Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z ruského dluhu získá Česko méně

aktualizováno 
Vláda Miloše Zemana slibuje, že příští rok do státního rozpočtu přijde o čtvrtinu více peněz z ruského dluhu, než kolik má ve skutečnosti dostat. Tajná smlouva, která se týká pohledávky a jejíž kopii má Mladá fronta DNES k dispozici, mluví o částce pod patnáct miliard korun, zatímco v rozpočtu se počítá s více než dvaceti miliardami.

Je to další nesrovnalost provázející celou operaci, jíž česká vláda pověřila kontroverzní firmu Falkon Capital. Její představitelé jsou podle informací tajných služeb napojeni na organizovaný zločin a cizí výzvědné služby.

Ministerstvo financí odmítá zveřejnit jakékoliv údaje o smlouvě s Falkonem. "Jelikož je suma součástí smlouvy, která podléhá utajení, nelze ji zveřejňovat," uvedl Jaroslav Třoska z tiskového oddělení. Sdílný není ani ředitel firmy Falkon Capital Jozef Čimbora. Aniž si v telefonu vyslechl otázku, odsekl: "S vámi se bavit nebudu."

Jeho firma má získanou pohledávku zpeněžit vývozem ruské elektřiny do třetích států. Smlouva, kterou letos v říjnu podepsal ministr financí Jiří Rusnok s firmou Falkon Capital, popisuje konkrétní způsob převedení státní pohledávky na soukromou společnost.

V bodu 1.1 se uvádí: "Ministerstvo financí postoupí Falkon Capital část pohledávky, kterou má Česká republika za Ruskou federací ve výši 1 847 500 000 USD (cca 65 miliard korun - pozn. red.)." Bod 3.1 říká: "Falkon Capital se zavazuje, že nejpozději do šedesáti bankovních dnů bude uhrazeno 22,2 procenta z nominální hodnoty postoupené pohledávky, tj. 410 145 000 USD (cca 14,4 miliardy korun - pozn. red.)."

Podle smlouvy přejde pohledávka na firmu Falkon Capital teprve po převedení peněz na příjmový účet státního rozpočtu u centrální banky. Jak uvedl ředitel firmy Jozef Čimbora v pondělním vydání týdeníku Euro, lhůta pro zaplacení vyprší ve středu 19. prosince. Zda firma zaplatí, je zatím otevřené.

"Nejpozději ve čtvrtek k tomu vydáme tiskovou zprávu. Do té doby je na to uvalené informační embargo," uvedl Jaroslav Třoska z tiskového oddělení ministerstva.
Navzdory nejistému příjmu z odprodeje státní pohledávky v Rusku a navzdory tomu, že smlouva mluví o nižší částce, vláda ve svém návrhu státního rozpočtu na rok 2002 napsala:

"Očekává se výrazně vyšší příjem ze splátek u vládních úvěrů, součástí tohoto zvýšení je částka 20,4 miliardy korun z deblokace podstatné části zadluženosti Ruské federace." Informace o více než dvaceti miliardách korun z prodeje pohledávky firmě Falkon Capital nejspíš vycházely z původního návrhu smlouvy ministerstva financí s touto společností.

Podle této pracovní verze, kterou MF DNES rovněž získala z důvěryhodného zdroje, měla na Falkon Capital přejít větší část pohledávky - z celkové sumy 3,9 miliardy dolarů mělo jít o 2,5 miliardy.

Falkon za to měl v první fázi, tedy ještě letos, zaplatit českému státu 16,4 procenta (cca 14,4 miliardy korun) a zbytek - 5,8 procenta (cca 5,1 miliardy korun) - do konce roku 2004. Ani podle této varianty by do státní pokladny nepřišlo napřesrok přes dvacet miliard, jak nyní vláda slibuje v návrhu rozpočtu.

Proč se verze smlouvy s firmou Falkon Capital nakonec upravovala, zůstává otevřenou otázkou stejně jako všechno, co se týká deblokace ruského dluhu. Vláda se totiž rozhodla všechny smlouvy, to znamená jak dohodu s Ruskem o umoření dluhu, tak smlouvu o postoupení pohledávky firmě Falkon Capital, utajit, takže veřejnost nemá možnost se o splácení státního dluhu dozvědět téměř vůbec nic.
"Smlouvy nezveřejníme. Byl to požadavek ruské strany," uvedl k tomu ministr financí Jiří Rusnok.

Právníci, kteří se tímto utajením zabývali, přitom říkají, že vláda nemá na takovéto informační embargo právo. Navíc vymáhání státního dluhu prostřednictvím najatých firem bývá obecně spojeno s vyplácením provizí i příslušným úředníkům, respektive politikům obou států.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, říká šéf Cermatu

Na potítku. Příprava před ústní maturitou na gymnáziu Ladislava Jaroše v...

Výsledky didaktických testů státních maturitních zkoušek ukazují, že by se zřejmě mělo změnit současné nastavení...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz