Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z centra je lepší se kvůli smogu odstěhovat

  0:03aktualizováno  0:03
Praha - Lékaři radí odstěhovat se z míst, které nejvíce trpí smogem a kde se v extrémní míře hromadí škodlivé látky. Způsobují totiž nemoci a alergie. Poslední dny ukázaly, jaká rizika přináší bydlení v centru velkoměsta. Ovzduší v Praze bylo ve srovnání s většinou ostatních měst v republice extrémně znečištěné. I když bydlení co nejblíže centru je pro mnoho lidí lákavé, zejména v zimním období bývají smogem nejvíce postižené právě tyto oblasti.

"Nejhůře jsou na tom tradičně místa v údolích, kde vítr nerozfouká škodlivé látky. Například Vysočany nebo Smíchov v okolí Jiráskova mostu," jmenoval Jaroslav Šantroch z Českého hydrometeorologického ústavu některá nejpostiženější místa Prahy, kde škodí zejména prach a oxidy dusíku. Naopak k nejčistším místům patří podle něj například Zličín nebo Ruzyně.

Dopady znečištěného ovzduší na zdraví lidí jsou podle lékařů zásadní. "Rozhodně radím přestěhovat se," řekla Jitka Švábová, lékařka, která se zabývá alergiemi a obranným systémem lidského organismu.

"Ze zdravého dítěte se pobytem v takto znečištěném ovzduší stane alergik, má různé exémy, záchvaty dušnosti, trpí virózami," upozornila Švábová. Potíže a jejich zhoršení způsobuje smog astmatikům, lidem s nemocnými dýchacími cestami i těm, kteří mají problémy se srdcem.

Potvrdil to i ředitel Městské hygienické stanice Praha Jaromír Sobota. Doplnil, že největší potíže způsobuje prach, oxidy dusíku síry a uhlíku. "Zejména dusík leptá dýchací cesty, ty se pak hůř brání a pustí do organismu prostřednictvím krve ostatní škodlivé látky. Vliv tak mají i na srdce a další orgány," uvedl hygienik Sobota.

Lidé se cítí v obdobích zvýšeného výskutu smogu unavenější, oslabení, mohou je pálit oči, smog může vyprovokovat kašel i astmatické záchvaty. Nedá se však určit, ve kterých pražských lokalitách je v souvislosti s výskytem smogu více lidí nemocných. "Jednoznačně je vliv na zdraví prokázaný, ale říci, že ve Vysočanech jsou nejvíce lidé nemocní, nelze. Důvod je ten, že obyvatelé se hodně stěhují, a i během dne jezdí jinam do práce nebo do školy. Takže mnozí, kteří sice bydlí na čistém okraji Prahy, tráví ale celý den v kanceláři třeba na náměstí Republiky," vysvětlil Sobota.

Někteří lidé se skutečně kvůli špatnému životnímu prostředí přestěhují. "Dcera měla každou zimu záněty horních cest dýchacích, sotva padly smogové mlhy, byla i měsíc nemocná. Lékaři doporučili, abychom se přestěhovali nebo jezdili každý rok k moři. Nakonec jsme vyměnili byt v centru za vesnici ve středních Čechách," uvedla bývalá Pražanka Jitka Pazderková.

Bránit se škodlivinám samozřejmě lze i jinak než změnou bydliště. Hygienici doporučují, aby lidé v době zhoršených rozptylových podmínek, na které upozorňuje magistrát, omezili pobyt venku a rozhodně venku nesportovali. Ve zvýšené míře se to týká dětí do tří let, těhotných žen či obyvatel starších pětašedesáti let. "Větrat by měli pouze tak, že rychle otevřou dokořán okno a po chvíli jej zavřou, určitě by nemělo být otevřené dlouhodobě," doporučil Sobota.

Naopak jakmile se ovzduší pročistí, je procházka venku zdravá. Již během tohoto víkendu by podle meteorologů mělo množství škodlivin v ovzduší klesat. "Trochu horší to bude ráno a v noci, ale hodnoty nepřekročí stanovené limity," ujistil Jiří Bubník z Českého hydrometeorologického ústavu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz