Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z obhajoby pacientů se stává byznys, advokáti biflují medicínské právo

  0:18aktualizováno  0:18
Poptávka po právnících se specializací na medicínské právo stále víc roste. Pacienty vysouzené částky se během posledních deseti let podstatně zvýšily. Pokud v roce 2013 navíc začne platit nový zákoník, vysouzené částky se budou ještě zvedat. Právníci se tak houfně učí rozumět medicínskému právu.

Lékař Aleš Soukal (vlevo) z ivančické nemocnice stanul společně se třemi sestrami před soudem kvůli špachtli, kterou zapomněli v těle pacientky. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Počty právníků, kteří chtějí hájit práva pacientů a nejen ta, rostou natolik, že dokonce vznikne nová škola. "Na dříve vylidněných seminářích zdravotnického práva, kde kdysi sedělo dvacet studentů, je najednou přeplněno a chybí volné kapacity," přikyvuje Petr Šustek, specialista na zdravotnické právo, který předmět vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

A až od roku 2013 začne platit nový občanský zákoník a bude možné vysoudit daleko vyšší částky odškodného než dnes, kdy sumy stanovuje zákonná tabulka, bude zájem o zdravotnickou specializaci ještě větší.

Odškodné

Nejvyšší odškodné v medicínských sporech

16 milionů korun vysoudila rodina za to, že jejich čtyřleté dítě odešlo z nemocnice s nevratně poškozeným mozkem.

18 milionů korun získala žena, která ochrnula po běžném vyšetření.

Dvě žaloby o dosud rekordní odškodné stále běží: pacienti žádají v jednom případě 25 milionů korun, ve druhém 36 milionů korun.  Ještě před pěti lety se přiznaná odškodnění pohybovala o řád níž.

"Ten boom zájmu je skutečně obrovský. Nahrává tomu i fakt, že současné ani budoucí zákony moc nechrání lékaře, takže pacienti budou mít stále vyšší šanci vysoudit peníze," říká Jolana Těšinová, další zdravotnická právnička, která obor vyučuje na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Podle ní se dříve jen specializací na medicínské právo nedalo uživit. Dnes už ta doba přišla. "Vím o kanceláři, která dělá jen zdravotnictví, je to obří továrna zásobovaná dalšími a dalšími žalobami pacientů a uživí se velmi slušně," říká Jolana Těšinová.

Medicínské právo na nové škole

Ostatně i soudci jsou čím dál ochotnější přiklepnout pacientům vyšší odškodné. A lidé se už nebojí s lékaři soudit. "Ještě před třemi lety bylo nemyslitelné, aby pacient žaloval lékaře za to, že mu smrt blízkého způsobila psychickou újmu. Dnes už to lidé dělají bez zábran," říká právnička Těšinová.

A právě ona se rozhodla založit novou školu – akademii medicínského práva. "Je po tom obrovská poptávka jak ze strany právníků samotných, tak od nemocnic či zdravotních pojišťoven," popisuje. Akademie by měla vzniknout po prázdninách a Jolana Těšinová celý projekt představí na podzimním kongresu medicínského práva.

Na ten mimochodem ještě před dvěma lety pořadatelé obesílali 58 právníků s nálepkou "zdravotnické právo", dnes už jsou takových, alespoň podle internetu, stovky. Příliš se však jejich odbornosti věřit nedá.

"Těch, kdo oboru skutečně rozumí, je ve skutečnosti stále jen několik," říká Těšinová. Právní kanceláře se proto začínají specializovat – jedna na léky, další na pojišťovenské právo, třetí na ochranu lékařů... Budou tak za chvíli před každou nemocnicí stát právníci s balíčkem vizitek a lovit pacienty? "Vývoj k tomu směřuje," míní Těšinová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu na několik hodin. Policie zprovoznila...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz