Policie přestala blokovat ulice. Hlídky na strategických bodech ale zůstaly. Ilustrační foto

Policie přestala blokovat ulice. Hlídky na strategických bodech ale zůstaly. Ilustrační foto | foto: Reuters

Z Rangúnu mizí barikády, vláda kontroluje situaci

  • 2
Barmští vojáci odstranili v Rangúnu zátarasy. Jde o známku toho, že vojenský režim si je jist svým vítězstvím v "šafránové revoluci". V zemi je Emisar OSN Ibrahim Gambari. O víkendu mluvil s disidentkou Su Ťij, zítra se setká s nejvyšším generálem vojenské junty Than Šweiem.

Vojáci sice zrušili barikády, které bránily demonstrantům v pochodu, ale dále hlídkují na některých strategických bodech ve městě. Pozornost věnují i pagodám Šweitigoum a Schulei, které se staly centrem masových protestů vedených buddhistickými mnichy.

Hlídky kontrolují chodce i řidiče, zdali u sebe nemají fotoaparáty či kamery. Doprava v Rangúnu zůstává i nadále řídká a stejně jako o víkendu je uzavřena většina obchodů. Nadále nefunguje telefonické a internetové spojení Rangúnu s okolním světem.

Setkání s generálem
Vyslanec OSN Ibrahim Gambari, který je v zemi od soboty, se v oficiální barmské metropoli Neipyijto zřejmě opět pokoušel setkat s nejvyšším představitelem země, generálem Than Šweiem.

Schůzka, během které chce Gambari hlavě Barmy tlumočit poselství mezinárodního společenství vyzývající k mírovému řešení konfliktu, byla nakonec údajně potvrzena a přeložena na úterý.

Gambari se už o víkendu setkal s některými členy barmské vlády. Režim mu překvapivě povolil též asi hodinový rozhovor s vůdkyní opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která je držena v domácím vězení.

Nejvíc postiženi jsou mniši
Protesty proti vládnoucí juntě začaly pod vedením buddhistických mnichů už v půlce srpna. Předcházelo jim zvýšení cen pohonných hmot.

V průběhu následujících týdnů demonstrovaly proti 45 let trvající vojenské diktatuře desítky tisíc lidí. Při zásahu bezpečnostních sil proti demonstrantům zahynulo minulý týden až deset lidí, další stovky byly zbity a téměř 1500 lidí, především mnichů, bylo pozatýkáno.

O osudu zadržených aktivistů nyní svět nemá žádné zprávy; svědecké výpovědi pouze naznačují, že čelí tvrdému zacházení a hrozí jim dlouholeté tresty vězení.

Mezinárodní organizace bojující za ochranu lidských práv dnes uvedly, že nejsou žádné oficiální zprávy o osudu 1000 až 1500 zadržených mnichů, členů opozice a jejich přívrženců.

Podle exilové organizace sdružující bývalé barmské politické vězně, Assistance Association for Political Prisoners (AAPP), je zadržováno nejméně tisíc mnichů, 300 až 400 studentů a 85 vůdců protestních pochodů.

Podle agentur patří mniši k nejhůře postižené vrstvě obyvatel. Všichni zadržení mniši byli údajně zbaveni své církevní hodnosti a musejí nosit civilní oblečení. Podle nepotvrzených zpráv jsou internováni v areálu blíže neurčeného závodiště, kde musejí celý den sedět na ostrém slunci v podřepu.

Organizace Amnesty International v souvislosti s obavami o osud vězněných a jejich přívrženců vyzvala Radu bezpečnosti OSN k uvalení mezinárodního zbrojního embarga na Barmu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video