Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z mladého člověka alkohol bestii neudělá

  0:01aktualizováno  0:01
Zákaz prodeje alkoholických nápojů mladším 18 let – nápis, se kterým se setkávám takřka denně. Co pro mě znamená? Kromě toho, že mi krátí čas, když čekám u pokladny, až prodavačce vyjede účtenka, vcelku nic. Jestli tuto hranici toleruji? Chápu, proč existuje. Chápu, že děti by alkoholu holdovat neměly.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Těžko se mi ale respektuje něco, co je tak triviálně snadné porušit. Mám pocit, že je takováto věková hranice v závěru spíše k smíchu. Děti, mladí lidé jsou totiž ti poslední, kteří se ochotně přizpůsobí zákonům něčeho (pro ně) tak abstraktního, jako je stát.

(NE) ZBYTNÝ ALKOHOL

Co si myslíte o společenském tlaku na konzumaci alkoholu a o jeho nebezpečnosti za volantem, v práci i v běžném životě? Je hranice 18 let rozumná a reálná? Jak se má k alkoholu postavit soudný člověk?

Že teenageři používají alkohol jako prostředek k zábavě nebo k tomu, aby si dokázali, jak blízko dospělosti už jsou, mě ale příliš netrápí. Když se patnáctiletý člověk opije, ublíží totiž nanejvýš sám sobě. Probudí se na neznámém místě, ztratí kamarádku, ztrapní se před spolužáky.

Jsou to rizika, která na sebe bere, když si objednává vodku s džusem. Pokud je nezná, když poprvé ochutnává víno, brzy je pozná, obeznámí se s nimi a pomalu se naučí, jak s nimi nakládat. Z mladého člověka alkohol bestii neudělá.

Zesměšní ho nebo mu přidá trable s přáteli, které ale brzy pominou. Takový člověk totiž ještě roste, vše kolem něj se mění. Hlavním motorem všech těch změn nejsou promile, ale dospívání.

Rodiče nám dělají přednášky o alkoholu. Křičí, když přiznáme, že jsme si na oslavě dali dva panáky. Máme "zaracha", když se vrátí z dovolené a najdou pod postelí prázdnou lahev od fernetu. Ale proč tohle všechno? Skutečné nebezpečí vidím v požívání alkoholu dospělými. Rodiče jsou ti, kteří nás vychovávají, jdou nám příkladem.

Ale podívejme se kolem sebe – kolik dětí už potichu otevíralo dveře pokojíčku, aby zjistilo, proč se vedle křičí? Kolik dětí už slyšelo sprostá slova, věty, které se vrývají přímo do srdce, z úst opilého rodiče? Kolik dětí dostalo facku, kterou si nezasloužilo, jen proto, že přišlo do rány ďáblovi? Kolik dětí celou noc plakalo a ptalo se, co se to s tatínkem děje, jak to, že dovede být tak zlý?

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Kolik dětí už muselo jít spát s myšlenkou, že jejich svět je rozdupán křikem? Nemluvme tu o tom, že když se my teenageři napijeme alkoholu, zanechá to na nás následky. Následky na nás zanechává výchova. A ta by měla být čistá. Každý člověk, který pije, by se měl v první řadě dívat kolem sebe.

A občas mrknout do zrcadla a zkontrolovat, jestli se neproměnil v bestii. Protože to, co si v sobě poneseme celé roky, co nás tolik bolí, jsou rány, které vyšly od vás, vás dospělejších, "tolik rozumných" rodičů, kteří o nás zakopáváte, když jdete do ledničky pro další lahev Jacka Danielse.

Klára Čapková,
Klasické a španělské gymnázium, Brno

» Autorka článku dostane knihuHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

Volkswagen Touran 2,0TDi...
Volkswagen Touran 2,0TDi...

r.v. 2013, naj. 110 263 km, diesel
348 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz