Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z hotelu Kriváň zbyla jen fasáda

  16:47aktualizováno  16:47
Praha - Na staveniště se změnil kdysi proslulý hotel Kriváň. Do příštího léta by měl komplex tří novobarokních budov znovu vstát z popela. Hoteloví hosté se do něj však nevrátí. Rušná křižovatka a magistrála, která vede přímo pod okny bývalého hotelu, nevyhovují současným hygienickým standardům bydlení. Za původní uliční fasádou, kterou památkáři požadují zachovat, vzniknou kanceláře. Ale v tom se názory liší.

"Je to absurdní diktát památkářů. Buď měli nekompromisně požadovat zachování původní hmoty, anebo dát zelenou kvalitní moderní architektuře, která by místo obohatila. Takto tu zůstává jen prázdná slupka, která se tváří jako něco, čím není," poukazuje Jiří Plos, člen někdejší památkové rady primátora Jana Kasla, která byla po jeho abdikaci rozpuštěna.

Podobná rozhodnutí podle Plose jen přispívají k rozepřím a konfliktům mezi architekty a památkáři a vzhledu města nepomohou.

Podle předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřiny Bečkové však nelze zobecňovat a ke každé stavbě je nutné přistupovat individuálně. "V případě hotelu Kriváň památkáři logicky požadovali zachování urbanistického charakteru náměstí I. P. Pavlova. Jelikož interiér někdejšího hotelu byl tak zchátralý, že ho nešlo zachránit, stanovili alespoň zachování fasád," uvedla Bečková.

Připouští však, že jsou případy, kdy zachování fasády před "vykuchanou" stavbou nic neřeší a je pouhou obezličkou pro investory.

"Nejhorší ukázkou je asi případ hotelu For Season, kde stavitel pod rouškou zachování fasády zbořil klasicistní objekt, kuriózní je i torzo bývalé továrny ČKD v areálu Nového Smíchova na Andělu," řekla Bečková.

Stavebníci v místě bývalého hotelu Kriváň na náměstí I. P. Pavlova ponechali podle požadavku památkářů pouze obvodovou zeď. (23. října 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz