Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z restaurace v zahradě Kinských zbyly jen trosky

  9:21aktualizováno  9:21
S m í c h o v - Jeden z nejbohatších mužů českého hudebního průmyslu, skladatel Karel Svoboda, vlastní jednu z nejubožejších pražských staveb. Svoboda je majitelem bývalé restaurace U Jezírka v zahradě Kinských, z které se po letech chátrání stala ruina s téměř neexistující střechou, kde rádi přespávají bezdomovci. Smíchovská radnice proto začala hovořit o nejrazantnějším postupu proti majiteli, který umožňuje zákon. "Jedinou možností, jak stavbu zachránit, je vyvlastnění," zdůraznila radní Prahy 5 Jaroslava Kroupová, jež má památky v obvodě na starosti.

"Celý park nyní hlavní město rekonstruuje a hrozí, že i po skončení úpravy zahrady tam zůstanou tyto ruiny," upozornila. Dosavadní jednání se Svobodou radnici nepřesvědčila o tom, že má zájem restauraci zachránit. "Naši úředníci jej již několikrát upomínali, aby se o budovu řádně staral. Většinou to však skončilo tím, že s námi jednal jenom přes právního zástupce, který se proti všem krokům odvolával a nemovitost chátrala dál," uvedl mluvčí smíchovské radnice Vít Drbal.

Karel Svoboda připustil, že několikrát kvůli stavu objektu dostal pokutu, kterou zaplatil. Tvrdí však, že ani jiný majitel by si s objektem nevěděl rady. "Koupil jsem to od Restaurací a jídelen s tím, že tam otevřu Rádio Vox. V tom mi ale zabránily četné kampaně vedené proti mé osobě. Poté jsem nechal vypracovat ještě dva další projekty, ale realizace jsem se zalekl, bylo tam příliš mnoho omezení," vysvětlil skladatel svůj postoj.

Největší problém je v tom, že k objektu nevedou příjezdové cesty a s každou rekonstrukcí tak budou potíže. "Třikrát mi tam někdo zničil plot a pořád tam někdo přespával. Užil jsem si s tím tolik potíží, že jsem nakonec o ten dům ztratil zájem," dodal Svoboda.

Podle radní Kroupové bylo chybou již to, že restaurace a další stavby ležící v městské zahradě přešly do rukou soukromníků. "K budovám nevedou žádné příjezdové cesty, což je pro majitele opravdu velká komplikace. V roce 1990, kdy se vše s velkým nadšením privatizovalo, na to však nikdo nemyslel," prohlásila Kroupová.

Svoboda uvedl, že má v plánu restauraci prodat. "Jednám se smíchovským starostou o prodeji městské části. Dokonce se našel i zájemce, který by tam v takovém případě obnovil restauraci. Určitě si nenechám objekt vyvlastnit. Nežijeme už v dobách reálného socialismu," podotkl skladatel.

Starosta Prahy 5 Miroslav Škaloud potvrdil, že Svoboda by rád stavbu odprodal páté městské části. Poprvé s tím ovšem přišel teprve včera po kritice médií, jež upozornila na neutěšený stav budovy. "Zatím jsme se bavili jenom o pravidlech hry. Abychom mohli začít jednat, musí nejprve předložit konkrétní nabídku," konstatoval Škaloud.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz