Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci přiklepli peníze na muzeum v Palachově domě, 45 let po jeho smrti

  3:00aktualizováno  3:00
Pětačtyřicet let po sebeobětování studenta Jana Palacha se jeho rodný domek ve Všetatech na Mělnicku má změnit v muzeum. Poslanci v rozpočtu na příští rok schválili speciální dotaci ve výši šest milionů na vykoupení domu. Ten je nyní prázdný a chátrá.

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech chátrá. Kolemjdoucí mohou na fasádě vidět malou pamětní desku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Je to příběh, který nenechává žádného z Čechů chladným: půl roku po sovětské okupaci v srpnu 1968, kdy se nenásilný odpor národa proti vetřelcům začíná drolit, se na pražském Václavském náměstí na protest upaluje student Jan Palach. Za necelý měsíc uplyne 45 let od jeho smrti.

Palachovo jméno tak dnes znají v tuzemsku téměř všichni, ale kdo přijede do "jeho" Všetat na Mělnicku, najde tam jen prázdný a opuštěný rodný dům, který není v nejlepším stavu. Pro přesnost: Jan Palach se narodil v porodnici v Praze, ale v domku vyrůstal.

Fotogalerie

Grafik Jan Poukar si toho už dávno všiml a rozhodl se to změnit. Založil před dvěma lety sdružení "Národ pohasl" a usiluje o vykoupení domu a jeho přeměnu na muzeum. "Nejdříve jsme se snažili oslovovat soukromou sféru, ale podnikatele to příliš nezaujalo. Tak jsme začali jednat s politiky. Nakonec se to podařilo díky poslanci Františku Laudátovi z TOP 09, který si to vzal zasvé. Ale zřejmě se našla širší politická shoda," popisuje Poukar.

Poslanci při schvalování rozpočtu na příští rok "přiklepli" jeho projektu šest milionů korun. "Ještě vůbec nevím, jak to bude zajištěno. Tedy jestli dům vykoupí stát, nebo naše sdružení. Nám jde ale o to, abychom nad tím měli kontrolu, aby se při stavbě zbytečně nemrhalo prostředky, a také chceme mít kontrolu nad expozicí," uvedl Poukar s tím, že první jednání začnou hned začátkem příštího roku.

Palachův bratr: Raději kdyby v tom domě někdo bydlel

Palachův rodný dům ve Všetatech je už řadu let prázdný. "Koupila ho už dávno od maminky jedna známá, která se o něj dobře starala. Jenže později zemřela," vzpomíná Jiří Palach, Janův bratr. Ve Všetatech nežije, bydlí trvale jinde.

Kdo byl Jan Palach a proč se v lednu 1969 upálil

  • Jan Palach se narodil 11. srpna 1948, žil s rodiči ve Všetatech na Mělnicku
  • Jeho otec měl cukrárnu, kterou mu komunisté v padesátých letech zavřeli
  • Jan Palach studoval Vysokou školu ekonomickou, pak Filozofickou fakultu UK v Praze
  • V srpnu 1968 Sovětský svaz a jeho spojenci obsadili Československo, aby zabránili demokratickým změnám. Lidé se stavěli na neozbrojený odpor, Jan Palach se zapojil do stávkového hnutí
  • Později odpor ochabl, což Palach těžce nesl. Chtěl obsadit rozhlas a vyhlásit výzvu ke generální stávce
  • Dne 16. ledna se na protest proti letargii veřejnosti (ale i okupaci samotné) upálil na Václavském náměstí. Nepovažoval se za sebevraha, svůj čin nazval "akcí"
  • Zemřel 19. ledna 1969 a jeho pohřeb se stal celonárodní manifestací
Jan Palach

Jan Palach

Poukar už má připravený plán, jak zajistit výkup, a má i představu o muzeu. "Současný majitel souhlasí s prodejem, jsme domluveni i na částce a ta domluva stále platí," říká. Podle jeho představ by v domku mohla být expozice o Janu Palachovi a vedle v novém objektu by mohl vzniknout malý sál, kde by se konaly besedy se školáky. "Ti by tvořili hlavní část návštěvníků," plánuje Poukar.

"Asi před rokem byla v parlamentu diskuse o tom, zda má být výročí úmrtí Jana Palacha významným dnem. A tehdy tam zaznělo, že jeho rodný dům ve Všetatech není v dobrém stavu," vysvětluje poslanec Laudát, proč se o osud Palachova domu začal zajímat.

Letos podal Laudát, který je členem rozpočtového výboru, pozměňovací návrh, aby byly vyčleněny peníze na výkup a rekonstrukci domu, které by oficiálně dostalo ministerstvo kultury.

"Už dříve jsem řekl, že to navrhnu, tak jsem to udělal. Někteří na mne koukali rozpačitě, ale prošlo to," říká Laudát. "Ten dům není v tak špatném stavu, díval jsem se tam a třeba izolace proti vodě jsou v pořádku," dodává.

Přesto by byl rád, kdyby se rekonstrukce dělala spíše pomaleji, aby se výdaje lépe kontrolovaly. "Velmi si cením té iniciativy. Ale osobně bych byl nejspokojenější, kdyby si ten dům koupila nějaká rodina a bydlela tam. A bratra připomínala jen pamětní deska. Aby ten dům normálně žil," říká bratr Jiří.

12. ZÁŘÍ Do kin jde film Hořící keř, který vznikl sestříháním ceněného...
Scéna z filmu Hořící keř

Film o Palachovi. Letos mělo premiéru oceňované drama Hořící keř v režii Agnieszky Holland.

Přiznává, že do Všetat jezdí spíše výjimečně - nechce se nechat trápit vzpomínkami. "Muzeum v tom domě si moc nedovedu představit, ale rád bych se mýlil," dodává.

Podle Poukara by muzeum mělo být založeno spíše na emocionálním prožitku než na tradiční expozici. A to i z toho důvodu, že není dost předmětů k vystavení. "Těch osobních věcí, které se zachovaly, není mnoho," řekl Poukar.

Jan Palach se z rodného domu ve Všetatech vypravil do Prahy i v osudný den 16. ledna 1969, kdy se v horní části Václavského náměstí polil benzinem a zapálil. Jeho zranění byla smrtelná, poslední tři dny života strávil na klinice plastické chirurgie v pražské Legerově ulici.

Upoutávka k filmu o Janu Palachovi Hořící keř:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

PŘÍMÝ PŘENOS: Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti státu

Prezidentská debata iDNES.cz a Informačního centra o NATO zleva Petr Hannig,...

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v přímém přenosu na iDNES.cz....Najdete na iDNES.cz