeví. "Stalo se, že jeden muž utekl měsíc před vypršením trestu," konstatovala ředitelka. Doplnila, že vězni si následky útěku neuvědomují, případy končí mnohdy u soudu a trest se jim prodlužuje.   

Mluvčí služby Vacek doplnil, že v úterý ve tři čtvrtě na sedm ráno na resuscitačním pokoji interního oddělení vězeňské nemocnice v Praze zemřel dvaačtyřicetiletý odsouzený Jiří P. Ve věznici v Praze na Pankráci si odpykával osmnáctiměsíční trest odnětí svobody, který mu měl vypršet letos v listopadu. Odsouzen byl za pokus o krádež.

"Pravděpodobnou příčinou úmrtí byl zhoubný nádor," uvedl Vacek. Událost vyšetřuje kromě vězeňských orgánů i policie, která nařídila soudní pitvu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz