Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z počtu stížnosti nejsem nadšený, ale zvládáme to, říká nový ombudsman

  13:27aktualizováno  20. října 12:48
Ve funkci ombudsmana je Pavel Varvařovský teprve několik týdnů. Na nedostatek práce si ale stěžovat nemůže. "Že bych byl nadšen z počtu podání, to říct nemohu. Na druhé straně - zatím to zvládáme," řekl Varvařovský v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Pavel Varvařovský odpovídá čtenářům při on-line rozhovoru. (20.10. 2010) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na to, zda jsou Češi notoričtí stěžovatelé, Varvařovský odpověděl: "Češi jsou takoví, jací jsou, a já s tím asi nic nenadělám."

Do kanceláře ombudsmana dochází každoročně okolo 7 500 podnětů. Převažují ty, které se týkají oblasti sociálního zabezpečení (důchody, dávky sociální podpory atd.). "Některé věci jsou jednoduché a snad až banální, jiné jsou spíše během na dlouhou trať," doplnil.

oDPOVĚDI OMBUDSMANa NAJDETE zde

Varvařovský odpovídal i na to, jaké jsou největší nedostatky české justice.

"Podle mého názoru (ale to není problém jen justice české - viz judikatura Evropského soudu pro lidská práva) se jedná především o zbytečné průtahy v rozhodování soudů. Na druhé straně ale zahlcení soudů způsobují i ti, kteří se na ně obracejí s věcmi, které by (při větší toleranci a pochopení) mohly a měly by být vyřízeny mimosoudně,"odpověděl ombudsman.

Jako bývalý ústavní soudce prý v roli ombudsmana uplatní prakticky všechno, co u Ústavního soudu. "Zatím nejvíc opakuji ze své dřívější funkce to, že lidem sděluji, že nejsem všemocný," zdůraznil.

Varvařovský se vyjádřil i k tomu, koho by si představoval jako nástupce Michaela Kocába ve funkci zmocněnce pro lidská práva. "Konkrétní jméno vám neřeknu, jednoduše řečeno, kohokoliv, kdo více než akademickými tituly disponuje zdravým selským rozumem," uvedl.

Ombudsman by měl být zakotven v ústavě

Varvařovský nahradil ve funkci Otakara Motejla, který v květnu zemřel. Na post ho nominovala ODS. Na první tiskové konferenci mimo jiné uvedl, že by chtěl institut veřejného ochránce práv zakotvit v ústavě.

"Lépe by pak odolával politickým zvratům a bylo by také obtížnější jej zrušit," míní.

Podle Varvařovského by měl ombudsman nejen pomáhat lidem, kteří se brání proti zvůli či neochotě úřadů, ale ovlivňovat i podobu zákonů. "Měl by mít možnost obrátit se na Ústavní soud a navrhovat zrušení zákonů nebo některých jejich částí," řekl v Senátu ještě před svým zvolením.

Varvařovský byl jedním ze čtveřice kandidátů na ombudsmana. Dalšími byli šéf pražské židovské obce František Bányai, bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník a zakladatel spolku Šalamoun John Bok.

Veřejný ochránce práv brání lidi před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu nebo když jsou úřady nečinné. Provádí také preventivní návštěvy míst, kde může být omezována svoboda lidí. Ochránce rovněž prosazuje rovné zacházení a bojuje s diskriminací.

PAVEL VARVAŘOVSKÝ

Varvařovský se narodil 16. října 1945 v Českých Budějovicích. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, v roce 1973 získal titul JUDr. v oboru správní právo.
V letech 1969-1984 pracoval jako podnikový právník v několika státních podnicích (byly to například Vinařské závody Mikulov, Státní lázně Jeseník, Rudné doly Jeseník nebo Ingstav Brno). Poté byl odborným asistentem v Institutu pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně (1985-1990). V roce 1991 byl poradcem zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků. V říjnu 1991 přešel na Nejvyšší soud a jako soudce působil v letech 1992 až 1994. Soudcem Ústavního soudu byl jmenován 29. března 1994, funkci vykonával deset let. Věnoval se problematice správního soudnictví, medicínskému a pracovnímu právu.
Nikdy nebyl členem žádné politické strany či hnutí. Je ženatý, má dvě dospělé děti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Najdete na iDNES.cz