Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z dějin české politiky: Kdo a jak tráví dovolenou

  7:05aktualizováno  7:05
Následující text je fikcí postavenou na skoro reálném základě. V cyklu Z dějin české politiky se divadelník a filmař Břetislav Rychlík v nadsázce zaměřuje na některé jednotlivé figury tuzemského veřejného a politického života. Respektive: v tomto díle je nás hrdina kolektivní, jsou jimi špičkoví politici vybraní autorem takříkajíc napříč politickým spektrem.

Byt na Grossově adrese: Hidden Bay, Florida | foto: interinvestments.net

Nikdo pořádně netušil, jak poslanci tráví dovolenou. Nu, jak by trávili? Poslanci, jak známo, se rádi převlékali za všelijaké lidi. Před volbami obvykle za obyčejné lidi, po volbách za bohaté úspěšné. Problém byl, že většinou nevěděli, jak takový obyčejný nebo bohatý člověk vypadá. To bylo potom legrace v jachtařské maríně v Toskánsku při dovolence.

Jenom ti noví žádnou dovolenou netrávili. Seděli ve Sněmovně a nestačili se divit. Třeba takový Radek John. Sedí poprvé ve Sněmovně, sedí, slunko pálí, pot mu stéká po čele, rozhlíží se a přemýšlí: "Paroubek je dinosaurus, Kalousek je dinosaurus, Benda je dinosaurus... kdy tohleto skončí?" Nikdy, a budeš se divit!

Ilustrační foto

Jandák a Grebeníček se vsadili, kdo stráví obyčejnější dovolenou obyčejného člověka. Pozvali Filipa, aby je rozsoudil. Jandák přiběhl domů, zamknul se v kuchyni, pil vodu z vodovodu a do ledničky chodil, jenom když si potřeboval ochladit hlavu. I Grebeníček seděl doma. Seděl a přemýšlel: Soudruh Filip je opatrný právník, Jandák je prchlivý. Když mu soudruh Filip nevybere jeho dovolenou, může mě i podříznout. Tak co bych se snažil? Převleču se za Topolánka, dej mu pánbůh politické nebe, a odjedu, jako každý rok, na jachtu do Toskánska. I soudruh Filip sedí doma a říká si: Jandák je prchlivý člověk, když mu nevyberu jeho dovolenou, může mě i podříznout. Soudruh Grebeníček je zase na druhou stranu soudruh. Převléknu se za Dalíka a odjedu, jako každý rok, na jachtu do Toskánska. A Jandák sedí dál v kuchyni, sedí, hlavu v ledničce, občas si zdřímne. Ale nikdo nepřichází, nikdo sázku nerozsoudí. Na takovou sázku se můžu posadit jako prdel na hrnec, rozčilil se prchlivý Jandák. Ještě téže noci se převlékl za Řebíčka a odjel na jachtu do Toskánska.

Miroslav Grebeníček

Miroslav Grebeníček

Pravicový poslanec Benda byl, jak známo, katolík, a ještě k tomu ženatý. Byl však tajně, až po uši, zamilován do komunistické poslankyně Ing. Konečné, která, jak známo, byla zase vdaná. Poslanec Benda se se sebezapřením převlékl za známého svůdce žen, sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka, pořídil si publikaci Toulky Novojičínskem a vydal se Jantarovou stezkou stanovat do Moravské brány. Nevzal si s sebou své čtyři děti, ale vypůjčil si Vidímovu smečku psů. Každý den vycházel z lesů venčit smečku do Jeremenkovy ulice v Novém Jičíně. No, psi Bendu přirozeně neznají, kňučí a skáčou na něho, celého ho umazali. V tu chvíli jde proti němu poslankyně Ing. Kateřina Konečná se svojí asistentkou PaedDr. Jitkou Gruntovou. "Že se tomu Zaorálkovi chce takto si komplikovat život! To už je lepší mít hodně dětí!" Benda si odplivl: "Takovou nechci ani zadarmo!" Od té doby přestal snít o tom, že ji unese na Kavkaz jako Lermontov Natálii Nikolajevnu Puškinovou.

Marek Benda

Marek Benda

Zdálo se, že po takovém Ivanu Langerovi se v politice nebude stýskat. Nebyla to zcela pravda. Tuhle si poslanci posteskli u táboráku v poslaneckém táboře v Lipnici nad Sázavou, že už nikdo nechce vymýšlet bojové hry. Jako tehdy, když Langer schoval hašlerky od Mrázka do dutého pařízku a Bublan mu je našel. Teď už se hraje jenom vybíjená, židličková a tanec s koštětem. Jandák občas po několika krabicích levného vína pronášel hádanky z filozofie sokratovskou dialogickou metodou tázání, ale to nikoho nebavilo. Jandák vždy vzrušeně vyhrožoval, že spáchá sebevraždu vypitím číše bolehlavu. Pak se nějak začaly společně opékat buřty a Jandák se uklidnil.

Radka Johna, milovníka drahých a ušlechtilých vín, nesmírně trápily dotované poslanecké rekreace s krabicovým vínem a buřty v poslaneckém táboře v Lipnici nad Sázavou. Založil sněmovní výbor proti pálení žáhy. Proti tomu se ostře opozičně ohradil poslanec inženýr Paroubek. Tomu by se to stát nemohlo, na tábor by s manželkou nikdy nejel, a navíc v hotelu Kempinski měl vždy po ruce kaviár z belugy, čerstvý mozeček z živé pandy a... ani se nepokoušejte domyslet, čím to zapíjel.

Terasa hotelu Kempinski ve Svatém Mořici ve Švýcarsku.

Terasa hotelu Kempinski ve Svatém Mořici ve Švýcarsku.

Letošní léto trávila poslankyně Mgr. Ing. Ivana Řápková na vesnici. Vstávala časně zrána, vypila vždycky bandasku čerstvě nadojeného mléka a běžela se vykoupat v řece. Když se vykoupala, lehla si do trávy a spala až do oběda. Když potkala kočující Cikány, pokynula jim hlavou a zacpala si nos. Cikáni se smáli a volali: "To nic nedělá, jemnostpaní!"

Jednou se Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc., převlékla za Grosse a zazvonila u dveří Grossových. Gross šel otevřít a volá: "Jéje, Šárinko, podívej, kdo to přišel - já!" "Nebudu zdržovat," opáčí Doc. MUDr. Emmerová, CSc., "jen si vezmu klíčky od floridského bytu a letím!" A jak řekla, tak i udělala. Vzala klíče a letěla. Ale kdo by chtěl trávit léto na Floridě? Komáři, aligátoři, bažiny, smrad, vlhko - no prostě hrůza!

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz