Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z ministerstev odejde kvůli úsporám až šest tisíc zaměstnanců

  16:39aktualizováno  16:39
Až šest tisíc úředníků a dalších zaměstnanců by mohlo v důsledku vládních škrtů do konce roku opustit ministerstva a jim podřízené státní organizace. Vyplývá to z dostupných informací z jednotlivých úřadů. Celkový počet zrušených pracovních míst ale bude zřejmě ještě větší.
Podle odborníků budou mít úředníci na trhu práce zřejmě problém najít nové zaměstnání. Ilustrační foto.

Podle odborníků budou mít úředníci na trhu práce zřejmě problém najít nové zaměstnání. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Počet propuštěných se ještě zvedne, protože některá ministerstva zatím neoznámila škrty ve všech státních organizacích, které pod ně spadají, a konečnou podobu personálních změn teprve připravují.

Kromě úředníků a civilních zaměstnanců se rušení míst nevyhne zřejmě ani policistům a hasičům. Podle odborů se počet policistů sníží asi o 6 tisíc a hasičů o 400.

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve snaze zabránit prohlubování deficitu veřejných financí škrtá ministerstvům desetinu provozních a desetinu investičních výdajů. V minulých dnech ministři odevzdali své představy o úsporách ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Ten je poté pochválil za "mimořádnou odpovědnost". (čtěte Škrty zvládneme, vzkazují Kalouskovi úpící resorty. I my, otočilo vnitro)

Dosud oznámené odhady počtu zrušených pracovních míst ke konci roku
Úřad Zrušená pracovní místa, včetně podřízených organizací
Min. vnitra 982
Min. práce a sociálních věcí 925 - 1 480
Min. financí 911
Min. obrany 700
Min. pro místní rozvoj 85
Min. zahraničních věcí 325
Min. zemědělství 140 (bez podřízených org.)
Min. dopravy 288
Min. životního prostředí 270
Min. průmyslu a obchodu uvažuje o zhruba 160
Min. spravedlnosti 120
Min. školství 110
Min. kultury 28 (bez podřízených org.)
Min. zdravotnictví 20 (bez podřízených org.)
Zdroj: dostupné informace z ministerstev

Nejvíce úředníků by mělo odejít z ministerstev vnitra, práce a sociálních věcí a financí. Právě pod tyto úřady spadá velký počet administrativních pracovníků. Ministr vnitra Radek John chce ze svého úřadu propustit zhruba 380 úředníků, tedy dvacet procent z aparátu ministerstva. Dalších 600 lidí by mělo odejít z policejního prezidia. "Třicet procent ještě letos je hodně, ale taková je realita a my toho cíle musíme dosáhnout," uvedl policejní prezident Oldřich Martinů.

Pod ministerstvo práce a sociálních věcí patří mimo jiné úřady práce a Česká správa sociálního zabezpečení. Z celkových 18 500 pracovních míst by se mělo zrušit pět až osm procent. Odejít by tak mohlo až 900 lidí. Stejné množství lidí chce do konce roku propustit i ministr financí. Počet by zahrnoval i zaměstnance daňové a celní správy.

Ministerstvo pro místní rozvoj do konce roku zruší 85 pracovních míst. Asi 15 procent úředníků plánuje propustit ministr školství Josef Dobeš, ze sekce pro čerpání peněz z EU by jich podle dřívějších odhadů mohlo odejít až 30 procent.

Diplomacie kvůli škrtům uzavře pět velvyslanectví, na dalších zahraničních misích i v ústředí bude snižovat počty zaměstnanců. Celkem chce zrušit 325 tabulkových míst. (čtěte více o propouštění na ministerstvu zahraničí)

Podle odborníků budou mít úředníci na trhu práce zřejmě problém najít nové zaměstnání. "Zejména typy lidí, kteří byli ve státní správě kvůli stabilitě a jistotě, to nebudou mít lehké," upozorňuje Aleš Křížek, šéf personální agentury Robert Half. (přečtěte si O propuštěné úředníky bude jen malý zájem)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Najdete na iDNES.cz