Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z cvičiště přímo do Afghánistánu. Čeští letečtí návodčí jdou rovnou do boje

  13:49aktualizováno  13:49
Ještě před pár dny naváděli letouny na cíle ke zničení jen cvičně, při rozsáhlých manévrech Flying Rhino, které v Česku pokračují už druhým týdnem. Jakmile tam letečtí návodčí získali zvláštní certifikát - osvědčení k bojovému nasazení, hned je armáda poslala do mise. V Afghánistánu totiž patří tahle profese mezi velmi "žádané zboží".

Letečtí návodčí - Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jednotka leteckých návodčích vznikla v české armádě teprve nedávno a každý rok kvůli nim armáda spolu s Brity pořádá jedno z největších cvičení u nás pod názvem Flying Rhino (Létající nosorožec).

Během manévrů se návodčí snaží získat speciální certifikát, že jsou připraveni k bojovému nasazení. Letečtí návodčí navádějí letouny a vrtulníky na cíle ke zničení. V ostrých misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce doslova jako předsunuté oči.

Minulý týden takto "prošlo" hned několik českých specialistů. Některé z nich už armáda obratem poslala do mise v Afghánistánu. "Podařilo se úspěšně ukončit výcvik prvních leteckých návodčích. Někteří z nich odjížděli o víkendu přímo ze cvičení do Afghánistánu," potvrdila Sabina Introvičová z velitelství Společných sil.

Předsunutý letecký návodčí

Letečtí návodčíJednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Tváře, totožnost i počet návodčích česká armáda přísně tají. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii. Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Jejich úkolem je nepozorovaně proniknout často i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi.

Dodala, že během prvních dní cvičení se návodčí zaměřovali hlavně na noční navedení na cíl a úspěšně požadovaný počet dílčích misí zvládli. "Bojové akce v zahraničních misích se odehrávají většinou v noci," vysvětlila.

V misích jsou návodčí velmi žádaní. Ke slovu přicházejí například tehdy, když kolonu spojeneckých vozidel napadnou povstalci a ohrožení vojáci si vyžádají leteckou podporu. Letouny můžou zaútočit během několika minut a úkolem návodčího je přesně označit místo ke zničení.

Jsme oči pilotů, říkají návodčí

Nákladný výcvik návodčího trvá obvykle dva roky. Teprve pak může být návodčí nasazen do mise. Předpokladem ale je, že zájemce o takovou práci už z dřívějška dokonale ovládá například techniky maskování, taktiku, pozorování, skryté přesuny nebo infiltraci. Během mezinárodních cvičení pak návodčí získávají certifikáty.

Mezinárodní cvičení Flying Rhino, určené hlavně pro návodčí, potrvá na území Česka ještě celý příští týden. Do manévrů se zapojily dvě tisícovky zahraničních vojáků, především z Británie, a tisícovka z různých jednotek české armády. Cvičení probíhá na letecké základně v Sedleci, Vícenicích u Náměště nad Oslavou, ve vojenských výcvikových prostorech Brdy a Libavá a na území krajů Vysočina, Olomouckého, Pardubického, Jihomoravského, Moravskoslezského a Středočeského kraje.

Do prvního týdne cvičení se úspěšně zapojili všichni zahraniční účastníci včetně amerických stíhaček F-16. Ty startovaly z Itálie a nad územím České republiky tankovaly za letu palivo.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Najdete na iDNES.cz