Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z poškozeného vrtu odsávají ropu obřím brčkem. Většina jí ale dál uniká

  8:07aktualizováno  12:22
Britskému koncernu BP se částečně podařilo dostat pod kontrolu únik ropy na dně Mexického zálivu. Odborníci do poškozeného vrtu nasunuli speciální trubku, s jejíž pomocí ropu odsávají do tankeru kotvícího na hladině. Část ropy však do vody zřejmě proudí dál.

Únik ropy z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu | foto: AP

Experti akci přirovnali k pokusu ucpat lahev s tryskající sodovkou brčkem, které má na konci korkový uzávěr.

V pátek technici BP pomocí podmořských robotů nasunuli 1,6 kilometru dlouhou trubici o průměru 15 centimetrů a zátkou na konci do 53centimetrového otvoru. V neděli začali ropu odčerpávat do tankeru na hladině (více o pokusu zastavit únik ropy trubicí čtěte zde).

Podle viceprezidenta společnosti Kenta Wellse zatím nejde říct, kolik ropy se daří odsát. Profesor mechanického inženýrství na Riceově univerzitě v Houstonu Satish Nagarajaiah však tvrdí, že trychtýř pravděpodobně nepojme víc než 20 procent ropy.

"Tato technika není řešení problému a není zatím jasné, jak může být úspěšná," sdělili ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová a ministr vnitra Ken Salazar.

Satelitní snímek z 10. května zachycuje ropnou skvrnu v Mexickém zálivu.Záchranáři čistí pelikána zasaženého ropnou skvrnou v Mexickém zálivu

BP chce následně do nefungujícího bezpečnostního ventilu vstříknout speciální bahno vyrobené ze syntetických materiálů. Otvor pak zalije betonem. Příprava na tuto operaci by měla skončit nejdříve za týden.

Pokud selže i tato varianta, chtějí experti ucpat vrt pomocí odpadových materiálů, vesměs plastových a dřevěných koulí. Před deseti dny se technici pokusili vrt zašpuntovat dvanáctimetrovým železobetonovým kontejnerem, který měl zachytit až 85 procent unikající ropy. Zařízení ale vyřadily z provozu krystaly zmrzlých metanových hydrátů.

Ropná havárie

Na ropné plošině Deepwater Horizon došlo k výbuchu 20. dubna a dva dny poté se plošina zřítila. Za příčinu výbuchu je předběžně považován náhlý průnik plynu do vrtu. Za čtyři týdny uniklo do moře nejméně 15 milionů litrů ropy. Podle BP do moře vytéká na 800 tisíc litrů ropy denně, únik ale může být až pětkrát větší. Podle počítačových modelů se černá mazlavá hmota možná již dostala do mořských proudů směřujících k ostrovům Keys u jižního cípu Floridy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Nová obranná strategie USA se soustředí na Rusko a Čínu, prohlásil Mattis

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz