Z Ruska mizí tisíce dětí

  • 2
Na pět tisíc ruských dětí adoptovali loni Američané. Z velké části šlo o děti nemocné a tělesně postižené. Podle představitelů ambasády USA v Rusku se jedná vždy o "šťastné příběhy". Narůstající zájem o adopci ruských dětí do ciziny však není vždy motivován jen humánními záměry. Tisíce dětí se mnohdy stávají předmětem obchodování.

"Každý rok mizí v Rusku beze stopy kolem 24 tisíc dětí. Třetina z nich je ve věku do jednoho roku," vypočítává ruský generální prokurátor Vladimir Ustinov.

Podle ruského tisku stojí na domácím "trhu" novorozeně od tří do pěti tisíc dolarů. Do zahraničí se děti prodávají zhruba za 15 až 20 tisíc dolarů, což přitahuje zahraniční agentury, které se specializují na adopce.

Přímé nabídky k prodeji dětí i s doporučením, na koho se obrátit, jsou na internetu. Západní agentury, v nichž často pracují bývalí sovětští občané, nabízejí údaje, které zjevně čerpají z ruské oficiální databanky sirotků.

O děti mají zájem Američané
Největší zájem o ruské děti mají Američané. "Je pro ně výhodné mít nemocné dítě: sociální úlevy, snížení daní," uvedla Galina Trostanecká z ruského ministerstva školství.

O ruské děti je zájem kvůli jejich evropskému vzhledu. Navíc si Rusko na ně po adopci nedělá nárok a nesleduje jejich osudy. Podle týdeníku Soběsednik přijde v USA adopce dítěte ve věku do jednoho roku až na 100 tisíc dolarů, zatímco v Rusku je zhruba desetinásobně levnější.

Americká agentura Bless This Child, která zprostředkovává adopci dětí v Rusku, přiznává, že ruským úředníkům platí honoráře v závislosti na věku dítěte.

"Do roku a půl stojí dítě 18 až 20 tisíc dolarů, od 19 do 35 měsíců přijde na 17 tisíc dolarů a od 35 měsíců do pěti let na 15 tisíc," uvedla agentura v dopise americkému páru, který měl zájem o adopci.

ITALKA VYVEZLA
Z RUSKA 558 DĚTÍ

* Italská občanka Naděžda Frattiová v průběhu několika let zprostředkovávala adopci nemocných ruských dětí do Itálie a USA.
* Díky úplatkům a padělaným dokladům se jí podařilo přepravit z Ruska do ciziny 558 dětí.
* Někdejší jeřábnice z Volgogradu údajně uplácela lékaře v ruských dětských domovech, pracovníky orgánů ministerstva školství a dokonce soudce, aby vymámila děti k údajné adopci.
* O jejich dalším osudu není nic známo. V Rusku byla podvodnice vyšetřována, avšak u soudu jí nebylo nic dokázáno. Nedávno byla zcela zproštěna obvinění.

Boom nastal v polovině 90. let
Boom vývozu ruských dětí do zahraničí vypukl v letech 1995 až 1996, kdy se ročně ze země vyváželo na 11 tisíc nemluvňat. V Rusku je soukromá zprostředkovatelská činnost při adopci formálně zakázána, a tak se na ni specializují různé nadace působící pod rouškou "ochrany dětí".

Nedávno byly v Moskvě odhaleny dvě skupiny s účastí cizinců, které prodaly 41 dětí. V Rjazani byla zajištěna firma, která prodala do zahraničí 77 sirotků. Podle policejních zdrojů si v Rusku konkurují firmy s americkou, italskou, španělskou či kanadskou účastí.

Za obchod s nezletilými dětmi hrozí v Rusku trest odnětí svobody od tří do deseti let. Ačkoli policie vyšetřuje řadu případů spojených nejen s podezřelou adopcí, ale také s prodejem dětí za účelem prostituce, pornobyznysu, či využití orgánů, nikdo nebyl odsouzen. Organizátoři této činnosti jsou nanejvýš obviněni z padělání dokladů či z finančních machinací.

Know-how exportu dětí vymyslel lékař
Moskevský lékař Michail Pševečerskij vymyslel v devadesátých letech 20. století letech jakési know-how adopce ruských dětí Američany. Do státu Louisiana přepravoval ruské ženy v sedmém až osmém měsíci těhotenství.

Vyhledával je na inzerát, většinou v provincii. Zařídil jim cestu do USA, kde žily v rodinách, jež měly o adopci zájem. Ženy dostávaly kvalitní péči a stravu a po porodu odměnu tisíc dolarů. Pševečerskij inkasoval za každou rodičku kolem 5000 dolarů.

Pod odhlaení "továrny na novorozeňata" ruské orgány Pševečerského vyšetřovaly, ale nebyl odsouzen. Ženy jej nechtěly žalovat, ani proti němu svědčit. Byly velmi chudé a cesta do zámoří i finanční příspěvek jim přišly velmi vhod.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video