Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po výzvě k omezení soukromých praxí opouští nemocnici první lékař

  18:13aktualizováno  18:13
Krátce poté, co Karlovarská krajská nemocnice vyzvala některé své lékaře k omezení vlastních soukromých praxí, odchází ze špitálu první z nich. Dalších osm až deset se pod tlakem rozmýšlí, jestli své pracovní úvazky mimo špitál omezí.

Pojišťovna poslala krajské nemocnici seznam 40 až 50 doktorů, kterých se věc týkala. Devadesát procent z nich už kývlo na snížení úvazku v soukromé praxi, kam chodí ordinovat po službě. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na podnikání v soukromé praxi doplatí první primář v Karlovarské krajské nemocnici. "Víme o jednom, který bude vyměněn," řekl ředitel Luděk Nečesaný, aniž by jmenoval. "Nechce si upravit privátní úvazek. Nejdřív to ale probereme s ním," doplnil.

To je zatím výsledek jednání vedení nemocnice s lékaři, kteří mají v součtu s aktivitami v privátních ordinacích úvazek vyšší než 1,2. Nadlimitní souběh úvazků se nezdá Všeobecné zdravotní pojišťovně. Ta tlačí na Nečesaného, aby zjednal nápravu. Jinak hrozí, že nemocnice přijde o část příjmů.

"Snažíme se zajistit pro klienty kvalitní a bezpečnou péči. Pokud mají někteří lékaři úvazek vyšší, je to problém, který chceme řešit," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod. Limit je součástí memoranda, které nedávno podepsaly všechny zdravotní pojišťovny.

Pojišťovna poslala krajské nemocnici seznam 40 až 50 doktorů, kterých se věc týkala. Devadesát procent z nich už kývlo na snížení úvazku v soukromé praxi, kam chodí ordinovat po službě. "V Karlových Varech si lékaři a sestry nesystémově sháněli další úvazky, aniž by o tom zaměstnavatel věděl," uvedl Nečesaný (více čtěte zde).

Původně nechtěl tuto záležitost zatím otevírat, ale prý ho pojišťovny donutily. "Rád bych postavil budoucnost nemocnice na lidech, kteří preferují práci v nemocnici a mají tu dominantní úvazek."

Zdravotníků, kteří si vydělávají mimo, ale nedosahují součtu 1,2 úvazku, je mnohem víc. Luděk Nečesaný jim nechce nic zakazovat. Po Novém roce si udělá povědomí, kdo soukromě podniká a jaký to má dopad na nemocnici.

Negativní dopady převažují, říká ředitel

"Jen chci, aby jejich praxe byly smysluplné. Ale v tuto chvíli převažují spíš negativní dopady na nemocnici. To znamená, že v soukromých ambulancích se čile pracuje a lékaři z nemocnice v nich dělají naprosto totéž, co dělají v nemocnici."

Nečesaný naznačil, že podnikání některých doktorů obírá špitál o příjmy.

Smysluplné a vyvážené soužití nemocnice a privátu je podle ředitele takové, které přivádí klienty ze soukromých praxí do nemocnice. Jmenoval obory jako třeba gynekologie nebo ortopedie.

Doktoři vesměs chápou, že zaměstnavatel potřebuje mít vyjasněné pracovní vztahy, s kým může a nemůže počítat. "Jsou to pravidla, která stanovila pojišťovna. Jestli jsou pravidla férová, to je věc diskuse," poznamenal primář neurologického oddělení Igor Karpowicz. I jeho se podle informací MF DNES vyšší úvazek týká.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Najdete na iDNES.cz