Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z potopené plošiny u pobřeží USA může denně vytéct až milion litrů ropy

  7:17aktualizováno  10:53
Ropná plošina, která ve středu vybuchla v Mexickém zálivu, se potopila do moře. Podle odborníků hrozí vážné zamoření, z plošiny by denně mohlo vytéct až milion litrů ropy. Při výbuchu se zranilo nejméně 17 dělníků, dalších 11 se pohřešuje. Naděje na jejich záchranu je mizivá.

Hasiči se snaží zdolat oheň, který zachvátil ropnou plošinu v Mexickém zálivu (21. dubna 2010) | foto: AP

Proč se jedna z nejmodernějších ropných plošin americké společnosti Transocean potopila, není dosud jasné. V okamžiku výbuchu bylo na těžební plošině 126 dělníků.(viz článek o explozích na plošině)

Téměř všem se podařilo prchnout. Někteří vyvázli s drobným poraněním, čtyři muži jsou zraněni vážně a dalších jedenáct dělníků se pohřešuje.

Hasiči se snaží zdolat oheň, který zachvátil ropnou plošinu v Mexickém zálivu (21. dubna 2010)Záchranáři stále pátrají po 11 lidech z ropné plošiny v Mexickém zálivu, kterou zachvátil požár (21. dubna 2010)

Podle amerických expertů hrozí, že z potopené platformy může do moře proudit až milion litrů ropy denně. Na plošině byly také nádrže s dvěma miliony litrů nafty. Ta se však při explozi a následném požáru nejspíš vypařila.

K vrtu, který plošina vyhloubila, míří automatická ponorka, aby zjistila, kolik ropy z něj uniká a jestli je možné ho uzavřít. Úřady také rozhodly zastavit provoz dvou ropovodů, které vedou po dně Mexického zálivu nedaleko neštěstí. Údajně by je mohly zasáhnout odlomené kusy z ke dnu klesající plošiny.

Záchranáři se až do poslední chvíle snažili do nitra plošiny napumpovat vodu, aby ji udrželi na hladině. Bohužel ale nebyli úspěšní, ve čtvrtek se navíc zevnitř ozvalo několik výbuchů.

Na místě plošiny se vytvořila ropná skvrna o délce osmi kilometrů a šířce jednoho a půl kilometru. Už k ní zamířily lodě pobřežní stráže s nornými stěnami, které mají zabránit jejímu dalšímu rozšíření. Američané s sebou vezou také chemikálie, jimiž skvrnu postříkat, a usnadnit tak její rozptýlení.

Škody na životním prostředí jsou zatím minimální, ale ohrožení vody ropou je podle odborníků velké. Kdyby se skvrna rozšířila do volného moře, byla by prý škoda snesitelná. Daleko horší varianta je, že ropa zamíří k pobřeží. To pak podle vedoucí záchranných prací Cynthie Sarthouové nastane "hotová katastrofa".

NEHODY ROPNÝCH PLOŠIN

Ať za nehodou stálo špatné počasí, únava materiálu, ztráta vlečného lana nebo chyba lidského faktoru, k potopení ropných plošin čas od času dojde.

- Po-chaj 2
V roce 1979 se potopila ropná plošina Po-chaj 2 v okrajové části Žlutého moře, v takzvaném pochajském zálivu. Podle pozdějších výsledků vyšetřování havárii způsobil porušený ventilátor v čerpací místnosti. Posádka čítala 74 mužů, z nichž přežili pouze dva.

- Interocean II

Při přejezdu na nové místo v Severním moři vplula v listopadu 1989 ropná plošina Interocean II do bouře, kde ztratila jedno z vlečných lan. Posádka upozornila britskou pobřežní hlídku, která jim vyslala na pomoc několik vrtulníků. Záchrana všech jednapadesáti členů posádky byla kvůli prudkému dešti velmi dramatická a jeden vrtulník se při ní málem zřítil do rozbouřeného moře.

- Key Biscayne

V září 1983 se při přesunu u pobřeží západní Austrálie potopila plošina mezinárodní společnosti Key Drilling Company. Už v druhé polovině srpna se poprvé přetrhla dvě vlečná lana, což ale dělníci opravili. Pak se zhoršilo počasí a plošina se začala potápět. I přes několikadenní snahu o její udržení na hladině skončila na dně moře.

- Mr. Brice

Opět špatné počasí stálo v roce 1998 za potopením lodi Mr. Brice v Mexickém zálivu. Kolos o váze čtyř tisíc tun se právě posouval na další místo těžby. Společnost do zálivu vyslala techniky, aby plošinu zachránili. Byla však příliš poškozena a potopila se.

- West Gamma

Před deseti lety se do nesnází dostala plošina společnosti Normand Drott v Severním moři u německého pobřeží. Rozbouřené moře a vysoké vlny strhaly vlečná lana a plošina šla ke dnu. O tři roky později rozhodly německé úřady potopenou plošinu vyzdvihnout, přičemž ji potápěči nejprve museli rozřezat.

Zdroj: wwww.oilrigdisasters.co.uk

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz