Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Z deseti nejzaprášenějších měst v zemi devět leží na Ostravsku

  • 185
Nadlimitní množství prachu loni nejvíce v republice dusilo obyvatele Českého Těšína. Celkem jim škodilo 127 dní. A v Moravskoslezském kraji nejsou jediní. V první desítce nejzaprášenějších míst Česka figuruje i dalších osm lokalit ze severovýchodu. Jen jedna je odjinud: severočeský Most.

"Tyto údaje jsou předběžné, předpokládáme ale, že ty, které pocházejí z automatizovaných měřících stanic (takového typu je většina, poznámka redakce), se příliš měnit nebudou," uvedl vedoucí oddělení ochrany ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Libor Černikovský s tím, že definitivní čísla budou k dispozici v průběhu prvního pololetí letošního roku.

Nejprašnější místa

Počet dní v roce 2011, kdy lidé dýchali nadlimitní množství prachu.

  1. Český Těšín - 127 dní
  2. Bohumín - 119 dní
  3. Věřňovice  -111 dní
  4. Karviná - 98 dní
  5. Orlová - 96 dní
  6. Ostrava-Přívoz - 94 dní
  7. Havířov - 91 dní
  8. Most - 89 dní
  9. Karviná - 88 dní
  10. Ostrava-Fifejdy - 86 dní

Zdroj: ČHMÚ

Už teď však lze podle něj říct, že rok 2011 byl co do znečištění ovzduší lepší než rok předchozí. I přesto ale lidé v kraji dýchali mnohonásobně víc škodlivin, než umožňuje legislativa. Ta například stanovuje, že maximální počet dní, v nichž lze ročně dýchat více prachu, než je denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový vzduchu, nesmí přesáhnout 35.

Kvůli překračování imisních limitů na Ostravsku i jinde Česko čelí v Bruselu řízení o porušení Smlouvy o fungování EU. Musí říct, jak zlepší vzduch. Řízení zatím trvá a může skončit i u soudu.

Náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka čísla o znečištění ovzduší za loňský rok nepřekvapila. "Všichni víme, že náš kraj patří trvale k oblastem s nejhorším ovzduším," podotkl. Kroky, jež kraj dělá pro čistší vzduch, jsou dle něj obecně známy.

Českému Těšínu nepomáhá ani geografická poloha

Kraj podle Nováka například usiluje o to, aby průmyslové podniky zlepšovaly své technologie a vypouštěly méně škodlivin nebo se pomocí dotací snaží lidi motivovat k tomu, aby doma topili ekologičtěji. Ekologové a třeba i zástupkyně ombudsmana ale úřad v jistých ohledech kritizují. Třeba za to, že podle nich dostatečně netlačí na podniky, aby vypouštěly méně škodlivin než dosud.

Temné rekordy z posledních let

Více než jedenáctinásobek povoleného denního množství prachu. I to v posledních letech zažili lidé v kraji. Například v roce 2010 lidé z Věřňovic zažili den, kdy průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace prachu dosáhla 567,9 mikrogramu na metr krychlový vzduchu. Denní limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

V témže roce, kdy kraj zažil jednu z nejsilnějších smogových epizod z poslední doby, například lidé z Ostravy-Zábřehu zažili den s 24hodinovou koncentrací prachu ve výši 552,6 mikrogramu na metr krychlový.

Ani mluvčí Českého Těšína Dorotu Havlíkovou moc nepřekvapilo, že jejich město vévodí tabulce nejprašnějších míst Česka za loňský rok. "Velké množství prachu ve zdejším ovzduší je dlouhodobý trend," podotkla mluvčí.

Domnívá se, že vysoké koncentrace škodlivin v těšínském ovzduší souvisí s geografickou polohou města, které leží v kotlině u řeky a současně je vystaveno škodlivinám přicházejících hned z několika stran - z Ostravska, Třinecka i Polska.

"Špatná kvalita ovzduší lidem v Českém Těšíně vadí. Ti, kteří na to mají peníze, se stěhují z centra třeba do okrajových částí Koňakov nebo Žukov, které jsou výše položené a ovzduší je tam o něco lepší," řekla Havlíková.

Vysoce nadlimitní množství prachu a dalších zdraví nebezpečných látek v ovzduší trvale tíží i Ostravu. Zdejší radní tento týden rozhodli, že si u zdravotního ústavu objednají studii za 456 tisíc korun, která by měla ukázat vliv počasí na znečištění ovzduší ve městě. Výsledky analýzy jemného polétavého prachu a vybraných škodlivin za posledních pět let by měli radní dostat nejpozději do konce dubna.

Hodně nečistot importujeme z Polska

"Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě měří imise pro město už od roku 2006 a má k dispozici data i z další měřících stanic, které sledují kvalitu ovzduší. Nová studie má posoudit podíl všech tří základních zdrojů znečištění, tedy průmyslových firem, kotlů a dopravy, ale také emisí, které k nám přicházejí z Polska v závislosti na směru větru. Takovou studii jsme dosud nedělali," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

"Může se ukázat, že až osmdesát procent emisí k nám přichází z Polska. To by byl pádný argument pro tvrdší jednání se sousední zemí," naznačil ve středu ostravský primátor Petr Kajnar. Dodal, že k zadání studie přispěli obyvatelé města, kteří si stěžují na současný stav ovzduší. "V jednom agresivněji laděném e-mailu mě autor vyzval, abych zvedl zadek a jel jednat do Bruselu. I když to není moje povinnost, těžko by se jednalo komukoli bez jasných důkazů," míní primátor.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video