Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z NATO a Ruska jsou partneři

  20:10aktualizováno  20:10
Devatenáct nejvyšších představitelů zemí NATO podepsalo s Ruskem dohodu o vytvoření nové rady. Deklarace zajistí novou kvalitu vztahů mezi aliancí a Moskvou. Summit v Pratica di Mare poblíž Říma provázejí přísná bezpečnostní opatření. Mezi prvními dorazil do Itálie prezident USA George Bush, který se také setkal s papežem. Řím byla poslední zastávkou Bushova turné, při kterém navštívil Německo, Francii a Rusko.

Summitu se přikládá mimořádný význam, protože má znamenat start nové etapy spolupráce mezi aliancí a Moskvou. - Proč italské vládě záleželo na summitu?

"Z bývalých nepřátel jsou partneři, kteří překonali padesát let rozporů a desetiletí nejistoty," řekl před slavnostním podpisem deklarace prezident USA, podle něhož pomůže historický úspěch stabilizovat mír a svobodu v Evropě. - Summit má historický význam, vzkázal Bush

Také další státníci konec studené války uvítali. "Rusko opět našlo své místo na evropském kontinentu," řekl francouzský prezident Jacques Chirac.

"Je to jen začátek, osnova pro společnou konstruktivní práci. Bude však ještě trvat, než bude možné vytvořit dostatečně nadějnou architekturu pro ochranu našich občanů," podotkl jeho ruský protějšek Vladimír Putin. - Rozpory mezi Ruskem a NATO zůstávají

Putin se tak snažil dát najevo, že pro Moskvu je summit jen jedním z mnoha kroků, který propojí Rusko se Západem. Vztah s NATO by tak neměl hrát ústřední roli, ale měl by být jen jedním z mnoha článků.

SUMMIT NATO-RUSKO

vše o summitu v Římě najdete
v příloze Natoaktual.cz
* * *
hlavní body deklarace o nové radě jsou v článku
Moskva má postavení rovného partnera

Je třeba nejen mluvit, ale i jednat
Na vrcholné schůzce byla formálně ustavena společná Rada NATO-Rusko, pověřená řešením politických otázek širokého záběru, od boje proti terorismu po zbraně hromadného ničení. - V Římě začíná summit NATO-Rusko

"Všechny západní země a Rusko budou stát společně v boji proti novému nebezpečí, které reprezentuje mezinárodní terorismus," prohlásil před startem summitu premiér hostitelské země Silvio Berlusconi.

Generální tajemník NATO George Robertson všechny upozornil, že pouhé řeči nestačí. "Tato nová spolupráce vyvolává naděje na lepší budoucnost. Spojují se národy od Vancouveru po Vladivostok. Očekávám však, že nová rada Rusko-NATO nebude jen mluvit, ale i jednat," podotkl Robertson. - Členství Ruska v alianci není aktuální

PŘEČTĚTE SI

Italská policie hledá 'piráty etéru'

Ne všichni novou radu vítají
Ne každý v NATO sdílí stejná očekávání. Členské země, které sotva unikly z ruského područí, se na nový vztah nedívají příliš vřele. Pro jejich politiky a diplomaty je nadějí spíš to, že nová rada fungovat nebude.

Tuto skepsi však nikdo nedává najevo. Jen polský prezident Aleksander Kwasniewski Putina upozornil, že nestačí jen dohoda, ale je nutná i změna postoje Rusů k NATO. "Nové vztahy nemohou být jen rozhodnutím politických vůdců – musí najít místo i v myšlení lidí," prohlásil Kwasniewski.

Rada NATO-Rusko by měla napomoci zejména v boji proti terorismu, šíření drog a zbraní hromadného ničení, organizovanému zločinu a dalším hrozbám, řekl Havel po návratu ze summitu. "Jak bude nová rada a celý systém kooperace fungovat, nemohu dost dobře předvídat. Ale věřím a byl bych rád, kdyby fungovala dobře, jako velmi úzká spolupráce dvou entit tohoto světa."

Václav Havel vystoupil s myšlenkou, že summit by měl být začátkem nové éry světové spolupráce. "Celá planeta by měla pokročit k jednotě. Aliance by měla záhy prohlubovat své vztahy s dalšími velkými jednotkami světa. Všechny musí spolupracovat jako rovní partneři," řekl Havel, který mluvil hned po Bushovi a Putinovi. - Václav Havel: Kam kráčíš, NATO?

Bezpečnost hlídá 15 tisíc policistů
Summit se koná za mimořádně přísných bezpečnostních opatření na pobřežní vojenské základně Pratica di Mare. Na bezpečnost prezidentů a představitelů NATO bedlivě dohlíží na 15 tisíc policistů, vojáků a karabiniérů. - Řím posiluje bezpečnost

Vzdušný prostor nad italskou metropolí střeží stíhačky. Letecké společnosti zrušily plánované lety. V době zasedání budou uzavřeny také veřejné pláže a dálnice v okolí Pratica di Mare. - Berlusconi vyzdobil základnu sochami

Podle italských pořadatelů stálo uspořádání summitu asi 12 milionů eur (přibližně 366 milionů korun). Kromě postavení jednacích sálů bylo nezbytné připravit také místnosti pro novináře. Den před zahájením schůzky se na základnu například ještě přivážely travnaté koberce. Příprava základny na jednání trvala asi 20 dní.

Súdánský airbus narušil vzdušný prostor
Podle agentur se stal jediný incident. Kvůli narušení vzdušného prostoru kolem místa, kde se summit konal, musela vzlétnout dvě bojová letadla. Do bezpečné vzdálenosti pak vytlačila dopravní airbus súdánských aerolinií.

Stroj Airbus A-320 letěl na pravidelné lince z Káhiry do Paříže a do zakázaného prostoru se dostal kvůli poruše na komunikačním zařízení. Posádka nedokázala navázat rádiové spojení s italskou řídící věží, informovala AP. Dvě Tornada italského vojenského letectva doprovodila airbus až do francouzského vzdušného prostoru.

BUSH V EVROPĚ

Francie: Bush: Za svobodu přineseme oběti
Rusko: Putin i Bush jsou se summitem spokojeni
Německo: I Evropa je ohrožena, varoval Bush

Bush se setkal s Berlusconim a papežem
George Bush se po příletu do Itálie v pondělí večer setkal na pracovní večeři v renesančním objektu Villa Madama s italským premiérem Silviem Berlusconim. Kromě účasti na vrcholné schůzce aliance a Ruska měl Bush na programu i přijetí u papeže Jana Pavla II. Pak se vrátil do Washingtonu.

U papeže Bush vyjádřil znepokojení nad sexuálními skandály v římskokatolické církvi ve své zemi. Papež prohlásil, že věří v duchovní zdroje amerických katolíků. Prezident ho také informoval o summitu NATO-Rusko. Papež zopakoval, že stojí při americkém lidu v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září.
 
Bush soukromě hovořil s Janem Pavlem II. v jeho knihovně ve Vatikánu asi dvacet minut. Při příchodu ho uvítal státní sekretář kardinál Angelo Sodano; dříve papež své hosty vítal sám. Dvaaosmdesátiletý papež, jehož zdravotní stav se stále více zhoršuje, očekával Bushe u svého stolu a při jeho příchodu povstal.

Americký prezident si s papežem vyměnili dárky: Bush dal papeži stříbrný medailonek s Pannou Marií, Jan Pavel II. podaroval amerického prezidenta soškou z korálu, kterou vyrobili neapolští řemeslníci.

Prezidenta Bushe v Itálie doprovázel ministr zahraničí Colin Powell a poradkyně pro bezpečnostní otázky Condoleezza Riceová. Laura Bushová, která manžela doposud doprovázela, se vrátila do USA už dříve.

Americký prezident George Bush dorazil do Berlína a zahájil tak šestidenní evropské turné. (22. května 2002)

Německý kancléř Gerhard Schröder (vpravo) zavedl amerického prezidenta George Bushe (druhý zprava) do berlínské restaurace Theodor Tucher. Státníci si tu pochutnali na eintopfu z braniborských říčních raků. (22. května 2002)

Prezidenta USA George Bushe přivítala po příletu do Moskvy čestná stráž. (23. května 2002)

Prezident USA a jeho ruský protějšek Vladimír Putin při zahájení třídenního summitu v Moskvě, jehož vrcholem je podpis smlouvy o snížení počtu strategických zbraní. (24. května 2002)

Americký prezident George Bush přiletěl do Paříže na svou vůbec první návštěvu Francie. Bush se svým francouzským protějškem Jacquesem Chirakem sešel na jednání v Elysejském paláci. (26. května 2002)

Americký prezident George Bush pronáší proslov při své návštěvě Francie v normandské obci Colleville-sur-Mer, kde uctil památky vojáků padlých za 2. světové války. (27. května 2002)

Italský premiér Silvio Berlusconi a americký prezident George Bush se baví na základně Pratica di Mare poblíž Říma, kde 19 členů NATO a Rusko založilo novou společnou radu. (28. května 2002)

Italský premiér Silvio Berlusconi (vlevo) a generální tajemník NATO George Robertson (vpravo) vítají ruského prezidenta Vladimira Putina, který přicestoval jako poslední hlava státu na ustavující zasedání Rady NATO-Rusko na italskou vojenskou základnu Pratica di Mare u Říma. (28. května 2002)

Nápis "NATO ne, Bush ne" vytvořili v předvečer summitu NATO-Rusko v Itálii z hořících svíček členové římského Sociálního fóra. (27. května 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz